Ok, this is not as in depth as normal...but here are the updated rosters excluding incoming freshmen for the boys 2014 season. There is not much chatter for the girls side, but if there is interest, I'll put one together for the girls too.
Included: Current roster w/updated grades & cap #. It runs together, sorry. Graduated players. Coaches (updated any changes that I know about). 2013 finish.
GLEN OAK
ANDREW FLOOD 12 3
ANDREW FARINA 12 5
ALEX RIBBE 10 6
MALCOLM GUY 12 7
SAM KINNEY 12 8
JACOB GROW 10 9
NOAH KEE 11 13
JEFF SWAN 11 15
ZACH MOORE 12 16
ROB BIRONE 12 18
Graduated:
JOHN KILCHENMANN C 1 / 17
TRISTAN SEDLAK C 2
DEREK CONLEY C 4 / 1A
MIKE MUELLER C 10
COACH:
JEFF BURROWS
JASON TAYLOR
ERIC SPAULDING
2013 Finish: 7th in South Regional
MASON HIGH SCHOOL
“COMETS”
MARK IANNUZZI 12 1
TOBY STEWART 11 2
DONALD BLEASDALE 12 3
GREG GRUSECK *** 12 4
JACKSON THOMAS 11 5
ART KUMTHEKAR 11 9
ADAM MANGUIAT *** 12 11
BRAD SIEKMANN 12. 22
Graduated
DAVID JIAO 11 15
TREVOR GIBB 10 20
LINCOLN MOSER 12 21
Graduated:
CESAR CARILLO C 7
AUSTIN SPIKER C 8
SCOTT JONES C 13
COACH:
MARK SULLIVAN
AJ Sofio
MEREDITH GRUSECK
2013 Finish: 3rd at S. Regionals / 6th at States
MILFORD HIGH SCHOOL
“EAGLES”
KANE GORMLEY 10 1 / 2
MAX WOODSON 11 6 / 1A
JAKE WHITAKER 11 7
TREY POND 10 8
DANIEL WOOD 10 10
NOAH FRYE 10 11
NATHAN BUTTRAM 11 12
JOSH WEAVER 11 13
TONY STORCH 10 14
TYLER KARAN 11 16
BEN BRUNING 11 17
CHARLIE HAUSFELD 10 24
JAROD HIGGINS 10 25
Graduated:
JACK NOLL 12 5
ALEX HAHN *** 12 18
JOSH FRITZ *** 12 20
COACH:
KEVIN METZGER
Sam Mizener
Caitlin Brown
2013 Finish: 6th in South Regionals
PRINCETON HIGH SCHOOL
“VIKINGS”
WILLIAM CHENEY 12 1
MITCHELL ADKINS 12 2
JESSE KUFELDT 10 3
McKINLEY GILMORE 10 4
ANDY POWELL 11 6
ALLEN MOTT 12 12
RILEY HINKLEY 11 16
MAX GALSTER 12 5
COLIN ROBLIN 12 9
DUSTIN DYKES *** 12 10
JAKE MAZZONE *** 12 18
DJ SVENSSON *** 12 20
COACH:
Gary Tameris
Jaclyn Tameris
2013 Finish: 5th in South Regional
SYCAMORE HIGH SCHOOL
“AVIATORS”
GREYSON MARKS 12 1A
LUCAS McCUTCHEON 11 5
CALEB FRANCIS 11 7
JORGE VINALES 12 8
ALLEN ZOU 12 11
MARK HANCHER *** 12 13
RICK NIU 12 21
ETHAN MAY 12 22
DAVID WANG 11 23
ADAM IOAS 12 24
JON QUANTZ *** 12 1
BEN HAMMER 12 4
GRANT GIRTEN 12 6
KURT HELTMAN 12 10
AARON PANG *** 12 16
NOLAN CONNOLLY 12 18
JACOB THORN 12 19
LOGAN MATHER 12 20
AARON MYERS 12 25
MAX CAPPELL 12 26
COACH:
NICHOLAS HELLWIG
Jessen Link
2013 Finish: 4th South Regionals
UPPER ARLINGTON HIGH SCHOOL
