There could be some changes (injuries, etc), but UWW came out with their tentative World seeds. Here's the men's FS:
Expected 57kg Top-Four Seeds
1. Suleyman ATLI (TUR)
2. Zavur UGUEV (RUS)
3. Yuki TAKAHASHI (JPN)
4. Nurislam SANAYEV (KAZ)
Expected 61kg Top-Four Seeds
1. Yowlys BONNE RODRIGUEZ (CUB)
2. Rahul AWARE (IND)
3. Beka LOMTADZE (GEO)
4. Nikolai OKHLOPKOV (ROU)
Expected 65kg Top-Four Seeds
1. Bajrang PUNIA (IND)
2. Takuto OTOGURO (JPN)
3. Selahattin KILICSALLAYAN (TUR)
4. Sayatbek OKASSOV (KAZ)
Expected 70kg Top-Four Seeds
1. Adam BATIROV (BRN)
2. Nurkozha KAIPANOV (KAZ)
3. Yones EMAMICHOGHAEI (IRI)
4. Devid SAFARYAN (ARM)
Expected 74kg Top-Four Seeds
1. Frank CHAMIZO (ITA)
2. Jordan BURROUGHS (USA)
3. Zaurbek SIDAKOV (RUS)
4. Avtandil KENTCHADZE (GEO)
Expected 79kg Top-Four Seeds
1. Kyle DAKE (USA)
2. Jabrayil HASANOV (AZE)
3. Muhammet KOTANOGLU (TUR)
4. Bahman TEYMOURI (IRI)
Expected 86kg Top-Four Seeds
1.Fatih ERDIN (TUR)
2. Boris MAKOEV (SVK)
3. Hassan YAZDANICHARATI (IRI)
4. Deepak PUNIA (IND)
Expected 92kg Top-Four Seeds
1. J'Den COX (USA)
2. Alireza KARIMIMACHIANI (IRI)
3. Ivan YANKOUSKI (BLR)
4. Irakli MTSITURI (GEO)
Expected 97kg Top-Four Seeds
1. Kyle SNYDER (USA)
2. Abdulrashid SADULAEV (RUS)
3. ULZIISAIKHAN Batzul (MGL)
4. Abraham de Jesus CONYEDO RUANO (ITA)
Expected 125kg Top-Four Seeds
1. Geno PETRIASHVILI (GEO)
2. DENG Zhiwei (CHN)
3. Taha AKGUL (TUR)
4. Nicholas Edward GWIAZDOWSKI (USA)
Expected 57kg Top-Four Seeds
1. Suleyman ATLI (TUR)
2. Zavur UGUEV (RUS)
3. Yuki TAKAHASHI (JPN)
4. Nurislam SANAYEV (KAZ)
Expected 61kg Top-Four Seeds
1. Yowlys BONNE RODRIGUEZ (CUB)
2. Rahul AWARE (IND)
3. Beka LOMTADZE (GEO)
4. Nikolai OKHLOPKOV (ROU)
Expected 65kg Top-Four Seeds
1. Bajrang PUNIA (IND)
2. Takuto OTOGURO (JPN)
3. Selahattin KILICSALLAYAN (TUR)
4. Sayatbek OKASSOV (KAZ)
Expected 70kg Top-Four Seeds
1. Adam BATIROV (BRN)
2. Nurkozha KAIPANOV (KAZ)
3. Yones EMAMICHOGHAEI (IRI)
4. Devid SAFARYAN (ARM)
Expected 74kg Top-Four Seeds
1. Frank CHAMIZO (ITA)
2. Jordan BURROUGHS (USA)
3. Zaurbek SIDAKOV (RUS)
4. Avtandil KENTCHADZE (GEO)
Expected 79kg Top-Four Seeds
1. Kyle DAKE (USA)
2. Jabrayil HASANOV (AZE)
3. Muhammet KOTANOGLU (TUR)
4. Bahman TEYMOURI (IRI)
Expected 86kg Top-Four Seeds
1.Fatih ERDIN (TUR)
2. Boris MAKOEV (SVK)
3. Hassan YAZDANICHARATI (IRI)
4. Deepak PUNIA (IND)
Expected 92kg Top-Four Seeds
1. J'Den COX (USA)
2. Alireza KARIMIMACHIANI (IRI)
3. Ivan YANKOUSKI (BLR)
4. Irakli MTSITURI (GEO)
Expected 97kg Top-Four Seeds
1. Kyle SNYDER (USA)
2. Abdulrashid SADULAEV (RUS)
3. ULZIISAIKHAN Batzul (MGL)
4. Abraham de Jesus CONYEDO RUANO (ITA)
Expected 125kg Top-Four Seeds
1. Geno PETRIASHVILI (GEO)
2. DENG Zhiwei (CHN)
3. Taha AKGUL (TUR)
4. Nicholas Edward GWIAZDOWSKI (USA)
Last edited: