2019 - 2020 Ohio High School Boys Head Basketball Coaches Changes
It's September 17, 2019
IUDOGS: 2019 - 2020 Ohio High School Boys Head Basketball Coaches Changes
IC: INTERIM COACH
________________________________________________________________________________________________________________
DIVISION I
________________________________________________________________________________________________________________
NO.
SCHOOL____________________________________________
LEAVING COACH______________
NEW COACH
01.
CINCINNATI ST. XAVIER______________________________Brian Kellett___________________ Michael Noszka
02.
TROY_______________________________________________Paul Bremigan_________________ Mark Hess
03.
WESTLAKE_________________________________________ Freeman Blade_________________Jeff Huber
04.
FAIRFIELD__________________________________________Jeff Sims______________________ Darren Wyrick
05.
CINCINNATI COLERAIN______________________________Tyrone Gibert__________________ Patrick Cosgrove
06.
BEAVERCREEK_____________________________________ Mark Hess____________________ Steve Pitman
07.
CLEVELAND HEIGHTS______________________________ Michael Cruz___________________ J. R Bremer
08.
CLEVELAND ST IGNATIUS___________________________Brian Becker___________________ Cameron Joyce
09.
MACEDONIA NORDONIA____________________________Matt Cash______________________Dominque Sanders
10.
CINCINNATI WESTERN HILLS_______________________ Mark Mitchell___________________Bryce Stokes
11.
PATASKALA WATKINS MEMORIAL___________________Benjamin Schenko______________ Jamie Caudill
12.
VANDALIA BUTLER_________________________________Darren Wyrick___________________Adam Betten
13.
COLUMBUS WEST_________________________________ Orlando McCoy
14.
WARREN HARDING________________________________ Gabe Bubon____________________ Keelyn Franklin
15.
PATASKALA LICKING HEIGHTS______________________Matthew Faska__________________Shawn Fountain
16.
KETTERING FAIRMONT_____________________________Blair Albright____________________ Kenny Molz
17.
OXFORD TALAWANDA______________________________Bob Jones______________________Jake Turner
18.
ASHTABULA LAKESIDE_____________________________Robert Pisano___________________Jon Mannarino
19.
MOUNT ORAB WESTERN BROWN__________________ Greg Foster
20.
MAPLE HEIGHTS___________________________________Lee Schmidt____________________ Sean Weatherspoon
21.
ASHVILLE TEAYS VALLEY___________________________Doug Etzler_____________________Brian Barnett
22.
TOLEDO ST JOHNS________________________________ Edward Heintschel______________ Mike Schoen
23.
EUCLID___________________________________________ TJ Kwasniak_____________________John Kane
24.
BARBERTON______________________________________Jack Greynolds__________________ Kyle McBride
25.
COLUMBUS WHETSTONE__________________________Rickie McClanahan
26.
DELAWARE HAYES________________________________ Jordan Blackburn
27.
CINCINNATI PRINCETON___________________________Steven Wright
________________________________________________________________________________________________________________
DIVISION II
________________________________________________________________________________________________________________
NO.
SCHOOL___________________________________________
LEAVING COACH______________
NEW COACH
01.
DAYTON CHAMINADE - JULIENNE__________________ Joe Staley______________________Charles Szabo
02.
BELOIT WEST BRANCH____________________________ Randy Montgomery______________Michael Brown
03.
CINCINNATI SHRODER_____________________________ William Johnson
04.
YOUNGSTOWN EAST_______________________________Keith Cylar_____________________ Dennis Simmons
05.
PARMA HEIGHTS HOLY NAME______________________Jeff Huber______________________ Ryan Patton
06.
FRANKLIN BISHOP FENWICK_______________________Pat Kreke______________________ Kelvin Moss
07.
ST MARY'S MEMORIAL_____________________________Craig Szymczak________________ Dan Hegemier
08.
CHARDON NORTE DAME CATHEDRAL LATIN________Tim Schmotzer_________________ Nate VanderSluis
09.
GATES MILLS HAWKEN____________________________ Seth Lieberman_________________Josh Nugent
10.
LIMA BATH________________________________________ Shawn Allen____________________Adam Burris
11.
GALION___________________________________________ Matt Valentine__________________ Bobbi Gossom
12.
PORT CLINTON____________________________________ Von Graffin_____________________Ryan Hicks
13.
JEFFERSON AREA_________________________________ Dave Albert
14.
VAN WERT_________________________________________Mark Bagley____________________Ben Laudick
15.
AKRON COVENTRY________________________________ Mike DiFalco___________________ Devon McAfee
16.
HILLSBORO_______________________________________ Bruce Miles____________________ Miles Burton
17.
NEW CONCORD JOHN GLENN______________________TJ Mitchell_____________________ Erick Sheck
18.
CARROLL BLOOM - CARROLL_____________________ Brett Mitchell___________________Joe Goodyear
19.
WARSAW RIVER VIEW_____________________________ Josh Bowman__________________ Ben Belden
20.
CINCINNATI SUMMIT COUNTRY DAY_______________ Patrick Cosgrove________________Ryan Fleming
21.
SHELBY___________________________________________Troy Schwemley_________________Nathon Loney
22.
WILLIAMSPORT WESTFALL________________________Josh Radich_____________________Christian Meister
23.
HUBBARD________________________________________ Justin Townsend_________________Joe Bornemiss
24.
BELLEFONTAINE BENJAMIN LOGAN________________Cameron Saylor
25.
CINCINNATI WYOMING____________________________ Tim Edmonds___________________Matt Rooks
26.
WILMINGTON_____________________________________ Michael Noszka_________________ Matt D. Kramer
27.
PLAIN CITY JONATHAN ALDER_____________________Brent Cahill____________________ Zac Ross
28.
COLUMBUS INDEPENDENCE______________________ Terry Holliman___________________Quinton Aden
29.
CALEDONIA RIVER VALLEY________________________ Barry Egan
30.
MONROE_________________________________________ Kenny Molz_____________________Aaron Horne
31.
NEWARK LICKING VALLEY________________________ Tim Pethtel_____________________ Luke Gibson
32.
CIRCLEVILLE_____________________________________ Tyler Cassidy___________________ Cody Carpenter
33.
EAST LIVERPOOL BEAVER_________________________Mike McKenzie
________________________________________________________________________________________________________________
DIVISION III
________________________________________________________________________________________________________________
NO.
SCHOOL___________________________________________
LEAVING COACH_____________
NEW COACH
01.
NEW LONDON______________________________________Tom Howell____________________Dane Held
02.
PIKETON___________________________________________Evan Legg_____________________Kyle Miller
03.
COLUMBIANA CRESTVIEW__________________________Jeffrey Wilson_________________ Rick Gates
04.
MILLBURY LAKE___________________________________ Jeff Limes
05.
MIDDLEFIELD CARDINAL___________________________Jon Cummins__________________James Heath
06.
IRONTON_________________________________________ Mark Lafon____________________PJ Fitch
07.
GARFIELD HEIGHTS TRINITY________________________Chad Radke__________________Dan Urban
08.
APPLE CREEK WAYNESDALE_______________________ Kevin Stacy___________________Aaron Shaffer
09.
SPRINGFIELD GREENON___________________________ Kevin Taylor
10.
NEW LEBANON DIXIE______________________________ Chris Tipton
11.
AMANDA - CLEARCREEK___________________________Cody Carpenter_______________ Jamie Justus
12.
GENOA AREA______________________________________ Zach Alt_____________________ Tim Havsfeld
13.
JEROMESVILLE HILLSDALE________________________Eric Nickles____________________Ryan Moore
14.
NAVARRE FAIRLESS________________________________Kevin Bille____________________Jeremy Ady
15.
ZANESVILLE WEST MUSKINGUM___________________Jeffery Butler__________________Jeff Rinkes
16.
SPRINGFIELD NORTHEASTERN____________________ Lloyd Alexander_______________ Darren Long
17.
GEORGETOWN____________________________________Doug Williams
18.
CASSTOWN MIAMI EAST___________________________Allen Mack
19.
YOUNGSTOWN LIBERTY__________________________ Chris Kohl____________________ Levon Lamb
20.
BEAVER EASTERN_________________________________Tom Barrick___________________Lakiem Lackery
21.
ARCANUM________________________________________ Jim Melton___________________ Roger McEldowney
22.
SMITHVILLE_______________________________________Jim Frizell____________________ Corey Kaufman
23.
BALTIMORE LIBERTY UNION______________________ Matt Kramer
24.