“GOLDEN BEARS”
ALEX RABE 10 1 / 17
CHRISTOPHER WALKER 11 2
COREY MILES 12 3
DOMINIC LEBRON 10 5
SEBASTIAN IMITOLA 10 6
ETHAN FISCHER 11 7
AUSTIN GORSKI 12 8
TEDDY KHABIRI 11 9
DREW WILSON 10 10
WILL SEARS 10 11
PARKER NERI 10 12
ANDREW KIBBE 10 13
IAN WATSON 12 15
NEBYAT MAMO 11 18 / 1A
Graduated:
ZACH NEWCOME *** 12 4
THOMAS TRACE *** 12 20
RYAN BAAS 12 22
COACH:
MIKE de BEAR
ELLIOTT KEEFER
2013 Finish: Regional Runners-Up / 5th Place at States
NAPOLEON HIGH SCHOOL
“WILDCATS”
DEREK MEIENBURG 11 1 / 9
JACOB HAROLD 11 4
JON CREAGER 11 8
AARON CARROL 10 11
QUINN NYE *** 12 15
AARON DREWES 11 16
KYLE KREINBRINK 10 18
CHRIS ARNO 12 19
MATTHEW BUCHHOP 11 20
Graduated:
AUSTIN MAHLMAN 12 7
JONNY SMITH *** 12 13
BENNET JANSSEN 12 17 / 1A
AVERY WITT 12 23
COACH:
MIKE NYE
TYLER HAASE
TANA JUNGE
MICHAEL RETCHER
2013 Finish: 6th at Regionals
NEW ALBANY HIGH SCHOOL
“EAGLES”
VICTOR AFONSO 11 1 / 11
PARKER EDMAN 3
HARRISON JENNY 11 5
JORDAN GUNDLACH 12 9
NICKHIL MALAKALADALLI 11 10
Graduated:
MAX GLICK *** 12 2
GRIFFIN SPYCHALSKI *** 12 6
BRENDAN MURPHY *** 12 7
COACH:
JJ SPANGLER
ORION SWANSON
2013 Finish: 7th at Regionals
ST. CHARLES HIGH SCHOOL
“CARDINALS”
NAME GRADE CAP
JACK LUMPE 12 1A
ANDREW ALFRED 12 3
DEREK NGUYEN 11 4
AUSTIN BEAM 11 5
WIL PRICE 10 6
ADAM GRYZBICKI 12 8
DAVID ALLEN 11 9
JOEY HICKMAN 12 10
SAM SMITH 12 11
STUART DECKER 10 12
JAMES GRODESKY 10 13
TYLER WELTY 12 14
BRIAN LANDERS 12 15
HANNES KABELKA 10 16
NOAH MILLER 12 17
BRYCE LONG 11 18
ALEC RODERER 10 19
BEN SUGAR 10 20
NICK WARD 11 21
VINCENT SEARS 11 23
JOE HELLER 11 24
ADAM LIESER 11 25
CONNOR TIMMONS 11 26
JOHN LEWIS 10 27
JACK CARLIN 10 29
COLIN HAWES 11 31
Graduated:
DYLAN HAMMON *** 12 1
CASEY HORAN 12 2
ANDREW HOFFMAN *** 12 7
FRANZ KABELKA 12 22
COACH:
GEOFF GEAR
NATE COHEN
SAM KOCHER
2013 Finish: 3rd at Regionals / State Champions
ST. XAVIER HIGH SCHOOL
“BOMBERS”
MATT DOYLE 12 1
ADAM DORNOFF 10 1B
JOSH FOGARTY 12 4
ALEX LUTMER 12 5
LIAM MORAN 12 6
MAC BRIELMAIER 11 7
NATE JONAS 11 8
ALEX PUTHOFF 11 9
GRAHAM LINDQUIST 12 11
GORDON WHEELER 10 12
CHARLIE LIEBSON 10 13
GRANT HOUSE 10 14
MAX WESTERKAMP 11 16
TREVOR KUNCL 10 17
SEAN BRANDABUR 10 18
PATRICK GUYE 11 21
ZACH GROENE 10 22
PATRICK HUDAK 10 23
CONNOR TRAGESSER 10 24
PETER NELSON 10 25
Graduated:
KEVIN BOYLE *** 12 2
KURT NELSON *** 12 3
JACOB WESTERKAMP *** 12 10
MIME MONTAGUE 12 15
ROBERT KUYATH 12 19
COLLIN SCOTT 12 20
VIKRAM CHATERJEE 12 26
COACH:
