The Official MMA Thread

Yellow_Jacket06

Moderator
Almost forgot about this rare weekday event. Still not used to having sporting events back in any capacity.

My Fight Picks:

Smith - L (6-4)
Rothwell - W (6-3)
Hernandez - L (5-3)
Simon - W (5-2)
Lins - L (4-2)
Johnson - L (4-1)
Eubanks - W (4-0)
Morales - W (3-0)
Kelleher - W (2-0)
Sherman - W (1-0)
 
Last edited:

Yellow_Jacket06

Moderator
What is your thoughts on a Tony vs. Khabib fight now? It's looking pretty slim unfortunately. Justin seems to match up better with Khabib.
Tony/Khabib is a cursed fight that I've come to accept will never happen. It's been scheduled at least four times and something always derails it. Gaethje's win pretty much knocks Tony down a rung or two anyway.
 

Yellow_Jacket06

Moderator



Main Card (ESPN+)

Flyweight Championship

Deiveson Figueiredo defeated Joseph Benavidez via Technical Submission (Rear Naked Choke) at 4:48 R1


Middleweight

Jack Hermansson defeated Kelvin Gastelum via Submission (Heel Hook) at 1:18 R1

Lightweight

Rafael Fiziev defeated Marc Diakiese via Unanimous Decision (30-27, 29-28, 29-28)

Women's Flyweight

Ariane Lipski defeated Luana Carolina via Submission (Kneebar) at 1:28 R1

Flyweight

Askar Askarov defeated Alexandre Pantoja via Unanimous Decision (29-28, 29-28, 29-28)


Preliminary Card (ESPN+)


Light Heavyweight

Roman Dolidze defeated Khadis Ibragimov via TKO (Knee and Punches) at 4:15 R1

Catchweight (150 lbs.)

Grant Dawson defeated Nad Narimani via Unanimous Decision (30-26, 30-27, 29-27

Lightweight

Joel Álvarez defeated Joseph Duffy via Submission (Guillotine Choke) at 2:25 R1

Bantamweight

Brett Johns defeated Montel Jackson via Unanimous Decision (29-28, 29-28, 29-28)

Flyweight

Amir Albazi defeated Malcolm Gordon via Submission (Triangle Choke) at 4:42 R1

Lightweight

Arman Tsarukyan defeated Davi Ramos via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 29-28)

Heavyweight

Sergey Spivak defeated Carlos Felipe via Majority Decision (28-28, 29-27, 29-27)
 
Last edited:

Yellow_Jacket06

Moderator
My fight picks:

Figueiredo - W (7-5)
Gastelum - L (6-5)
Diakiese - L (6-4)
Carolina - L (6-3)
Askarov - W (6-2)
Dolidze - W (5-2)
Dawson - W (4-2)
Duffy - L (3-2)
Johns - W (3-1)
Albazi - W (2-1)
Tsarukyan - W (1-1)
Felipe - L (0-1)
 
Last edited:

Yellow_Jacket06

Moderator



Main Card (ESPN+)

Middleweight

Derek Brunson defeated Edmen Shahbazyan via TKO (Punches) at 0:26 R3

Women's Flyweight

Jennifer Maia defeated Joanne Calderwood via Submission (Armbar) at 4:29 R1

Welterweight

Vicente Luque defeated Randy Brown via KO (Knee and Punches) at 4:56 R2

Lightweight

Bobby Green defeated Lando Vannata via Unanimous Decision (30-26, 30-27, 30-27)


Preliminary Card (ESPN)


Catchweight (140.5 lbs.)

Jonathan Martinez defeated Frankie Saenz via TKO (Knee and Punches) at 0:57 R3

Bantamweight

Nathan Maness defeated Johnny Muñoz Jr. via Unanimous Decision (29-27, 29-27, 29-27)

Featherweight

Jamall Emmers defeated Vincent Cachero via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 30-27)

Bantamweight

Chris Gutiérrez fought Cody Durden to a Unanimous Draw (28-28, 28-28, 28-28)
 
Last edited:

Yellow_Jacket06

Moderator
My fight picks...

Shahbazyan - L (4-3)
Calderwood - L (4-2)
Luque - W (4-1)
Vannata - L (3-1)
Martinez - W (3-0)
Maness - W (2-0)
Emmers -,W (1-0)
 
Last edited:

Yellow_Jacket06

Moderator
Dana White's Tuesday Night Contender Series S4 - Week 1

Light Heavyweight

Dustin Jacoby defeated Ty Flores via Unanimous Decision (30-26, 29-27, 29-27)

Lightweight

Uros Medic defeated Mikey Gonzalez via TKO (Punches) at 2:12 R1

Flyweight

Jerome Rivera defeated Luis Rodríguez via Unanimous Decision (29-28, 30-27, 30-27)

Lightweight

Jordan Leavitt defeated Luke Flores via Submission (Arm Triangle Choke) at 4:15 R1
 
Last edited:

Yellow_Jacket06

Moderator
[



Main Card (ESPN+)

Heavyweight

Derrick Lewis defeated Aleksei Oleinik via TKO (Punches) at 0:21 R2

Middleweight

Chris Weidman defeated Omari Akhmedov via Unanimous Decision (29-27, 29-27, 29-28)

Middleweight

Darren Stewart defeated Maki Pitolo via Submission (Guillotine Choke) at 3:41 R1

Women's Bantamweight

Yana Kunitskaya defeated Julija Stoliarenko via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 30-27)

Catchweight (158 lbs.)

Beneil Dariush defeated Scott Holtzman via KO (Spinning Backfist) at 4:38 R1


Preliminary Card (ESPN)


Catchweight (174.5 lbs.)

Tim Means defeated Laureano Staropoli via Unanimous Decision (30-27, 29-28, 29-28)

Middleweight

Kevin Holland defeated Joaquin Buckley via TKO (Punches) at 0:32 R2

Lightweight

Nasrat Haqparast defeated Alexander Muñoz via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 30-27)

Middleweight

Andrew Sanchez defeated Wellington Turman via KO (Punches) at 4:14 R1

Featherweight

Gavin Tucker defeated Justin Jaynes via Submission (Rear Naked Choke) at 1:43 R3

Featherweight

Youssef Zalal defeated Peter Barrett via Unanimous Decision (30-26, 30-26, 30-27)

Bantamweight

Irwin Rivera defeated Ali Al Qaisi via Split Decision (29-28, 28-29, 29-28)
 
Last edited:

Yellow_Jacket06

Moderator
My fight picks:

Lewis - W (11-1)
Weidman - W (10-1)
Stewart - W (9-1)
Kunitskaya - W (8-1)
Dariush - W (7-1)
Means - W (6-1)
Holland - W (5-1)
Haqparast - W (4-1)
Sanchez - W (3-1)
Jaynes - L (2-1)
Zalal - W (2-0)
Rivera - W (1-0)
 
Last edited:

Yellow_Jacket06

Moderator
Dana White's Tuesday Night Contender Series S4 - Week 2

Middleweight

Dustin Stoltzfus defeated Joe Pyfer via TKO (Injury) at 4:21 R1

Bantamweight

Adrian Yanez defeated Brady Huang via TKO (Punches) at 0:39 R1

Women's Strawweight

Cory McKenna defeated Vanessa Demopoulos via Unanimous Decision (30-27, 29-28, 29-28)

Featherweight

TJ Laramie defeated Daniel Swain via TKO (Doctor Stoppage) at 5:00 R1

Middleweight

Impa Kasanganay defeated Anthony Adams via Unanimous Decision (29-27, 29-27, 29-27)

-----

Contracts Awarded: 5

Impa Kasanganay
TJ Laramie
Cory McKenna
Adrian Yanez
Dustin Stoltzfus


Dana White's Tuesday Night Contender Series S4 - Week 3

Welterweight

Louis Cosce defeated Victor Reyna via TKO (Punches) at 1:12 R1

Women's Strawweight

Cheyanne Buys defeated Hilarie Rose via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 30-27)

Welterweight

Orion Cosce defeated Matt Dixon via TKO (Punches) at 4:42 R3

Heavyweight

Josh Parisian defeated Chad Johnson via TKO (Punches) at 3:43 R1

Featherweight

Kenneth Cross defeated Kevin Syler via Unanimous Decision (30-27, 29-28, 29-28)