COSHOCTON_____________________________________ Jeremy Ady___________________James Helter
25.
BEACHWOOD_____________________________________Matt Miller
26.
JOHNSTOWN - MONROE__________________________ Zach Ross
27.
NELSONVILLE - YORK_____________________________Jamie Justus_________________ Blaine Gabriel
28.
FAYETTEVILLE - PERRY____________________________Jason Tiles
29.
CARLISLE_________________________________________Don Ridinger_________________ Brad Newsome
30.
CHILLICOTHE SOUTHEASTERN____________________Rick Strausbaugh_____________ Mike Adams
31.
EAST CANTON____________________________________Kyle McBride_________________ Keith McLeod
________________________________________________________________________________________________________________
DIVISION IV
________________________________________________________________________________________________________________
NO.
SCHOOL__________________________________________
LEAVING COACH_______________
NEW COACH
01.
FRANKLIN MIDDLETOWN CHRISTIAN_______________Jason Crider
02.
COVINGTON_______________________________________Matt Pond______________________Karl Raterman
03.
SPRINGFIELD CATHOLIC CENTRAL_________________Cody Sarensen__________________John Detling
04.
STEUBENVILLE CATHOLIC CENTRAL_______________Michael Holmes__________________ Don Ogden
05.
LAKESIDE DANBURY______________________________Nate Keller______________________ Keith Diebler
06.
WILLOUGHBY ANDREWS OSBORNE ACADEMY____ Robert Cecil
07.
INDEPENDENCE__________________________________ Hugh McMahon__________________Kyle Johnson
08.
FORT RECOVERY_________________________________Mike Bashore____________________ Jim Melton
09.
YELLOW SPRINGS________________________________Bobby Crawford__________________Nick Trimbach
10.
NEW MADISON TRI - VILLAGE____________________ Mackenzie Perry__________________Bobby Jones
11.
SUGAR GROVE BERNE UNION____________________ Matthew Little
12.
ASHLAND MAPLETON____________________________ Steven Rowe
13.
NEW BREMAN____________________________________Brad Francis_____________________ Cory Stephens
14.
LEETONIA_______________________________________ Jeff Hammond____________________Dan Dennis
15.
NORTH BALTIMORE______________________________Adam Burris______________________John Kloepfer
16.
PLYMOUTH______________________________________Derrick Shelenberger_______________Marty McKenzie
17.
CONVOY CRESTVIEW___________________________ Jeremy Best_______________________Doug Etzler
18.
BRADFORD_____________________________________ Jason Wells
19.
SIDNEY FAIRLAWN______________________________ Justin D Tidwell____________________Brad Francis
20.
WESTERVILLE NORTHSIDE CHRISTIAN___________ Brian LeLand
21.
NEWARK CATHOLIC_____________________________ Erick Sheck_______________________Nate Adams
22.
COLUMBIANA HEARTLAD CHRISTIAN ACADEMY__Henry Glenn______________________Joshua Scott
23.
GLOUSTER TRIMBLE_____________________________Howie Caldwell
24.
MORRAL RIDGEDALE____________________________ Nathan Loney
25.
RAWSON CORY - RAWSON_______________________Dean Birchmeier__________________ Al Thomas
26.
XENIA LEGACY CHRISTIAN______________________ Brad Newsome___________________ Mark Erwin
27.
PANDORA - GILBOA_____________________________Joe Braidic________________________Mike Lee
27.
UNION CITY MISSISSINAWA VALLEY______________Bruce Davison____________________Tom Byrum
28.
DALTON__________________________________________Matt Monter_____________________Kaleb Reed
29.
COLUMBUS PATRIOT PREPARATORY ACADEMY___Marvin Stephens
30.
MOWRYSTOWN WHITEOAK_______________________Blake Kibler
31.
CINCINNATI HILLCREST ACADEMY_______________ TBA_____________________________Jordan Fielding
32.
DEFIANCE AYERSVILLE__________________________ Anthony Jackson
________________________________________________________________________________________________________________
29 High Schools still looking for a new Boys Head Basketball Coach
94 High Schools that have a new Boys Head Basketball Coach
72 days left before the beginning of the 2019 - 2020 Ohio High School Boys Basketball Season
arty:??:grouphug::crush:
This is IUDOGS signing off.