It's February 12, 2021
IUDOGS: 2020 - 2021 Ohio High School Head Football Coaches Changes
108: Ohio High School Head Football Changes in 2019 - 2020
125: Ohio High School Head Football Changes in 2018 - 2019
107: Ohio High School Head Football Changes in 2017 - 2018
106: Ohio High School Head Football Changes in 2016 - 2017
113: Ohio High School Head Football Changes in 2015 - 2016
145: Ohio High School Head Football Changes in 2014 - 2015
IC = Interim Coach
DIVISION INo. School_____________________________Old Coach_____________________________New Coach
01. PERRYSBURG _____________________Matt Kregel____________________________Dirk Connor
02. SOLON ___________________________ James McQuaide_______________________Brian Wisniewski
03. EUCLID ___________________________Jeff Rotsky_____________________________Rick Lytle
04. LANCASTER ______________________ Rob Carpenter_________________________Bryan Schoonover
05. CINCINNATI WALNUT HILLS _______ Gerry Beauchamp______________________James Crook
06. CANTON GLENOAK _______________ Beau Balderson________________________ Scott Garcia
07. DUBLIN COFFMAN ________________Mark Crabtree
08. DUBLIN JEROME__________________Bob Gecewich
09. FINDLAY _________________________ Matt Dees
10. LORAIN __________________________James Boyeas
____________________________________________________________________________________________________________________________________
01. NORTH RIDGEVILLE _______________ Luke Durbin___________________________Bryan Morgan
02. CANAL WINCHESTER ______________Josh Stratton__________________________Jake Kuhner
03. XENIA _____________________________Trace Smitherman_____________________ Maurice Harden
04. AMHERST STEELE _________________Mike Passerrollo_______________________Kenny Fritz
05. YOUNGSTOWN BOARDMAN _______ Joe Inazio_____________________________Seth Antram
06. FAIRBORN ________________________ Randy Kerns__________________________ Cory Hardin
07. WOOSTER ________________________ Doug Haas
08. COLUMBUS FRANKLIN HEIGHTS __ Cory Fenner
09. PATASKALA WATKINS MEMORIAL __Jake Kuhner
10. OXFORD TALAWANDA _____________Larry Cox
____________________________________________________________________________________________________________________________________
01. NEW PHILADELPHIA _______________ Matt Dennison________________________ Mike Johnson
02. LEXINGTON________________________Tim Scheid___________________________ Taylor Gerhaldt
03. FRANKLIN BISHOP FENWICK _______George Moore_________________________Mark Mueller
04. YOUNGSTOWN EAST ______________ Brian Morrow__________________________Mark Assion
05. BOWLING GREEN _________________ Dirk Connor
06. AKRON BUCHTEL _________________Ricky Powers
07. FRANKLIN ________________________Brad Childers
08. AKRON SPRINGFIELD _____________David Bosko___________________________ John Kinsey
09. VANDALIA BUTLER _______________John Puckett
10.
____________________________________________________________________________________________________________________________________
01. PERRY ___________________________ Matt Rosati___________________________ Bob Gecewich
02. CLEVELAND VILLA ANGELA ST____ Elvis Grbac____________________________Jeff Rotsky
___ JOSEPH
03. CIRCLEVILLE _____________________Luke Katris____________________________Steve Evans
04. CHAGRIN FALLS __________________Mark Iammarino
05. POLAND SEMINARY ______________ Ryan Williams_________________________Tom Paulansky
06. ROCKY RIVER LUTHERAN WEST __Frank Detroff___________________________John Palella
07. MARENGO HIGHLAND ____________Matthew Jones
08. CANTON SOUTH _________________ Greg Reed____________________________ Matt Dennison
09. CUYAHOGA VALLEY CHRISTIAN __ Dan Larlham
___ACADEMY
10. CLEVES TAYLOR _________________ Mark Miller_____________________________David Dransman
____________________________________________________________________________________________________________________________________
01. YOUNGSTOWN LIBERTY ___________Chet Allen_____________________________ Joe Simon
02. WARREN CHAMPION ______________Timothy McGlynn_______________________Tom Conrad
03. LEWISTOWN INDIAN LAKE _________Dave Coburn__________________________ John Rapp
04. LONDON MADISON - PLAINS_______Jason Hunt
05. ORRVILLE ________________________ Doug DaVault
06. RICHMOND EDISON ______________ Shane O"Brien__________________________Mike Collopy
07. RAYLAND BUCKEYE LOCAL _______Roger Herbert__________________________Jim Hoover
08. JEFFERSON AREA ________________Ed Rankin______________________________ Brandon Hanna
09. WILLARD ________________________ Kade Long
10. GENOA AREA ____________________ Paul Patterson
11. FINDLAY LIBERTY - BENTON______Tim Nichols
12. BEACHWOOD ____________________Damion Creel
13. ROOTSTOWN ____________________Bob Treharn
____________________________________________________________________________________________________________________________________
01. ST BERNARD - ELMWOOD PLACE __Mike Corson
02. HAVILAND WAYNE TRACE _________ Mike Spiece
03. MOUNT GILEAD ___________________BJ Trainer
04. SARAHSVILLE SHENANDOAH ______Jesse Wells
05. SHERWOOD FAIRVIEW ____________ Doug Rakes
06. BELPRE __________________________ Lance Binegar
07. CAMPBELL MEMORIAL ____________Mickey Sikora
08.
