IUDOGS: 2020 Ohio High School Girls Basketball Head Coaches Changes

IUDOGS

Well-known member
It's September 28, 2020

IUDOGS: 2020 OHIO HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL HEAD COACHES CHANGES
118 Ohio High School Girls Basketball Head Coaching Changes in 2019
____________________________________________________________________________________________________________________________________
DIVISION I
NO. SCHOOL_________________________________________OLD COACH_________________________________NEW COACH

01. SHAKER HEIGHTS HATHAWAY BROWN SCHOOL ___ Carrie Barnabei_______________________________Brandon Stewart
02. MARYSVILLE ______________________________________Brooke Young________________________________Klark Ransome
03. CLEVELAND ST JOSEPH ACADEMY ________________AJ Hyland___________________________________ Karen Swanson Haan
04. TRENTON EDGEWOOD ____________________________Robert Hunt_________________________________ Matt Tolliver
05. POWELL OLENTANGY LIBERTY ____________________Sam Krafty___________________________________Tom Waterwash
06. CINCINNATI WITHROW ____________________________Mike Boggan_________________________________Sasha Young
07. KINGS MILLS KINGS ______________________________Katelyn Haralsmos____________________________ Steve Green
08. COLUMBUS BISHOP WATTERSON _________________Tom Woodford________________________________Sam Davis
09. THOMAS WORTHINGTON _________________________ Bill Sperlazza_________________________________Megan Mummey
10. TROY ____________________________________________ Aaron Johnson_______________________________ Jeremy Hughes
11. WESTLAKE ______________________________________ Karen Swanson Haan__________________________Cory Rojeck
12. LEWIS CENTER OLENTANGY ORANGE _____________Daniell Roe___________________________________Brian Cromwell
13. DUBLIN JEROME _________________________________Natalie Herring________________________________Pam Hartford
14. PATASKALA WATKINS MEMORIAL _________________Tate Moore___________________________________Andrew S Bobalik
15. YOUNGSTOWN BOARDMAN ______________________ Justin Coffin__________________________________Brett Green
16. ASHVILLE TEAYS VALLEY _________________________ Trevor Younkin________________________________Joel Baker
17. ASHLAND ________________________________________David Swartz__________________________________Renee Stimpert
18. BRECKSVILLE BROADVIEW HEIGHTS _____________Greg Roderick
19. TOLEDO WHITMER _______________________________Brandon Bosch________________________________Tim Pettaway
20. CINCINNATI MERCY MCAULEY ___________________ Nick Baltimore_________________________________Doug Robertson
21. MIDDLETOWN ___________________________________ Russell Brown_________________________________Russell Banks
22. CINCINNATI TURPIN _____________________________ Pete Hopewell_________________________________Dave Giglio
23. CLEVELAND HEIGHTS____________________________Robert Swaggad_______________________________Karen A Battle
24. GARFIELD HEIGHTS _____________________________Jamison Hultine _______________________________ Decarlo Mealing
25. GROVEPORT MADISON __________________________Eugene Love __________________________________Zachary Cowan
26. MARION HARDING ______________________________ Evan Geyer____________________________________Misty Starks
27. UPPER ARLINGTON _____________________________Chris Savage___________________________________Abigail Dorsainvil

_____________________________________________________________________________________________________________________

DIVISION II
NO. SCHOOL_________________________________________OLD COACH_________________________________NEW COACH

01. ROCKY RIVER LUTHERAN WEST ___________________Trey Senney__________________________________Andrea Petta
02. COLUMBUS CENTENNIAL _________________________ Pete Baumannn______________________________Ernest Bell
03. GRANVILLE _______________________________________Eric Steele___________________________________Tate Moore
04. SALEM ___________________________________________Vince Nittoli__________________________________ Sarah Hamilton
05. CHILLICOTHE ____________________________________ Jeremy Beverly______________________________ Anthony Gordon
06. CELINA ___________________________________________Cenzie Rushton______________________________Brandon Rushton
07. OAK HARBOR ____________________________________ Thomas Kontak______________________________Adam Steinbrick
08. TALLMADGE ______________________________________Brett Bickar_________________________________Joe Leonard
09. SHAKER HEIGHTS LAUREL SCHOOL ______________ Tim McMahon_______________________________Kevin Braaten
10. FAIRVIEW PARK __________________________________ Andrew Petta_______________________________ Dave Murphy
11. MAUMEE _________________________________________JYL McCarthy______________________________ Rafael Soler
12. BELLEFONTAINE _________________________________ Henry Stolly_________________________________Meghan Ashcraft
13. GNADENHUTTEN INDIAN VALLEY _________________Randy Emler_________________________________Scott Melville
14. MEDINA BUCKEYE _______________________________Ron Clady___________________________________Lynnae Whitehead
15. TOLEDO CENTRAL CATHOLIC ____________________Corri Helldobler_______________________________Erica Haney
16. RAVENNA _______________________________________ Sonny Tilden_________________________________Darryl Anderson
17. WOOSTER TRIWAY _______________________________Brian Kiper__________________________________Mike Miller
18. BELLVILLE CLEAR FORK _________________________ Chuck Schmitt_______________________________Randy Pore
19. AKRON EAST ____________________________________Daryl L Anderson_____________________________David DiLauro
20. TOLEDO SCOTT _________________________________Chris McBrayer_______________________________Misha Green
21. MINERVA _______________________________________ Mike Waller__________________________________ Josh Morckel
22. CINCINNATI AIKEN ______________________________Beau Menefee
23. EAST LIVERPOOL BEAVER ______________________ Stephenie Cole
24. MOGADORE FIELD ______________________________Grant Spaite_________________________________ Brian Batley
25. BYESVILLE MEADOWBROOK ____________________Brent Glass
26. DOVER _________________________________________Troy McClellan________________________________Kyle Dummermuth
27. WARREN HOWLAND ____________________________John Diehl____________________________________Aaron J Pounds
28. NEW CONCORD JOHN GLENN __________________ David Kirby___________________________________Gary Sigman
29. TIPP CITY TIPPECANOE _________________________Andy Holderman
30. THE PLAIN ATHENS _____________________________Seth C Matheny
31. CINCINNATI WYOMING _________________________ Yanessa Laug_________________________________Jermaine Isaac
32. CLARKSVILLE CLINTON MASSIE ________________Tim McGraw__________________________________ Hilma Crawford
33. CINCINNATI SHRODER _________________________ Victoria Dunlap________________________________Vaughn Johnson
34. DEFIANCE _____________________________________ Rafael Manriquez______________________________Nate Headley
35. RICHFIELD REVERE ____________________________Jeff Stone____________________________________ Dan Brown
36. STEUBENVILLE ________________________________ Jeff Lombardo________________________________Angelita Forte

____________________________________________________________________________________________________________________________________
DIVISION III
NO. SCHOOL_________________________________________OLD COACH_________________________________NEW COACH

01. NEW FRANKLIN MANCHESTER ____________________Shawn Zavodney_____________________________ AJ Hits
02. MIAMISBURG DAYTON CHRISTON SCHOOL ________Kathryn Hill__________________________________ Tanner Alley
03. NEW LEBANON DIXIE _____________________________ Robyn Meinking______________________________Braxston Campbell
04. SPRINGFIELD NORTHEASTERN ___________________ Tim Lafollette_________________________________Preston Myers
05. WELLINGTON SCHOOL ___________________________ Nathan Morris
06. CANTON CENTRAL CATHOLIC ____________________ Kaylee Stroemple_____________________________Tim Vandervaart
07. COLUMBUS GRANDVIEW HEIGHTS ________________Briamn O'Mara_______________________________ Kalee Seagle
08. McCONNELSVILLE MORGAN ______________________Matt Zumbro_________________________________ Ken Braun
09. BOWLING GREEN OTSEGO _______________________ Scott Bernthisel_______________________________ Eric Simon
10. ATWATER WATERLOO ____________________________ Jeremy Huth __________________________________Kevin J Longanecker
11. BARNESVILLE ____________________________________Jamie Carpenter_______________________________Jason Perkins
12. BELMONT UNION LOCAL _________________________ Kelly Hanlon__________________________________Robert A Bare
13. BETHEL - TATE ___________________________________ Beanie Cropper_______________________________Teresa Davis
14. SMITHVILLE ______________________________________Mike Miller____________________________________Eric Nickles
15. WEST SALEM NORTHWESTERN____________________Wes Hockman ________________________________Brian Kiper
16. WELLSTON _______________________________________Scott Sturgill__________________________________Scott Sturgill
17. RAYMOND BUCKEYE LOCAL ______________________Tom Figurski
18. ARCANUM _______________________________________ Michael Dean ________________________________ Abbey Moore
19. CHILLICOTHE ZANE TRACE _______________________Erin Dailey____________________________________Josh Jones
20. CLEVELAND HEIGHTS LUTHERAN EAST ___________Grant Wilson__________________________________Eugene White
21. BUCYRUS ________________________________________Taylor Whitaker _______________________________Brittanie Ulmer
22. DELPHOS JEFFERSON ____________________________Christy Billiter________________________________ Denise Lindeman
23. JAMESTOWN GREENVIEW ________________________ Tim Hoelle___________________________________Vince Purpero
24. JOHNSTOWN NORTHRIDGE _______________________Chad Scott__________________________________ Kevin Smith
25. LUCASVILLE VALLEY _____________________________ Mark Merritt _________________________________Tyson Phillips
26. COLLINS WESTERN RESERVE ____________________ Brenda Friend________________________________Carli Ashley
27. SPRINGFIELD NORTHWESTERN __________________Aaron Stewart________________________________ Geoff Springer

____________________________________________________________________________________________________________________________________
DIVISION IV
NO. SCHOOL_________________________________________OLD COACH_________________________________NEW COACH

01. CINCINNATI MIAMI VALLEY CHRISTIAN_____________ Josh Terwilleger______________________________Kristin Mosher
02. LIMA CENTRAL CATHOLIC _________________________Ron Williams_________________________________Bill Taflinger
03. MCDONALD ______________________________________ Amy Dolsak__________________________________Tony Matisi
04. STRASBURG - FRANKLIN _________________________ Jason Wade_________________________________ Troy McClellan
05. DeGRAFF RIVERSIDE _____________________________ Bryce Hodge_________________________________Rod Yoder
06. AKRON OUR LADY OF THE ELMS _________________ Kathy Bline __________________________________ Patricia Kelley
07. ARLINGTON ______________________________________Seth Newlove________________________________ Jimmy Nicholson
08. BOWERSTON CONOTTON VALLEY ________________ Jennifer Hiles_________________________________Michael Angelozzi
09. CANAL WINCHESTER HARVEST PREPARATORY ____Bo McClure
10. FELICITY - FRANKLIN _____________________________Josie Buckingham____________________________ Rebecca Chase
11. FREMONT ST JOSEPH CENTRAL CATHOLIC _______Eric Simon___________________________________ Gary Geller
12. LISBON DAVID ANDERSON _______________________ Jamie Entrikan________________________________Ryan Snyder
13. CEDARVILLE _____________________________________Tab LaFollette_________________________________Molly Cary
14. ZANESVILL BISHOP ROSECRANS _________________Vince Tolson
15. COLUMBUS PATRIOT PREPARATORY SCHOOL ____Jacqueline Sheppard
16. SYCAMORE MOHAWK ___________________________ Michael Haynes
17. ARCANUM FRANKLIN MONROE __________________Abbey Moore
18. COLUMBIANA Heartland Christian ________________Jenny Honeycutt_______________________________Justin Rahim
19. EAST DAYTON CHRISTIAN _______________________Jason Carson__________________________________Thomas Dube
20. STRYKER _______________________________________Steve Brown___________________________________Conner Varner
21. VIENNA MATHEWS ______________________________Aaron J Pounds________________________________ Rick Metcalf
22. NRTH LEWISBURG TRIAD _______________________Jeff Merklin____________________________________ Erica Trainer

013 High Schools still looking for a new Girls Basketball Head Coach

099 High Schools that have a new Girls Basketball Head Coach

??? Days left before the beginning of the 2020 - 2021 Ohio High School Girls Basketball Season

😁 :) :D πŸ˜› :p :unsure:

This is IUDOGS signing off.
 
Last edited:

IUDOGS

Well-known member
It's August 31, 2020

Conner Varner is replacing Coach Steve Brown as the new Girls Head Basketball Coach at Stryker (Division IV)

Reference: www.bryantimes.com

A Big Thanks goes to IUDOGS, for their Help.

??? days left before the beginning of the 2020 - 2021 Ohio High School Girls Basketball Season.

:unsure: :) :p 😁 :D πŸ˜›

This is IUDOGS signing off.
 
It's August 30, 2020

Dan Brown is replacing Coach Jeff Stone as the new Girls Head Basketball Coach at Richfield Revere (Division II)

Reference:

A Big Thanks goes to IUDOGS, for their Help.

??? days left before the beginning of the 2020 - 2021 Ohio High School Girls Basketball Season.

:unsure: :) :p 😁 :D πŸ˜›

This is IUDOGS signing off.
IUDOGS, where are you getting this information? Dan Brown has been at Revere for two years now(entering his third season).
 

IUDOGS

Well-known member
It's September 01, 2020

Rick Metcalf is replacing Coach Aaron J Pounds as the new Girls Head Basketball Coach at Vienna Mathews (Division IV)

Reference: www.z100fm.com

A Big Thanks goes to IUDOGS, for their Help.

??? days left before the beginning of the 2020 - 2021 Ohio High School Girls Basketball Season.

:unsure: :) :p 😁 :D πŸ˜›

This is IUDOGS signing off.
 

IUDOGS

Well-known member
It's September 01, 2020

Brett Green is replacing Coach Justin Coffin as the new Girls Head Basketball Coach at Youngstown Boardman (Division I)

Reference: www.vindy.com.com

A Big Thanks goes to IUDOGS, for their Help.

??? days left before the beginning of the 2020 - 2021 Ohio High School Girls Basketball Season.

:unsure: :) :p 😁 :D πŸ˜›

This is IUDOGS signing off.
 

IUDOGS

Well-known member
It's September 07, 2020

Aaron J Pounds is replacing Coach John Diehl as the new Girls Head Basketball Coach at Warren Howland (Division II)

Reference:

A Big Thanks goes to IUDOGS, NEOsportsfan09for their Help.

??? days left before the beginning of the 2020 - 2021 Ohio High School Girls Basketball Season.

:unsure: :) :p 😁 :D πŸ˜›

This is IUDOGS signing off.
 

IUDOGS

Well-known member
It's September 11, 2020

1. Upper Arlington (Division I) is now looking for a new Girls Head Basketball Coach to replaces Coach Chris Savage

Reference: www.ohsaa.org

A Big Thanks goes to IUDOGS, for their Help.

??? days left before the beginning of the 2020 - 2021 Ohio High School Girls Basketball Season.

:unsure: :) :p 😁 :D πŸ˜›

This is IUDOGS signing off.
 
Last edited:

IUDOGS

Well-known member
It's September 21, 2020

Gary Sigman is replacing Coach David Kirby as the new Girls Head Basketball Coach at New Concord John Glenn (Division II)

Reference: www.ohsaa.org

A Big Thanks goes to IUDOGS, for their Help.

??? days left before the beginning of the 2020 - 2021 Ohio High School Girls Basketball Season.

:unsure: :) :p 😁 :D πŸ˜›

This is IUDOGS signing off.
 

IUDOGS

Well-known member
It's September 21, 2020

Erica Trainer is replacing Coach Jeff Merklin as the new Girls Head Basketball Coach at North Lewisburg Triad (Division IV)

Reference: www.ohsaa.org

A Big Thanks goes to IUDOGS, for their Help.

??? days left before the beginning of the 2020 - 2021 Ohio High School Girls Basketball Season.

:unsure: :) :p 😁 :D πŸ˜›

This is IUDOGS signing off.
 

IUDOGS

Well-known member
It's September 28, 2020

Abigail Dorsainvil is replacing Coach Chris Savage as the new Girls Head Basketball Coach at Upper Arlington (Division I)

Reference: www.ohsaa.org

A Big Thanks goes to IUDOGS, for their Help.

??? days left before the beginning of the 2020 - 2021 Ohio High School Girls Basketball Season.

:unsure: :) :p 😁 :D πŸ˜›

This is IUDOGS signing off.
 

IUDOGS

Well-known member
It's September 28, 2020

Rafael Soler is replacing Coach JYL McCarthy as the new Girls Head Basketball Coach at Maumee (Division II)

Reference: www.maumee.k12.oh.us

A Big Thanks goes to IUDOGS, for their Help.

??? days left before the beginning of the 2020 - 2021 Ohio High School Girls Basketball Season.

:unsure: :) :p 😁 :D πŸ˜›

This is IUDOGS signing off.
 

IUDOGS

Well-known member
It's September 28, 2020

Brian Batley is replacing Coach Grant Spaite as the new Girls Head Basketball Coach at Mogadore Field (Division II)

Reference: www.ohsaa.org

A Big Thanks goes to IUDOGS, for their Help.

??? days left before the beginning of the 2020 - 2021 Ohio High School Girls Basketball Season.

:unsure: :) :p 😁 :D πŸ˜›

This is IUDOGS signing off.
 
.
Top