The Official MMA Thread

Yellow_Jacket06

Moderator
TUF 25 Finale: Johnson vs. Gaethje




Main Card (Fox Sports 1)

Lightweight

Justin Gaethje defeated Michael Johnson via TKO (Knee) at 4:48 R2

Welterweight - TUF 25 Final

Jesse Taylor defeated Dhiego Lima via Submission (Rear-Naked Choke) at 0:43 R2

Lightweight

Drakkar Klose defeated Marc Diakiese via Split Decision (29-28, 28-29, 29-28)

Light Heavyweight

Jared Cannonier defeated Nick Roehrick via TKO (Elbows) at 2:08 R3

Middleweight

Brad Tavares defeated Elias Theodorou via Unanimous Decision (29-28, 29-28, 29-28)

Light Heavyweight

Jordan Johnson defeated Marcel Fortuna via Unanimous Decision (29-28, 29-28, 29-28)


Preliminary Card (Fox Sports 1)

Women's Strawweight

Angela Hill defeated Ashley Yoder via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 30-27)

Welterweight

James Krause defeated Tom Gallicchio via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 30-27)

Light Heavyweight

C.B. Dollaway defeated Ed Herman via Unanmious Decision (29-28, 29-27, 29-27)

Women's Strawweight

Tecia Torres defeated Juliana Lima via Submission (Rear-Naked Choke) at 0:53 R2


Preliminary Card (Fight Pass)

Featherweight

Gray Maynard defeated Teruto Ishihara via Unanimous Decision (30-26, 30-26, 30-26)

 
Last edited:

Yellow_Jacket06

Moderator
Dana White's Tuesday Night Contender Series

In May 2017, the UFC announced White would hold Dana White's Tuesday Night Contender Series weekly on UFC Fight Pass. As with the earlier web series Looking for a Fight, the goal of the series is for White to scout talent for the UFC. Similar to The Ultimate Fighter none of the fighters involved will have existing UFC contracts. Licensed separately from the UFC with Dana White applying for a promoter's licence, it was stated ahead of the license being approved that “this is not the UFC, this is not the UFC brand, but instead a promotion that will allow up and coming fighters the chance to showcase their talents in hopes that one day they may compete in the UFC."


Week 1 - July 11th

Fight Card

Featherweight

Kurt Holobaugh defeated Matt Bessette via KO (Punches) at 2:59 R1

Heavyweight

Zu Anyanwu defeated Greg Rebello via KO (Punches) at 3:04 R2

Bantamweight

Boston Salmon defeated Ricky Turcios via Unanimous Decision

Middleweight

Charles Byrd defeated Jamie Pickett via Technical Submission (Arm Triangle Choke) at 4:55 R1

Bantamweight

Joby Sanchez defeated Manny Vazquez via Unanimous Decision

 
Last edited:

Neopolitan

Cooling Off
Thoughts on mayweather vs mcgregor? I can't see mayweather a 40 yr old boxer beating a 28 yr old mma fighter.
They're boxing. If it was an MMA fight, Conor would kill him in under a minute.

But since it's a boxing match and Mayweather is one of the best of all time, and McGregor has no professional boxing experience, he's probably going to get smoked.
 

Yellow_Jacket06

Moderator
Thoughts on mayweather vs mcgregor? I can't see mayweather a 40 yr old boxer beating a 28 yr old mma fighter.
I agree with Neo. Floyd gets murdered in less than a round in a cage.

But this is a boxing match. Fully expect a one-sided fight. The best Conor can do is last 12 rounds. That would be a win in itself even if he loses all 12. A guy with no boxing experience going to a decision against arguably one of the best ever? 40 years old or not, that would be big.

The only excitement will be the first 3-5 rounds. After that Floyd will settle in and do what he always does, dance around, score points with jabs.
 

Yellow_Jacket06

Moderator
UFC Fight Night 113: Nelson vs. Ponzinibbio




Main Card (Fox Sports 1)

Welterweight

Santiago Ponzinibbio defeated Gunnar Nelson via KO (Punches) at 1:22 R1

Women's Strawweight

Cynthia Calvillo defeated Joanne Calderwood via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 29-28)

Lightweight

Paul Felder defeated Stevie Ray via KO (Elbows) at 3:57 R1

Middleweight

Jack Marshman defeated Ryan Janes via Unanimous Decision (29-28, 29-28, 29-28)

Light Heavyweight

Khalil Rountree defeated Paul Craig via KO (Punches) at 4:56 R1

Heavyweight

Justin Willis defeated James Mulheron via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 30-27)


Preliminary Card (Fox Sports 1)

Welterweight

Danny Roberts defeated Bobby Nash via KO (Punches) at 3:59 R2

Flyweight

Alexandre Pantoja defeated Neil Seery via Submission (Rear-Naked Choke) at 2:31 R3

Welterweight

Galore Bofando defeated Charlie Ward via KO (Slam and Punches) at 2:10 R1

Lightweight

Danny Henry defeated Daniel Teymur via Unanimous Decision (29-28, 29-28, 29-26)


Preliminary Card (Fight Pass)

Bantamweight

Brett Johns defeated Albert Morales via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 30-25)

Women's Bantamweight

Leslie Smith defeated Amanda Oliveira de Lemos via TKO (Elbows) at 2:53 R2

 
Last edited:

irish_buffalo

Well-known member
Thoughts on mayweather vs mcgregor? I can't see mayweather a 40 yr old boxer beating a 28 yr old mma fighter.
Two clowns who know how to make money. I wish I could bring myself to being as phony as McGregor to make millions but I'll settle for my humble Ohio life and keep my dignity.
 

Neopolitan

Cooling Off
Two clowns who know how to make money. I wish I could bring myself to being as phony as McGregor to make millions but I'll settle for my humble Ohio life and keep my dignity.
Yeah that's all that's stopping you from making millions, an unwillingness to be phony :laugh:
 

Yellow_Jacket06

Moderator
Two clowns who know how to make money. I wish I could bring myself to being as phony as McGregor to make millions but I'll settle for my humble Ohio life and keep my dignity.
Say what you will but he went from being on welfare 4 years ago to being on the Forbes list. Nothing phony about his ability in MMA. Sure he talks a lot but that's what you are supposed to do to promote fights.
 

Yellow_Jacket06

Moderator
Dana White's Tuesday Night Contender Series

DWTNCS Week 2

Fight Card

Light Heavyweight

Dan Spohn defeated Angel DeAnda via Submission (Arm-Triangle Choke) at 3:10 R1

Bantamweight

Sean O'Malley defeated Alfred Khashakayan via KO (Punch) at 4:14 R1

Featherweight

Thanh Le defeated Lazar Stojadinovic via KO (Head Kick and Punches) at 1:35 R2

Welterweight

Sidney Outlaw defeated Michael Cora via Unanimous Decision (29-27, 29-28, 29-27)

Flyweight

Casey Kennedy defeated C.J. Hamilton via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 30-27)

 
Last edited:

Yellow_Jacket06

Moderator
Dana White's Tuesday Night Contender Series

DWTNCS Week 3

Fight Card

Light Heavyweight

Karl Roberson defeated Ryan Spann via KO (Elbows) at 0:15 R1

Welterweight

Kyle Stewart defeated Jason Jackson via TKO (Ankle Injury) at 0:21 R2

Middleweight

Geoffrey Neal defeated Chase Waldon via TKO (Punches) at 1:56 R1

Light Heavyweight

Alonzo Menifield defeated Daniel Jolly via TKO (Eye Injury) at 5:00 R1

Featherweight

Dan Ige defeated Luis Raul Gomez via Submission (Rear-Naked Choke) at 3:23 R3

 
Last edited:

Yellow_Jacket06

Moderator
Dana White's Tuesday Night Contender Series

DWTNCS Week 4

Fight Card

Middleweight

Julian Marquez defeated Phil Hawes via KO (Head Kick) at 2:20 R2

Bantamweight

Kyler Phillips defeated James Gray via TKO (Punches) at 0:46 R1

Flyweight

Carlos Candelario defeated Ronaldo Candido via Unanimous Decision (29-28, 29-28, 29-28)

Featherweight

Brandon Davis defeated Austin Arnett via Unanimous Decision (29-28, 30-26, 30-27)

Bantamweight

John Castaneda defeated Cheyden Leialoha via Unanimous Decision (29-28, 29-28, 29-28)

 
Last edited:

Yellow_Jacket06

Moderator
UFC Fight Night 114: Pettis vs. Moreno




Main Card (Fox Sports 1)

Flyweight

Sergio Pettis defeated Brandon Moreno via Unanimous Decision (49-46, 48-46, 48-46)

Women's Catchweight (119 lbs.)

Alexa Grasso defeated Randa Markos via Split Decision (29-28, 28-29, 29-28)

Welterweight

Niko Price defeated Alan Jouban via TKO (Punches) at 1:44 R1

Featherweight

Humberto Bandenay defeated Martin Bravo via KO (Knee) at 0:26 R1


Middleweight

Sam Alvey defeated Rashad Evans via Split Decision (28-29, 29-28, 29-28)

Bantamweight

Alejandro Pérez defeated Andre Soukhamthath via Split Decision (28-29, 29-28, 29-28)


Preliminary Card (Fox Sports 2)

Middleweight

Jack Hermansson defeated Brad Scott via TKO (Punches) at 3:50 R1

Flyweight

Dustin Ortiz defeated Hector Sandoval via KO (Punches) at 0:15 R1

Bantamweight

Rani Yahya defeated Henry Briones via Submission (Kimura) at 2:01 R1

Bantamweight

Jose Alberto Quinonez defeated Diego Rivas via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 30-27)


Preliminary Card (Fight Pass)

Flyweight

Joseph Morales defeated Roberto Sanchez via Submission (Rear-Naked Choke) at 3:56 R1

Lightweight

Jordan Rinaldi defeated Alvaro Herrera via Submission (Von Flue Choke) at 2:01 R1

 
Last edited:

Yellow_Jacket06

Moderator
My fight picks:

Moreno - L (8-4)
Grasso - W (8-3)
Price - W (7-3)
Bravo - L (6-3)
Alvey - W (6-2)
Perez - W (5-2)
Hermansson - W (4-2)
Sandoval - L (3-2)
Yahya - W (3-1)
Rivas - L (2-1)
Morales - W (2-0)
Rinaldi - W (1-0)
 
Last edited:

Yellow_Jacket06

Moderator
Dana White's Tuesday Night Contender Series

DWTNCS Week 5

Fight Card

Light Heavyweight

Mike Rodriguez defeated Jamelle Jones via KO (Flying Knee) at 2:15 R1

Featherweight

Julio Arce defeated Peter Petties via TKO (Punches) at 2:39 R2

Flyweight

Alex Perez defeated Kevin Gray via Technical Submission (Anaconda Choke) at 2:54 R1

Bantamweight

Ricky Simon defeated Donavon Frelow via Split Decision

Heavyweight

Shelton Graves defeated Everett Sims via TKO (Knees) at 2:20 R3

 
Last edited:

Yellow_Jacket06

Moderator
Dana White's Tuesday Night Contender Series

DWNTCS Week 6

Fight Card

Middleweight

Charles Byrd defeated Randall Wallace via Submission (Rear-Naked Choke) at 2:03 R2

Featherweight

Grant Dawson defeated Adrian Diaz via Submission (Rear Naked Choke) at 1:15 R2

Light Heavyweight

Cameron Olson defeated Karl Reed via Unanimous Decision

Flyweight

Jaime Alvarez defeated Martin Day via Unanimous Decision

Women's Strawweight

Jamie Colleen defeated Tiffany Masters via Submission (Armbar) at 4:43 R3
 

Yellow_Jacket06

Moderator
Dana White's Tuesday Night Contender Series

DWTNCS Week 7

Fight Card

Light Heavyweight

Kennedy Nzechukwu defeated Anton Berzin via Split Decision

Bantamweight

Benito Lopez defeated Steven Peterson via Split Decision

Flyweight

Joby Sanchez defeated J.P. Buys via TKO (Punches) at 2:28 R2

Featherweight

Mike Santiago defeated Mark Cherico via TKO (Punches) at 2:59 R1

Flyweight

Jordan Espinosa defeated Nick Urso via Technical Submission (D'Arce Choke) at 1:23 R1
 

Yellow_Jacket06

Moderator
UFC Fight Night 115: Volkov vs. Struve




Main Card (Fight Pass)

Heavyweight

Alexander Volkov defeated Stefan Struve via TKO (Punches) at 3:30 R3

Middleweight

Siyar Bahadurzada defeated Rob Wilkinson via TKO (Punches) at 3:10 R2

Women's Bantamweight

Marion Reneau defeated Talita Bernardo via TKO (Punches) at 4:54 R3

Welterweight

Leon Edwards defeated Bryan Barberena via Unanimous Decision (29-28, 29-28, 29-28)


Preliminary Card (Fight Pass)

Welterweight

Darren Till defeated Bojan Veličković via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 30-27)

Lightweight

Mairbek Taisumov defeated Felipe Silva via KO (Punch) at 1:24 R1

Lightweight

Michel Prazeres defeated Mads Burnell via Submission (North-South Choke) at 1:26 R3

Lightweight

Rustam Khabilov defeated Desmond Green via Unanimous Decision (29-28, 29-28, 30-27)

Light Heavyweight

Aleksandar Rakić defeated Francimar Barroso via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 30-27)

Featherweight

Zabit Magomedsharipov defeated Mike Santiago via Submission (Rear-Naked Choke) at 4:22 R2

Light Heavyweight

Abdul-Kerim Edilov defeated Bojan Mihajlović via TKO (Punches) at 2:32 R2

Lightweight

Thibault Gouti defeated Andrew Holbrook via TKO (Punches) at 4:28 R1

 
Last edited:

Yellow_Jacket06

Moderator
TUF 26: A New World Champion - Episode 1 Recap

This season will exclusively feature the women's flyweight division, with the goal of crowning the UFC's inaugural 125-pound champion in the season's finale. All women who were currently on the UFC roster were allowed to submit their names for the tournament, as were females unsigned by the UFC. The coaches for this season were announced on July 13, pitting former two-time Bellator Lightweight Champion and former UFC Lightweight Champion Eddie Alvarez against former WSOF Lightweight Champion Justin Gaethje.

Team Alvarez

1st Pick - (#2) Barb Honchak
3rd Pick - (#3) Lauren Murphy
5th Pick - (#12) Sijara Eubanks
7th Pick - (#4) Deanna Bennett
(#7) Melinda Fabian
(#9) Christina Marks
(#11) Ariel Beck
(#16) Shana Dobson

Team Gaethje

2nd Pick - (#1) Roxanne Modafferi
4th Pick - (#10) Rachel Ostovich Berdon
6th Pick - (#6) Montana Stewart
8th Pick - (#8) Emily Whitmire
(#5) Maia Stevenson
(#13) Karine Gevorgyan
(#14) Nicco Montano
(#15) Gillian Robertson


Round of 16 - First Fight

(#1) Roxanne Modafferi defeated (#16) Shana Dobson via TKO (Punches and Elbows) in R1
 

Yellow_Jacket06

Moderator
UFC Fight Night 116: Rockhold vs. Branch




Main Card (Fox Sports 1)

Middleweight

Luke Rockhold defeated David Branch via Submission (Punches) at 4:05 R2

Welterweight

Mike Perry defeated Alex Reyes via KO (Knee) at 1:19 R1

Middleweight

Anthony Smith defeated Hector Lombard via TKO (Punches) at 2:33 R3

Lightweight

Gregor Gillespie defeated Jason Gonzalez via Submission (Arm Triangle Choke) at 2:11 R2

Welterweight

Kamaru Usman defeated Sérgio Moraes via KO (Punches) at 2:48 R1

Heavyweight

Justin Ledet defeated Azunna Anyanwu via Split Decision (28-29, 29-28, 29-28)


Preliminary Card (Fight Pass)

Lightweight

Olivier Aubin-Mercier defeated Tony Martin via Split Decision (28-29, 29-28, 29-28)

Heavyweight

Daniel Spitz defeated Anthony Hamilton via TKO (Punches) at 0:24 R1

Middleweight

Uriah Hall defeated Krzysztof Jotko via TKO (Punches) at 2:25 R2

Lightweight

Gilbert Burns defeated Jason Saggo via KO (Punch) at 4:55 R2
 

Yellow_Jacket06

Moderator
TUF 26: A New World Champion

TUF 26: A New World Champion - Episodes 2 & 3 RECAP


Team Alvarez

#2 Barb Honchak
#3 Lauren Murphy
#4 Deanna Bennett
#7 Melinda Fabian
#9 Christina Marks
#12 Sijara Eubanks

Team Gaethje

#1 Roxanne Modafferi
#5 Maia Stevenson
#6 Montana Stewart
#8 Emily Whitmire
#10 Rachel Ostovich Berdon
#14 Nicco Montano
#15 Gillian Robertson


Round of 16 - Second Fight

#4 Deanna Bennett defeated #13 Karine Gevorgyan via TKO (Punches) in R1

Round of 16 - Third Fight

#6 Montana Stewart defeated #11 Ariel Beck via Submission (D'Arce Choke) in R1
 

Yellow_Jacket06

Moderator
UFC Fight Night 117: Saint-Preux vs. Okami




Main Card

Light Heavyweight

Ovince Saint-Preux defeated Yushin Okami via Technical Submission (Von Flue Choke) at 1:50 R1

Women's Strawweight

Jéssica Andrade defeated Cláudia Gadelha via Unanimous Decision (30-25, 30-26, 30-27)

Lightweight

Dong Hyun Kim defeated Takanori Gomi via TKO (Punches) at 1:30 R1

Light Heavyweight

Gökhan Saki defeated Henrique da Silva via KO (Punch) at 4:45 R1

Featherweight

Teruto Ishihara defeated Rolando Dy via Unanimous Decision (28-27, 28-27, 29-27)

Flyweight

Jussier Formiga defeated Ulka Sasaki via Submission (Rear Naked Choke) at 4:30 R1


Preliminary Card

Welterweight

Keita Nakamura defeated Alex Morono via Split Decision (29-28, 28-29, 29-28)

Women's Strawweight

Syuri Kondo defeated Chan-Mi Jeon via Split Decision (28-29, 30-27, 30-27)

Welterweight

Shinsho Anzai defeated Luke Jumeau via Unanimous Decision (29-28, 29-28, 30-27)

Welterweight

Daichi Abe defeated Hyun Gyu Lim via Unanimous Decision (29-28, 29-28, 29-28)
 

Yellow_Jacket06

Moderator
TUF 26: A New World Champion - Episodes 4 & 5 RECAP


Team Alvarez

#2 Barb Honchak
#4 Deanna Bennett
#7 Melinda Fabian
#9 Christina Marks
#12 Sijara Eubanks

Team Gaethje

#1 Roxanne Modafferi
#6 Montana Stewart
#8 Emily Whitmire
#10 Rachel Ostovich Berdon
#14 Nicco Montano
#15 Gillian Robertson


Round of 16 - Fourth Fight

#14 Nicco Montano defeated #3 Lauren Murphy via Unanimous Decision

Round of 16 - Fifth Fight

#12 Sijara Eubanks defeated #5 Maia Stevenson via Submission (Kimura) in R2
 

Yellow_Jacket06

Moderator
TUF 26: A New World Champion - Episode 6 RECAP


Team Alvarez

#2 Barb Honchak
#4 Deanna Bennett
#7 Melinda Fabian
#9 Christina Marks
#12 Sijara Eubanks

Team Gaethje

#1 Roxanne Modafferi
#6 Montana Stewart
#8 Emily Whitmire
#10 Rachel Ostovich Berdon
#14 Nicco Montano


Round of 16 - Sixth Fight

#2 Barb Honchak defeated #15 Gillian Robertson via TKO (Elbows) in R2
 

Yellow_Jacket06

Moderator
UFC Fight Night 118: Cerrone vs. Till




Main Card (Fight Pass)

Welterweight

Darren Till defeated Donald Cerrone via TKO (Punches) at 4:20 R1

Women's Strawweight

Karolina Kowalkiewicz defeated Jodie Esquibel via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 30-26)

Light Heavyweight

Jan Blachowicz defeated Devin Clark via Submission (Rear-Naked Choke) at 3:02 R2

Middleweight

Oskar Piechota defeated Jonathan Wilson via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 30-27)


Preliminary Card (Fight Pass)

Lightweight

Marcin Held defeated Nasrat Haqparast via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 30-27)

Bantamweight

Brian Kelleher defeated Damian Stasiak via TKO (Punches) at 3:34 R3

Middleweight

Ramazan Emeev defeated Sam Alvey via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 30-27)

Featherweight

Andre Fili defeated Artem Lobov via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 30-27)

Welterweight

Warlley Alves defeated Salim Touahari via Unanimous Decision (30-27, 29-28, 29-28)

Women's Bantamweight

Aspen Ladd defeated Lina Länsberg via TKO (Punches) at 2:33 R2

Featherweight

Josh Emmett defeated Felipe Arantes via Unanimous Decision (30-26, 30-26, 30-25)

 
Last edited:

Yellow_Jacket06

Moderator
UFC Fight Night 119: Brunson vs. Machida




Main Card (Fox Sports 1)

Middleweight

Derek Brunson defeated Lyoto Machida via KO (Punches) at 2:30 R1

Welterweight

Colby Covington defeated Demian Maia via Unanimous Decision (29-27, 30-27, 30-26)

Bantamweight

Pedro Munhoz defeated Rob Font via Submission (Guillotine Choke) at 4:03 R1

Lightweight

Francisco Trinaldo defeated Jim Miller via Unanimous Decision (29-28, 29-28, 29-28)

Middleweight

Thiago Santos defeated Jack Hermansson via TKO (Punches) at 4:59 R1

Bantamweight

John Lineker defeated Marlon Vera via Unanimous Decision (30-27, 29-28, 29-28)


Preliminary Card (Fox Sports 2)

Welterweight

Vicente Luque defeated Niko Price via Submission (D'Arce Choke) at 4:08 R2

Middleweight

Antônio Carlos Júnior defeated Jack Marshman via Submission (Rear-Naked Choke) at 4:30 R1

Lightweight

Jared Gordon defeated Hacran Dias via Unanimous Decision (29-26, 29-27, 30-26)

Welterweight

Elizeu Zaleski dos Santos defeated Max Griffin via Unanimous Decision (29-28, 29-27, 29-28)


Preliminary Card (Fight Pass)

Flyweight

Deiveson Figueiredo defeated Jarred Brooks via Split Decision (27-30, 29-28, 29-28)

Heavyweight

Marcelo Golm defeated Christian Colombo via Submission (Rear-Naked Choke) at 2:08 R1

 
Last edited:

Yellow_Jacket06

Moderator
I might as well take a stab at the main card...

Brunson - W (2-4)
Maia - L (1-4)
Font - L (1-3)
Miller - L (1-2)
Hermansson - L (1-1)
Lineker - W (1-0)
 
Last edited:

Yellow_Jacket06

Moderator
TUF 26: A New World Champion - Episode 7 & 8 RECAP


Team Alvarez

#2 Barb Honchak
#4 Deanna Bennett
#12 Sijara Eubanks

Team Gaethje

#1 Roxanne Modafferi
#6 Montana Stewart
#8 Emily Whitmire
#10 Rachel Ostovich Berdon
#14 Nicco Montano


Round of 16 - Seventh Fight

#10 Rachel Ostovich Berdon defeated #7 Melinda Fabian via Submission (Rear-Naked Choke) in R1

Round of 16 - Eighth Fight

#8 Emily Whitmire defeated #9 Christina Marks via Submission (Armbar) in R1


QUARTERFINAL BRACKET

#1 Roxanne Modafferi vs. #8 Emily Whitmire
#4 Deanna Bennett vs. #12 Sijara Eubanks

#2 Barb Honchak vs. #10 Rachel Ostovich Berdon
#6 Montana Stewart vs. #14 Nicco Montano
 
.
Top