09.
10.
____________________________________________________________________________________________________________________________________
DIVISION VIINo. School_____________________________Old Coach_____________________________New Coach
01. FREMONT ST JOSEPH CENTRAL ___Brian Spicer____________________________Scott Knisely
___CATHOLIC
02. ADA ______________________________Shawn Christopher______________________Toby Smith
03. YOUNGSTOWN VALLEY ___________Jomont Ware____________________________Andy Hake
___CHRISTIAN
04. BEALLSVILLE _____________________David Wiles
05. CONVOY CRESTVIEW _____________Jared Owens____________________________James Lautzenheiser
06. CEDARVILLE _____________________ Jason Christian
07. LIMA PERRY ______________________Dan Baker
08. VIENNA MATHEWS ________________John Protopapa_________________________ Bill Bohren
09. SOUTHINGTON CHALKER _________Jim Wolke______________________________ Justin Kren
10. CORY - RAWSON __________________Cory Hefner____________________________ Sam Petrie
11. MONROEVILLE ___________________ Scott Stecher
12. MILLERSPORT ____________________________________________________________
13. ST BERNARD - ELMWOOD PLACE Mike Corson_____________________________Kyle Hogan
____________________________________________________________________________________________________________________________________
034 Schools that are still LOOKING for a new Head Football Coach
038: Schools that have a new Head Football Coach
000 Days left before the beginning of the 2020 - 2021 Ohio High School Football Season
This is IUDOGS signing off
IUDOGS: 2020 - 2021 Ohio High School Head Football Coaches Changes
125: Ohio High School Head Football Changes in 2018 - 2019
107: Ohio High School Head Football Changes in 2017 - 2018
106: Ohio High School Head Football Changes in 2016 - 2017
113: Ohio High School Head Football Changes in 2015 - 2016
145: Ohio High School Head Football Changes in 2014 - 2015
IC = Interim Coach
DIVISION I
01. PERRYSBURG _____________________Matt Kregel____________________________Dirk Connor
02. SOLON ___________________________ James McQuaide_______________________Brian Wisniewski
03. EUCLID ___________________________Jeff Rotsky_____________________________Rick Lytle
04. LANCASTER ______________________ Rob Carpenter_________________________Bryan Schoonover
05. CINCINNATI WALNUT HILLS _______ Gerry Beauchamp______________________James Crook
06. CANTON GLENOAK _______________ Beau Balderson________________________ Scott Garcia
07. DUBLIN COFFMAN ________________Mark Crabtree
08. DUBLIN JEROME__________________Bob Gecewich
09. FINDLAY _________________________ Matt Dees
10. LORAIN __________________________James Boyeas
____________________________________________________________________________________________________________________________________
DIVISION II
No. School_____________________________Old Coach_____________________________New Coach01. NORTH RIDGEVILLE _______________ Luke Durbin___________________________Bryan Morgan
02. CANAL WINCHESTER ______________Josh Stratton__________________________Jake Kuhner
03. XENIA _____________________________Trace Smitherman_____________________ Maurice Harden
04. AMHERST STEELE _________________Mike Passerrollo_______________________Kenny Fritz
05. YOUNGSTOWN BOARDMAN _______ Joe Inazio_____________________________Seth Antram
06. FAIRBORN ________________________ Randy Kerns__________________________ Cory Hardin
07. WOOSTER ________________________ Doug Haas
08. COLUMBUS FRANKLIN HEIGHTS __ Cory Fenner
09. PATASKALA WATKINS MEMORIAL __Jake Kuhner
10. OXFORD TALAWANDA _____________Larry Cox
____________________________________________________________________________________________________________________________________
DIVISION III
No. School_____________________________Old Coach____________________________ New Coach01. NEW PHILADELPHIA _______________ Matt Dennison________________________ Mike Johnson
02. LEXINGTON________________________Tim Scheid___________________________ Taylor Gerhaldt
03. FRANKLIN BISHOP FENWICK _______George Moore_________________________Mark Mueller
04. YOUNGSTOWN EAST ______________ Brian Morrow__________________________Mark Assion
05. BOWLING GREEN _________________ Dirk Connor
06. AKRON BUCHTEL _________________Ricky Powers
07. FRANKLIN ________________________Brad Childers
08. AKRON SPRINGFIELD _____________David Bosko___________________________ John Kinsey
09. VANDALIA BUTLER _______________John Puckett
10.
