2015 State Brackets

adselder09

Well-known member
State Brackets have been released:

Division I State Quarterfinal Matchups:
E1 vs. S2
N1 vs. W2

S1 vs. E2
W1 vs. N2

Division II Quarterfinal Matchups:
East vs. South
West vs. North
- Very unfortunate for D2. Good news for the East though.
 

adselder09

Well-known member
Division I North

(5) Brecksville-BH vs. (7) North Royalton
- Winner to play (1) St Edward
(6) Hudson vs. (8) Brunswick

(2) St Ignatius vs. (9) Medina
(3) Stow-Munroe Falls vs. (4) Jackson

Division II North

(4) Villa Angela-St Joseph vs. (5) St Vincent-St Mary
- Winner to play (1) Walsh Jesuit

(2) Archbishop Hoban vs. (3) Kent Roosevelt
 

adselder09

Well-known member
Division I South

(10) Princeton vs. (11) Colerain
- Winner to play (1) St Xavier
(5) Oak Hills vs. (8) Loveland
- Winner to play (4) Fairfield

(7) LaSalle vs. (12) Milford
- Winner to play (2) Elder
(6) Mason vs. (9) Sycamore
- Winner to play (3) Archbishop Moeller

Division II South

(1) Roger Bacon vs. (4) Purcell Marian
(2) Archbishop McNicholas vs. (3) Monroe
 

adselder09

Well-known member
Division I East

(10) Westerville North vs. (13) Hilliard Bradley
- Winner to play (6) Pickerington North
(4) Dublin Scioto vs. (7) Olentangy

(12) Westerville Central vs. (14) Pickerington Central
(1) Hilliard Davidson vs. (12) Thomas Worthington

(3) Olentangy Liberty vs. (16) Upper Arlington
(5) Gahanna Lincoln vs. (8) Dublin Coffman

(6) Westerville South vs. (11) Dublin Jerome
(2) Hilliard Darby vs. (15) Delaware Hayes

Division II East

(6) Licking Heights vs. (8) Whetstone
- Winner to play (2) Mt Vernon
(3) St Charles vs. (9) North Union

(1) St Francis DeSales vs. (8) Northland
(4) Worthington Kilbourne vs. (5) Bishop Watterson
 

adselder09

Well-known member
Division I West

(4) Kettering Fairmont vs. (6) Middletown
(1) Centerville vs. (9) Miamisburg

(7) Lakota West vs. (8) Hamilton
- Winner to play (2) Beavercreek
(3) Lakota East vs. (5) Northmont

Division II West

(4) Chaminade Julienne vs. (5) Edgewood
- Winner to play (1) Archbishop Alter
(2) Bishop Fenwick vs. (3) Carroll
 

adselder09

Well-known member
Friday 5/15 Division I Playoff Matches

Division I North
(5) Brecksville-BH vs. (7) North Royalton 25-21, 25-19, 25-23

Division I East
(13) Hilliard Bradley def. (10) Westerville North 25-17, 15-25, 25-23, 23-25, 19-17
(12) Westerville Central def. (14) Pickerington Central 25-17, 25-19, 25-22
(1) Hilliard Davidson def. (12) Thomas Worthington 25-17, 25-7, 25-12

(9) Westerville South def. (11) Dublin Jerome 25-15, 25-17, 25-17
(2) Hilliard Darby def. (15) Delaware Hayes 25-14, 25-11, 25-12
 
Last edited:

adselder09

Well-known member
Friday 5/15 Division II Playoff Matches

Division II North
(4) Villa Angela-St Joseph vs. (5) St Vincent-St Mary - Forfeit 25-0, 25-0, 25-0

Division II East
(6) Licking Heights def. (8) Whetstone - 5:30 @ Westerville North

(1) St Francis DeSales vs. (8) Northland 25-10, 25-15, 25-13
(4) Worthington Kilbourne def. (5) Bishop Watterson 24-26, 25-16, 25-23, 21-25, 15-8
 
Last edited:

adselder09

Well-known member
If seeds hold in D1, it'll be a tough gauntlet for state #1 St X as they would get E2 Hilliard Darby in the Quarterfinals, followed most likely by a Semifinal matchup with W1 Centerville who took them to 5 earlier in the year. Love the draw if i'm E1 Hilliard Davidson or S2 Elder/Moeller as the winner of that Quarterfinal has an easier Semifinal match in either W2 or N1.
 
With some of the recent upsets it shows us that anything can happen

D2 Final four should be good with a potentially great pair of matchups in W vs N semi and the final with E
 

adselder09

Well-known member
Saturday 5/16 Division I Playoff Matches

Division I East
(6) Pickerington North def. (13) Hilliard Bradley 25-19, 25-20, 25-22
(7) Olentangy def. (4) Dublin Scioto 22-25, 29-27, 25-15, 27-25

(3) Olentangy Liberty def. (16) Upper Arlington 25-15, 25-18, 25-16
(5) Gahanna Lincoln def. (8) Dublin Coffman 26-24, 24-26, 17-25, 25-14, 15-11

Division I South
(7) LaSalle def. (12) Milford 17-25, 25-10, 25-14, 26-24

Division I West
(7) Lakota West def. (8) Hamilton 25-20, 25-21, 25-20
 
Last edited:

adselder09

Well-known member
Saturday 5/16 Division II Playoff Matches

Division II East
(2) Mt Vernon def. (6) Licking Heights 25-9, 25-10, 25-13
(3) St Charles def. (9) North Union 25-11, 25-18, 25-11

Division II West
(4) Chaminade Julienne def. (5) Edgewood 25-11, 25-14, 25-12
 
Last edited:

adselder09

Well-known member
Monday 5/18 Division I Playoff Matches

Division I South
(10) Princeton def. (11) Colerain 25-18, 25-16, 25-17
- Winner to play (1) St Xavier
(5) Oak Hills def. (8) Loveland 25-22, 26-24, 21-25, 25-17
- Winner to play (4) Fairfield

Division I West
(2) Beavercreek def. (7) Lakota West 25-14, 25-12, 25-8
(3) Lakota East def. (5) Northmont 25-18, 22-25, 25-18, 25-22
 
Last edited:

adselder09

Well-known member
Tuesday 5/19 Division I Playoff Matches

Division I East
(6) Pickerington North def. (7) Olentangy 25-22, 25-17, 25-18
(1) Hilliard Davidson def. (12) Westerville Central 25-11, 25-15, 25-11 7:00

(5) Gahanna Lincoln def. (3) Olentangy Liberty 25-17, 25-12, 25-27, 25-23
(2) Hilliard Darby def. (9) Westerville South 25-15, 25-14, 20-25, 25-21

Division I North
(1) St Edward def. (5) Brecksville-BH 25-9, 25-14, 25-14
(8) Brunswick def. (6) Hudson 25-23, 25-17, 25-21

(2) St Ignatius def. (9) Medina 25-15, 25-18, 25-23

Division I South
(6) Mason def. (9) Sycamore 25-16, 25-23, 25-16
 
Last edited:

adselder09

Well-known member
Tuesday 5/19 Division II Playoff Matches

Division II East
(2) Mt Vernon def. (3) St Charles 17-25, 25-17, 25-12, 20-25, 15-11
(1) St Francis DeSales def. (4) Worthington Kilbourne 25-12, 25-16, 25-10

Division II West
(1) Archbishop Alter def. (4) Chaminade Julienne 25-12, 25-12, 25-17
(2) Bishop Fenwick def. (3) Carroll 25-23, 22-25, 25-14, 23-25, 15-8
 
Last edited:

adselder09

Well-known member
Wednesday 5/20 Playoff Matches

Division I North
(3) Stow-Munroe Falls def. (4) Jackson 29-27, 21-25, 25-18, 25-20

Division II North
(1) Walsh Jesuit def. (4) Villa Angela-St Joseph 25-7, 25-2, 25-14
(2) Archbishop Hoban def. (3) Kent Roosevelt 25-7, 25-12, 25-22
 
Last edited:

adselder09

Well-known member
Thursday 5/21 Division I Playoff Matches

Division I South
(1) St Xavier def. (10) Princeton 25-15, 25-16, 25-11
(5) Oak Hills def. (4) Fairfield 25-23, 13-25, 25-22, 25-19

(2) Elder def. (7) LaSalle 25-19, 25-11, 25-16
(3) Archbishop Moeller def. (6) Mason 25-17, 25-14, 25-14

Division I West
(4) Kettering Fairmont def. (6) Middletown 25-16, 25-20, 25-12
(1) Centerville def. (9) Miamisburg 25-5, 25-11, 25-7
 
Last edited:

adselder09

Well-known member
Thursday 5/21 Division II Playoff Matches

Division II South
(2) Archbishop McNicholas def. (3) Monroe 25-12, 25-23, 25-13
(1) Roger Bacon def. (4) Purcell Marian 25-5, 25-3, 25-6
 
Last edited:

adselder09

Well-known member
Division I Regional Final Matches

East Region
(1) Hilliard Davidson vs. (6) Pickerington North - 5/22 @ Westerville Central

(2) Hilliard Darby vs. (5) Gahanna Lincoln - 5/22 8:00 @ Westerville Central

North Region
(1) St Edward vs. (8) Brunswick - 5/23 9:00am @ Jackson

(2) St Ignatius vs. (3) Stow-Munroe Falls - 5/23 12:00 @ Jackson

South Region
(1) St Xavier vs. (5) Oak Hills 5/23 5:30 @ McNicholas

(2) Elder vs. (3) Archbishop Moeller - 5/23 7:00 @ McNicholas

West Region
(1) Centerville vs. (4) Kettering Fairmont - 5/23 8:00 @ Centerville

(2) Beavercreek vs. (3) Lakota East - 5/23 6:00 @ Centerville
 

adselder09

Well-known member
Division II Regional Final Matches

East Region
(1) St Francis DeSales vs. (2) Mt Vernon - 5/22 6:30 @ Westerville Central

North Region
(1) Walsh Jesuit vs. (2) Archbishop Hoban - 5/23 10:30am @ Jackson

South Region
(1) Roger Bacon vs. (2) McNicholas - 5/23 4:00 @ McNicholas

West Region
(1) Archbishop Alter vs. (2) Bishop Fenwick - 5/23 4:00 @ Centerville
 
Last edited:

TheDude

Well-known member
Division I Regional Final Matches

East Region
(1) Hilliard Davidson vs. (6) Pickerington North - 5/22 @ Westerville Central
Davidson in 3
(2) Hilliard Darby vs. (5) Gahanna Lincoln - 5/22 8:00 @ Westerville Central
Darby in 3
North Region
(1) St Edward vs. (8) Brunswick - 5/23 9:00am @ Jackson
Eds in 3
(2) St Ignatius vs. (3) Stow-Munroe Falls - 5/23 12:00 @ Jackson
Iggy in 3
South Region
(1) St Xavier vs. (5) Oak Hills 5/23 5:30 @ McNicholas
St X in 3
(2) Elder vs. (3) Archbishop Moeller - 5/23 7:00 @ McNicholas
Elder in 4
West Region
(1) Centerville vs. (4) Kettering Fairmont - 5/23 8:00 @ Centerville
Centerville in 3
(2) Beavercreek vs. (3) Lakota East - 5/23 6:00 @ Centerville
Beavercreek in 4

Predictions in Bold
 

TheDude

Well-known member
Division II Regional Final Matches

East Region
(1) St Francis DeSales vs. (2) Mt Vernon - 5/22 6:30 @ Westerville Central
DeSales in 4
North Region
(1) Walsh Jesuit vs. (2) Archbishop Hoban - 5/23 10:30am @ Jackson
Walsh in 3
South Region
(1) Roger Bacon vs. McNick/Monroe - 5/23 4:00 @ McNicholas
Bacon in 4 (assuming they will be playing McNick)
West Region
(1) Archbishop Alter vs. (2) Bishop Fenwick - 5/23 4:00 @ Centerville
Alter in 3

Predictions in Bold
 
East Region Update...

Davidson over Pick North in 3
DeSales over Mt. Vernon in 4

Darby over Gahanna in five.. Come from behind.. 15-13 in the 5th
Huge scare to the panthers.. Great match and Hatsoff to Gahanna Lincoln
 

adselder09

Well-known member
Hilliard Davidson def. Pickerington North 25-20, 25-15, 25-22
Hilliard Darby def. Gahanna Lincoln 25-21, 26-28, 21-25, 25-14, 15-13

St Francis DeSales def. Mt Vernon 25-20, 25-15, 20-25, 25-19
 

BGFalcons86

Well-known member
Darby over Gahanna in five.. Come from behind.. 15-13 in the 5th
Huge scare to the panthers.. Great match and Hatsoff to Gahanna Lincoln

If I remember correctly, Hilliard Darby had to come from behind down 2 sets and won in the 5th over Pickerington North last year. Two years in a row now...
 

adselder09

Well-known member
No scores still from D1, but the D2 final is over:

Walsh Jesuit def. Archbishop Hoban 25-15, 25-21, 25-10

Edit: St Ignatius takes out Stow-Munroe Falls in straight sets.

St Edward def. Brunswick 25-15, 25-10, 25-16
St Ignatius def. Stow-Munroe Falls 25-9, 25-19, 25-23
 
Last edited:

WEARESTXWERE#1

New member
Predictions for tonight: Moeller wins 25-6, 25-2, 25-23 (Moeller comes back from being down 4-12 just like centerville game). st x wins but is still afraid of Moeller
 

adselder09

Well-known member
Last 2 tickets to D2 Final Four have been punched:

Roger Bacon def. Archbishop McNicholas 25-15, 25-18, 25-20
Archbishop Alter def. Bishop Fenwick 25-18, 25-16, 25-20
 
.
Top