-------

Contracts Awarded: 4

Josh Parisian
Orion Cosce
Cheyanne Buys
Louis Cosce
 

Yellow_Jacket06

Moderator



Main Card (ESPN+)

Light Heavyweight

Aleksandar Rakić defeated Anthony Smith via Unanimous Decision (30-26, 30-27, 30-27)

Welterweight

Neil Magny defeated Robbie Lawler via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 30-27)

Women's Flyweight

Alexa Grasso defeated Ji Yeon Kim via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 30-27)

Featherweight

Ricardo Lamas defeated Bill Algeo via Unanimous Decision (29-27, 29-27, 29-27)


Preliminary Card (ESPN+)


Welterweight

Impa Kasanganay defeated Maki Pitolo via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 30-27)

Middleweight

Zak Cummings defeated Alessio Di Chirico via Unanimous Decision (29-28, 29-28, 30-27)

Catchweight (151 lb.)

Alex Caceres defeated Austin Springer via Submission (Rear Naked Choke) at 3:38 R1

Welterweight

Sean Brady defeated Christian Aguilera via Submission (Guillotine Choke) at 1:47 R2

Women's Flyweight

Polyana Viana defeated Emily Whitmire via Submission (Armbar) at 1:53 R1

Women's Catchweight (117 lb.)

Mallory Martin defeated Hannah Cifers via Submission (Rear Naked Choke) at 1:33 R2
 
Last edited:

Yellow_Jacket06

Moderator
My fight picks for UFC Vegas 8...

Rakic - W (7-3)
Magny - W (6-3)
Grasso - W (5-3)
Lamas - W (4-3)
Pitolo - L (3-3)
Cummings - W (3-2)
Springer - L (2-2)
Brady - W (2-1)
Whitmire - L (1-1)
Martin - W (1-0)
 
Last edited:

Yellow_Jacket06

Moderator
Tuesday Night Contender Series S4 - Week 4

Middleweight

Jamie Pickett defeated Jhonoven Pati via TKO (Punches) at 0:33 R2

Featherweight

Rafael Alves defeated Alejandro Flores via Submission (Guillotine Choke) at 2:55 R2

Flyweight

Jeffrey Molina defeated Jacob Silva via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 29-28)

Lightweight

Anthony Romero defeated Mike Breeden via Unanimous Decision (30-26, 30-27, 29-28)

Middleweight

Collin Huckbody defeated Kyron Bowen via Submission (Arm Triangle Choke) at 1:28 R1

---

Contracts Awarded

Collin Huckbody
Jeffrey Molina
Rafael Alves
Jamie Pickett​
 

Yellow_Jacket06

Moderator
Tuesday Night Contender Series S4 - Week 5

Featherweight

Melsik Baghdasaryan defeated Dennis Buzukja via Unanimous Decision (30-27, 29-28, 29-28)

Flyweight

Jimmy Flick defeated Nate Smith via Submission (Arm Triangle Choke) at 3:15 R3

Bantamweight

Ronnie Lawrence defeated Jose Johnson via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 30-27)

Light Heavyweight

William Knight defeated Cody Brundage via TKO (Elbows and Punches) at 2:23 R1

Lightweight

Tucker Lutz defeated Chase Gibson via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 30-27)

---

Contracts Awarded

William Knight
Ronnie Lawrence
Jimmy Flick​
 

Yellow_Jacket06

Moderator



Fight Card (ESPN+)

Heavyweight

Alistair Overeem defeated Augusto Sakai via TKO (Elbows and Punches) at 0:26 R5

Light Heavyweight

Ovince Saint Preux defeated Alonzo Menifield via KO (Punch) at 4:07 R2

Welterweight

Michel Pereira defeated Zelim Adamaev via Submission (Rear Naked Choke) at 4:39 R3

Middleweight

Andre Muniz defeated Bartosz Fabiński via Submission (Armbar) at 2:42 R1

Featherweight

Brian Kelleher defeated Ray Rodriguez via Submission (Guillotine Choke) at 0:39 R1

Women's Flyweight

Viviane Araújo defeated Montana De La Rosa via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 29-28)

Bantamweight

Hunter Azure defeated Cole Smith via Unanimous Decision (29-28, 29-28, 29-28)
 
Last edited:

Yellow_Jacket06

Moderator
My fight picks for UFC Vegas 9....

Sakai - L (5-2)
Saint Preux - W (5-1)
Pereira - W (4-1)
Fabinski - L (3-1)
Kelleher - W (3-0)
Araujo - W (2-0)
Azure - W (1-0)
 
Last edited:

Yellow_Jacket06

Moderator
Tuesday Night Contender Series S4 - Week 6

Light Heavyweight

Tafon Nchukwi defeated Al Matavao via KO (Head Kick) at 2:01 R2

Lightweight

Sherrard Blackledge defeated Cameron Church via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 29-28)

Middleweight

Phil Hawes defeated Khadzhimurat Bestaev via TKO (Punches) at 1:18 R1

Bantamweight

Drako Rodriguez defeated Mana Martinez via Submission (Triangle) at 2:22 R1

Middleweight

Aliaskhab Khizriev defeated Henrique Shiguemoto via Submission (Rear Naked Choke) at 0:50 R1

---

Contracts Awarded: 4

Aliaskhab Khizriev
Drako Rodriguez
Phil Hawes
Tafon Nchukwi​
 
Last edited:

Yellow_Jacket06

Moderator



Main Card (ESPN+)

Women's Strawweight

Michelle Waterson defeated Angela Hill via Split Decision (47-48, 49-46, 48-47)

Lightweight

Ottman Azaitar defeated Khama Worthy via TKO (Punches) at 1:33 R1

Women's Flyweight

Roxanne Modafferi defeated Andrea Lee via Unanimous Decision (29-28, 29-28, 29-28)

Light Heavyweight

Ed Herman defeated Mike Rodriguez via Submission (Kimura) at 2:41 R3

Lightweight

Bobby Green defeated Alan Patrick via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 30-27)

Featherweight

Billy Quarantillo defeated Kyle Nelson via KO (Punch) at 0:07 R3


Preliminary Card (ESPN+)


Women's Bantamweight

Sijara Eubanks defeated Julia Avila via Unanimous Decision (29-27, 29-27, 29-27)

Lightweight

Kevin Croom defeated Roosevelt Roberts via Submission (Guillotine Choke) at 0:31 R1

Heavyweight

Alexander Romanov defeated Roque Martinez via Submission (Arm Triangle Choke) at 4:22 R2

Catchweight (165 lbs.)

Jalin Turner defeated Brok Weaver via Submission (Rear Naked Choke) at 4:20 R2

Welterweight

Bryan Barberena defeated Anthony Ivy via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 29-28)

Women's Flyweight

Sabina Mazo defeated Justine Kish via Submission (Rear Naked Choke) at 3:57 R3
 
Last edited:

Yellow_Jacket06

Moderator
My fight picks for UFC Vegas 10...

Hill - L (7-5)
Azaitar - W (7-4)
Lee - L (6-4)
Rodriguez - L (6-3)
Green - W (6-2)
Quarantillo - W (5-2)
Avila - L (4-2)
Roberts - L (4-1)
Romanov - W (4-0)
Turner - W (3-0)
Barberena - W (2-0)
Mazo - W (1-0)
 
Last edited:

Yellow_Jacket06

Moderator
Tuesday Night Contender Series S4 - Week 7

Middleweight

Jordan Williams defeated Gregory Rodrigues via TKO (Punches) at 2:19 R1

Featherweight

Collin Anglin defeated Muhammad Naimov via Unanimous Decision (29-28, 29-27, 29-27)

Welterweight

Michael Lombardo defeated Korey Kuppe via Unanimous Decision (29-28, 29-28, 29-28)

Women's Featherweight

Danyelle Wolf defeated Taneisha Tennant via Unanimous Decision (29-28, 29-28, 29-28)

Featherweight

Kyle Driscoll defeated Dinis Paiva via Unanimous Decision (29-28, 29-28, 29-28)


---


Contracts Awarded: 3

Danyelle Wolf
Collin Anglin
Jordan Williams
 
.
Top