____________________________________________________________________________________________________________________________________
DIVISION IV
No. School_____________________________Old Coach____________________________New Coach01. PERRY ___________________________ Matt Rosati___________________________ Bob Gecewich
02. CLEVELAND VILLA ANGELA ST____ Elvis Grbac____________________________Jeff Rotsky
___ JOSEPH
03. CIRCLEVILLE _____________________Luke Katris____________________________Steve Evans
04. CHAGRIN FALLS __________________Mark Iammarino
05. POLAND SEMINARY ______________ Ryan Williams_________________________Tom Paulansky
06. ROCKY RIVER LUTHERAN WEST __Frank Detroff___________________________John Palella
07. MARENGO HIGHLAND ____________Matthew Jones
08. CANTON SOUTH _________________ Greg Reed____________________________ Matt Dennison
09. CUYAHOGA VALLEY CHRISTIAN __ Dan Larlham
___ACADEMY
10. CLEVES TAYLOR _________________ Mark Miller_____________________________David Dransman
____________________________________________________________________________________________________________________________________
DIVISION V
No. School_____________________________Old Coach_____________________________New Coach01. YOUNGSTOWN LIBERTY ___________Chet Allen_____________________________ Joe Simon
02. WARREN CHAMPION ______________Timothy McGlynn_______________________Tom Conrad
03. LEWISTOWN INDIAN LAKE _________Dave Coburn__________________________ John Rapp
04. LONDON MADISON - PLAINS_______Jason Hunt
05. ORRVILLE ________________________ Doug DaVault
06. RICHMOND EDISON ______________ Shane O"Brien__________________________Mike Collopy
07. RAYLAND BUCKEYE LOCAL _______Roger Herbert__________________________Jim Hoover
08. JEFFERSON AREA ________________Ed Rankin______________________________ Brandon Hanna
09. WILLARD ________________________ Kade Long
10. GENOA AREA ____________________ Paul Patterson
11. FINDLAY LIBERTY - BENTON______Tim Nichols
12. BEACHWOOD ____________________Damion Creel
13. ROOTSTOWN ____________________Bob Treharn
____________________________________________________________________________________________________________________________________
DIVISION VI
No. School_____________________________Old Coach_____________________________New Coach01. ST BERNARD - ELMWOOD PLACE __Mike Corson
02. HAVILAND WAYNE TRACE _________ Mike Spiece
03. MOUNT GILEAD ___________________BJ Trainer
04. SARAHSVILLE SHENANDOAH ______Jesse Wells
05. SHERWOOD FAIRVIEW ____________ Doug Rakes
06. BELPRE __________________________ Lance Binegar
07. CAMPBELL MEMORIAL ____________Mickey Sikora
08.
09.
10.
____________________________________________________________________________________________________________________________________
DIVISION VII
01. FREMONT ST JOSEPH CENTRAL ___Brian Spicer____________________________Scott Knisely
___CATHOLIC
02. ADA ______________________________Shawn Christopher______________________Toby Smith
03. YOUNGSTOWN VALLEY ___________Jomont Ware____________________________Andy Hake
___CHRISTIAN
04. BEALLSVILLE _____________________David Wiles
05. CONVOY CRESTVIEW _____________Jared Owens____________________________James Lautzenheiser
06. CEDARVILLE _____________________ Jason Christian
07. LIMA PERRY ______________________Dan Baker
08. VIENNA MATHEWS ________________John Protopapa_________________________ Bill Bohren
09. SOUTHINGTON CHALKER _________Jim Wolke______________________________ Justin Kren
10. CORY - RAWSON __________________Cory Hefner____________________________ Sam Petrie
11. MONROEVILLE ___________________ Scott Stecher
12. MILLERSPORT ____________________________________________________________
13. ST BERNARD - ELMWOOD PLACE Mike Corson_____________________________Kyle Hogan
____________________________________________________________________________________________________________________________________
034 Schools that are still LOOKING for a new Head Football Coach
038: Schools that have a new Head Football Coach
000 Days left before the beginning of the 2020 - 2021 Ohio High School Football Season
This is IUDOGS signing off
Last edited: