2019 - 2020 Ohio High School Boys Basketball Head Coaches Changes

IUDOGS

Active member
2019 - 2020 Ohio High School Boys Head Basketball Coaches Changes

It's July 23, 2019

1. Kaleb Reed is replacing Coach Matt Monter as the new Boys Head Basketball Coach at Dalton (Division IV)

RESOURCE: www.cantonrep.com

A BIG THANKS goes to IUDOGS for their HELP

142
days left before the beginning of the 2019 - 2020 Ohio High School Boys Basketball Season

:party:๐ŸŒ๐Ÿ‘:grouphug::crush:

This is IUDOGS signing off.
 

IUDOGS

Active member
2019 - 2020 Ohio High School Boys Head Basketball Coaches Changes

It's August 16, 2019


IUDOGS: 2019 - 2020 Ohio High School Boys Head Basketball Coaches Changes

IC: INTERIM COACH
________________________________________________________________________________________________________________

DIVISION I
________________________________________________________________________________________________________________
NO.SCHOOL____________________________________________LEAVING COACH______________NEW COACH

01. CINCINNATI ST. XAVIER______________________________Brian Kellett___________________ Michael Noszka
02. TROY_______________________________________________Paul Bremigan_________________ Mark Hess
03. WESTLAKE_________________________________________ Freeman Blade_________________Jeff Huber
04. FAIRFIELD__________________________________________Jeff Sims______________________ Darren Wyrick
05. CINCINNATI COLERAIN______________________________Tyrone Gibert__________________ Patrick Cosgrove
06. BEAVERCREEK_____________________________________ Mark Hess____________________ Steve Pitman
07. CLEVELAND HEIGHTS______________________________ Michael Cruz___________________ J. R Bremer
08. CLEVELAND ST IGNATIUS___________________________Brian Becker___________________ Cameron Joyce
09. MACEDONIA NORDONIA____________________________Matt Cash______________________Dominque Sanders
10. CINCINNATI WESTERN HILLS_______________________ Mark Mitchell___________________Bryce Stokes
11. PATASKALA WATKINS MEMORIAL___________________Benjamin Schenko______________ Jamie Caudill
12. VANDALIA BUTLER_________________________________Darren Wyrick___________________Adam Betten
13. COLUMBUS WEST_________________________________ Orlando McCoy
14. WARREN HARDING________________________________ Gabe Bubon____________________ Keelyn Franklin
15. PATASKALA LICKING HEIGHTS______________________Matthew Faska__________________Shawn Fountain
16. KETTERING FAIRMONT_____________________________Blair Albright____________________ Kenny Molz
17. OXFORD TALAWANDA______________________________Bob Jones______________________Jake Turner
18. ASHTABULA LAKESIDE_____________________________Robert Pisano___________________Jon Mannarino
19. MOUNT ORAB WESTERN BROWN__________________ Greg Foster
20. MAPLE HEIGHTS___________________________________Lee Schmidt____________________ Sean Weatherspoon
21. ASHVILLE TEAYS VALLEY___________________________Doug Etzler_____________________Brian Barnett
22. TOLEDO ST JOHNS________________________________ Edward Heintschel______________ Mike Schoen
23. EUCLID___________________________________________ TJ Kwasniak_____________________John Kane
24. BARBERTON______________________________________Jack Greynolds__________________ Kyle McBride
25. COLUMBUS WHETSTONE__________________________Rickie McClanahan


________________________________________________________________________________________________________________

DIVISION II
________________________________________________________________________________________________________________
NO. SCHOOL___________________________________________LEAVING COACH______________NEW COACH

01. DAYTON CHAMINADE - JULIENNE__________________ Joe Staley______________________Charles Szabo
02. BELOIT WEST BRANCH____________________________ Randy Montgomery______________Michael Brown
03. CINCINNATI SHRODER_____________________________ William Johnson
04. YOUNGSTOWN EAST_______________________________Keith Cylar_____________________ Dennis Simmons
05. PARMA HEIGHTS HOLY NAME______________________Jeff Huber______________________ Ryan Patton
06. FRANKLIN BISHOP FENWICK_______________________Pat Kreke______________________ Kelvin Moss
07. ST MARY'S MEMORIAL_____________________________Craig Szymczak________________ Dan Hegemier
08. CHARDON NORTE DAME CATHEDRAL LATIN________Tim Schmotzer_________________ Nate VanderSluis
09. GATES MILLS HAWKEN____________________________ Seth Lieberman_________________Josh Nugent
10. LIMA BATH________________________________________ Shawn Allen____________________Adam Burris
11. GALION___________________________________________ Matt Valentine__________________ Bobbi Gossom
12. PORT CLINTON____________________________________ Von Graffin_____________________Ryan Hicks
13. JEFFERSON AREA_________________________________ Dave Albert
14. VAN WERT_________________________________________Mark Bagley____________________Ben Laudick
15. AKRON COVENTRY________________________________ Mike DiFalco___________________ Devon McAfee
16. HILLSBORO_______________________________________ Bruce Miles____________________ Miles Burton
17. NEW CONCORD JOHN GLENN______________________TJ Mitchell_____________________ Erick Sheck
18. CARROLL BLOOM - CARROLL_____________________ Brett Mitchell___________________Joe Goodyear
19. WARSAW RIVER VIEW_____________________________ Josh Bowman__________________ Ben Belden
20. CINCINNATI SUMMIT COUNTRY DAY_______________ Patrick Cosgrove________________Ryan Fleming
21. SHELBY___________________________________________Troy Schwemley_________________Nathon Loney
22. WILLIAMSPORT WESTFALL________________________Josh Radich_____________________Christian Meister
23. HUBBARD________________________________________ Justin Townsend_________________Joe Bornemiss
24. BELLEFONTAINE BENJAMIN LOGAN________________Cameron Saylor
25. CINCINNATI WYOMING____________________________ Tim Edmonds___________________Matt Rooks
26. WILMINGTON_____________________________________ Michael Noszka_________________ Matt D. Kramer
27. PLAIN CITY JONATHAN ALDER_____________________Brent Cahill____________________ Zac Ross
28. COLUMBUS INDEPENDENCE______________________ Terry Holliman___________________Quinton Aden
29. CALEDONIA RIVER VALLEY________________________ Barry Egan
30. MONROE_________________________________________ Kenny Molz_____________________Aaron Horne
31. NEWARK LICKING VALLEY________________________ Tim Pethtel_____________________ Luke Gibson
32. CIRCLEVILLE_____________________________________ Tyler Cassidy___________________ Cody Carpenter

________________________________________________________________________________________________________________

DIVISION III
________________________________________________________________________________________________________________
NO. SCHOOL___________________________________________LEAVING COACH_____________NEW COACH

01. NEW LONDON______________________________________Tom Howell____________________Dane Held
02. PIKETON___________________________________________Evan Legg_____________________Kyle Miller
03. COLUMBIANA CRESTVIEW__________________________Jeffrey Wilson_________________ Rick Gates
04. MILLBURY LAKE___________________________________ Jeff Limes
05. MIDDLEFIELD CARDINAL___________________________Jon Cummins__________________James Heath
06. IRONTON_________________________________________ Mark Lafon____________________PJ Fitch
07. GARFIELD HEIGHTS TRINITY________________________Chad Radke__________________Dan Urban
08. APPLE CREEK WAYNESDALE_______________________ Kevin Stacy___________________Aaron Shaffer
09. SPRINGFIELD GREENON___________________________ Kevin Taylor
10. NEW LEBANON DIXIE______________________________ Chris Tipton
11. AMANDA - CLEARCREEK___________________________Cody Carpenter_______________ Jamie Justus
12. GENOA AREA______________________________________ Zach Alt_____________________ Tim Havsfeld
13. JEROMESVILLE HILLSDALE________________________Eric Nickles____________________Ryan Moore
14. NAVARRE FAIRLESS________________________________Kevin Bille____________________Jeremy Ady
15. ZANESVILLE WEST MUSKINGUM___________________Jeffery Butler__________________Jeff Rinkes
16. SPRINGFIELD NORTHEASTERN____________________ Lloyd Alexander_______________ Darren Long
17. GEORGETOWN____________________________________Doug Williams
18. CASSTOWN MIAMI EAST___________________________Allen Mack
19. YOUNGSTOWN LIBERTY__________________________ Chris Kohl____________________ Levon Lamb
20. BEAVER EASTERN_________________________________Tom Barrick___________________Lakiem Lackery
21. ARCANUM________________________________________ Jim Melton___________________ Roger McEldowney
22. SMITHVILLE_______________________________________Jim Frizell____________________ Corey Kaufman
23. BALTIMORE LIBERTY UNION______________________ Matt Kramer
24. COSHOCTON_____________________________________ Jeremy Ady___________________James Helter
25. BEACHWOOD_____________________________________Matt Miller
26. JOHNSTOWN - MONROE__________________________ Zach Ross
27. NELSONVILLE - YORK_____________________________Jamie Justus_________________ Blaine Gabriel
28. FAYETTEVILLE - PERRY____________________________Jason Tiles
29. CARLISLE_________________________________________Don Ridinger_________________ Brad Newsome
30. CHILLICOTHE SOUTHEASTERN____________________Rick Strausbaugh_____________ Mike Adams
31. EAST CANTON____________________________________Kyle McBride_________________ Keith McLeod


________________________________________________________________________________________________________________

DIVISION IV
________________________________________________________________________________________________________________
NO. SCHOOL__________________________________________LEAVING COACH_______________NEW COACH

01. FRANKLIN MIDDLETOWN CHRISTIAN_______________Jason Crider
02. COVINGTON_______________________________________Matt Pond
03. SPRINGFIELD CATHOLIC CENTRAL_________________Cody Sarensen__________________John Detling
04. STEUBENVILLE CATHOLIC CENTRAL_______________Michael Holmes__________________ Don Ogden
05. LAKESIDE DANBURY______________________________Nate Keller______________________ Keith Diebler
06. WILLOUGHBY ANDREWS OSBORNE ACADEMY____ Robert Cecil
07. INDEPENDENCE__________________________________ Hugh McMahon__________________Kyle Johnson
08. FORT RECOVERY_________________________________Mike Bashore____________________ Jim Melton
09. YELLOW SPRINGS________________________________Bobby Crawford__________________Nick Trimbach
10. NEW MADISON TRI - VILLAGE____________________ Mackenzie Perry__________________Bobby Jones
11. SUGAR GROVE BERNE UNION____________________ Matthew Little
12. ASHLAND MAPLETON____________________________ Steven Rowe
13. NEW BREMAN____________________________________Brad Francis_____________________ Cory Stephens
14. LEETONIA_______________________________________ Jeff Hammond____________________Dan Dennis
15. NORTH BALTIMORE______________________________Adam Burris______________________John Kloepfer
16. PLYMOUTH______________________________________Derrick Shelenberger_______________Marty McKenzie
17. CONVOY CRESTVIEW___________________________ Jeremy Best_______________________Doug Etzler
18. BRADFORD_____________________________________ Jason Wells
19. SIDNEY FAIRLAWN______________________________ Justin D Tidwell____________________Brad Francis
20. WESTERVILLE NORTHSIDE CHRISTIAN___________ Brian LeLand
21. NEWARK CATHOLIC_____________________________ Erick Sheck_______________________Nate Adams
22. COLUMBIANA HEARTLAD CHRISTIAN ACADEMY__Henry Glenn______________________Joshua Scott
23. GLOUSTER TRIMBLE_____________________________Howie Caldwell
24. MORRAL RIDGEDALE____________________________ Nathan Loney
25. RAWSON CORY - RAWSON_______________________Dean Birchmeier__________________ Al Thomas
26. XENIA LEGACY CHRISTIAN______________________ Brad Newsome___________________ Mark Erwin
27. PANDORA - GILBOA_____________________________Joe Braidic
27. UNION CITY MISSISSINAWA VALLEY______________Bruce Davison____________________Tom Byrum
28. DALTON__________________________________________Matt Monter_____________________Kaleb Reed
29. COLUMBUS PATRIOT PREPARATORY ACADEMY___Marvin Stephens
30. MOWRYSTOWN WHITEOAK_______________________Blake Kibler
31. CINCINNATI HILLCREST ACADEMY_______________ TBA_____________________________Jordan Fielding
________________________________________________________________________________________________________________

27 High Schools still looking for a new Boys Head Basketball Coach

93 High Schools that have a new Boys Head Basketball Coach

106 days left before the beginning of the 2019 - 2020 Ohio High School Boys Basketball Season

:party:๐ŸŒ๐Ÿ‘:grouphug::crush:

This is IUDOGS signing off.
 
Last edited:

IUDOGS

Active member
2019 - 2020 Ohio High School Boys Head Basketball Coaches Changes

It's July 24, 2019

1. Brian Barnett is replacing Coach Doug Etzler as the new Boys Head Basketball Coach at Ashville Teays Valley (Division I)

NO RESOURCE:

A BIG THANKS goes to IUDOGS for their HELP

129
days left before the beginning of the 2019 - 2020 Ohio High School Boys Basketball Season

:party:๐ŸŒ๐Ÿ‘:grouphug::crush:

This is IUDOGS signing off.
 

IUDOGS

Active member
It's July 25, 2019

1. Jordan Fielding is the new Boys Head Basketball Coach at Cincinnati Hillcrest Academy (Division IV)

NO RESOURCE:

A BIG THANKS goes to IUDOGS for their HELP

129
days left before the beginning of the 2019 - 2020 Ohio High School Boys Basketball Season

:party:๐ŸŒ๐Ÿ‘:grouphug::crush:

This is IUDOGS signing off.
 

1 time

Member
A few guys probably shouldnโ€™t have been hired, but in general the parents win and the splineless in administration just watches as they run good people out. Welcome to the new millennium 19 years later
 

IUDOGS

Active member
It's
It's August 08, 2019

1. Keith McLeod is replacing Coach Kyle McBride as the new Boys Head Basketball Coach at Wast Canton (Division III)

RESOURCE: www.cantonrep.com

A BIG THANKS goes to IUDOGS, The Butler for their HELP

114
days left before the beginning of the 2019 - 2020 Ohio High School Boys Basketball Season

:party:๐ŸŒ๐Ÿ‘:grouphug::crush:

This is IUDOGS signing off.
 

IUDOGS

Active member
It's August 11, 2019

1. Christian Meister is replacing Coach Josh Radish as the new Boys Head Basketball Coach at Williamsport Westfall (Division II)

RESOURCE: www.westfallschools.com

A BIG THANKS goes to IUDOGS for their HELP

111
days left before the beginning of the 2019 - 2020 Ohio High School Boys Basketball Season

:party:๐ŸŒ๐Ÿ‘:grouphug::crush:

This is IUDOGS signing off.
 

IUDOGS

Active member
2019 - 2020 Ohio High school Boys Head Basketball Coaches Changes

It's August 16, 2019

1. Pandora - Gilboa (Division IV) is now looking for a new Boys Head Basketball Coach to replace Coach Joe Braidic.

NO RESOURCE:

A BIG THANKS goes to IUDOGS, Northwest07 for their HELP

106
days left before the beginning of the 2019 - 2020 Ohio High School Boys Basketball Season

:party:๐ŸŒ๐Ÿ‘:grouphug::crush:

This is IUDOGS signing off.
 
.
Top