JEFF CARR
MIKE ROBERTS
JOHN WALLACE
NICK LONG
T. COURTNEY ROBERTS M.D.
2013 Finish: Regional Champions / State Runner-Up
SYLVANIA WATER POLO
“MAPLE LEAFS”
NOAH LeSTRANGE 11 1
SETH MITCHELL 10 4
NICK VLASNIK 11 5
JAKE HASSLEBACK 11 6
ROBERT DISALLE *** 11 7
JACOB PERINO *** 12 8
CHRIS CROPPER 12 9
ZAC FRAME 12 10
ZACH MERCER 11 12
JACOB MEEKS 12 13
JOHN SCHLACHTER *** 12 19
Graduated:
None
COACH:
PETE DANKERT
JAKE WECHSEL
2013 Finish: 5th at Regionals
THOMAS WORTHINGTON HIGH SCHOOL
“CARDINALS”
BRENDON ARMITAGE 11 1 / 9
LUKE PORTEUS 12 2
WILLIAM FORD 12 4
TOMMY KESSLER 12 5
STUART MUELLER 11 7
MICHELE BOSCHULTE 11 10
COREY HANNIGEN 11 11
GRANT SMITH 12 13
DANIEL MAXWELL 10 15
REID WOLLETT 10 17
THOMAS STIMPERT 12 18
BRADY ROESCH 12 21
IAN BANKS 11 22
Graduated:
CORY LAWELL *** 12 6
JAMES MILLER *** 12 8
MATT JONES 12 12
MATT REED *** 12 14
MICHAEL WOLF *** 12 19
COACH:
JOHN WOLF
RICK YURICH
2013 Finish: Regional Champions / 4th at States
TOLEDO ST. FRANCIS HIGH SCHOOL
“KNIGHTS”
WILL VANDINI 12 1
BEN GORDON 12 2
JACK ROMANOFF 12 4
EVAN WILLIAMS 12 6 / 1A
CHRISTIAN SOBCZAK 12 8
LOGAN SCHOFIELD 11 12
AARON BORGMAN 12 13
WARREN LEE 12 16
GRANT LAZENBY 12 18
Graduated:
JACK BARONE 12 3
SAM NUSBAUM 12 5
JACK DiSALLE 12 9
NICK BIRKEMEIER 12 10
NOAH PEEPS *** 12 11
NICK BRODIE 12 21
COACH:
DAVE EISENSTEIN
ROBERT BRNDER
ADAM BORGMAN
2013 Finish: Regional Runner-Up / 3rd at States
WORTHINGTON KILBOURNE HIGH SCHOOL
“WOLVES”
DOMINIC CATANZARITE 11 1
GERIK MELVIN 11 5
HENRY O’HARRA 10 8
MIKE WEIRICK 10 9
GILBERT SOTO 11 10
GRAYTON GIESMAN 11 12
CHASE FICKELL 11 14
MICHAEL MOUSOU 12 15
CONNOR JORDAN 11 16
ANDREW COOK 11 17
Graduated:
MASON SCHAAF *** 12 2
JONATHON HADDAD 12 4
RIKU KAIDA *** 12 6
DILLON CASTELLI 12 7
BEN WALLIN *** 12 11
COACH:
JOHN WOLF
RICK YURICH
2013 Finish: 4th at Regionals
Good luck to all teams this year. Have fun with the debate.
Included: Current roster w/updated grades & cap #. It runs together, sorry. Graduated players. Coaches (updated any changes that I know about). 2013 finish.
GLEN OAK
ANDREW FLOOD 12 3
ANDREW FARINA 12 5
ALEX RIBBE 10 6
MALCOLM GUY 12 7
SAM KINNEY 12 8
JACOB GROW 10 9
NOAH KEE 11 13
JEFF SWAN 11 15
ZACH MOORE 12 16
ROB BIRONE 12 18
Graduated:
JOHN KILCHENMANN C 1 / 17
TRISTAN SEDLAK C 2
DEREK CONLEY C 4 / 1A
MIKE MUELLER C 10
COACH:
JEFF BURROWS
JASON TAYLOR
ERIC SPAULDING
2013 Finish: 7th in South Regional
MASON HIGH SCHOOL
“COMETS”
MARK IANNUZZI 12 1
TOBY STEWART 11 2
DONALD BLEASDALE 12 3
GREG GRUSECK *** 12 4
JACKSON THOMAS 11 5
ART KUMTHEKAR 11 9
ADAM MANGUIAT *** 12 11
BRAD SIEKMANN 12. 22
Graduated
DAVID JIAO 11 15
TREVOR GIBB 10 20
LINCOLN MOSER 12 21
Graduated:
CESAR CARILLO C 7
AUSTIN SPIKER C 8
SCOTT JONES C 13
COACH:
MARK SULLIVAN
AJ Sofio
MEREDITH GRUSECK
2013 Finish: 3rd at S. Regionals / 6th at States
MILFORD HIGH SCHOOL
“EAGLES”
KANE GORMLEY 10 1 / 2
MAX WOODSON 11 6 / 1A
JAKE WHITAKER 11 7
TREY POND 10 8
DANIEL WOOD 10 10
NOAH FRYE 10 11
NATHAN BUTTRAM 11 12
JOSH WEAVER 11 13
TONY STORCH 10 14
TYLER KARAN 11 16
BEN BRUNING 11 17
CHARLIE HAUSFELD 10 24
JAROD HIGGINS 10 25
Graduated:
JACK NOLL 12 5
ALEX HAHN *** 12 18
JOSH FRITZ *** 12 20
COACH:
KEVIN METZGER
Sam Mizener
Caitlin Brown
2013 Finish: 6th in South Regionals
PRINCETON HIGH SCHOOL
“VIKINGS”
WILLIAM CHENEY 12 1
MITCHELL ADKINS 12 2
JESSE KUFELDT 10 3
McKINLEY GILMORE 10 4
ANDY POWELL 11 6
ALLEN MOTT 12 12
RILEY HINKLEY 11 16
MAX GALSTER 12 5
COLIN ROBLIN 12 9
DUSTIN DYKES *** 12 10
JAKE MAZZONE *** 12 18
DJ SVENSSON *** 12 20
COACH:
Gary Tameris
Jaclyn Tameris
2013 Finish: 5th in South Regional
SYCAMORE HIGH SCHOOL
“AVIATORS”
GREYSON MARKS 12 1A
LUCAS McCUTCHEON 11 5
CALEB FRANCIS 11 7
JORGE VINALES 12 8
ALLEN ZOU 12 11
MARK HANCHER *** 12 13
RICK NIU 12 21
ETHAN MAY 12 22
DAVID WANG 11 23
ADAM IOAS 12 24
JON QUANTZ *** 12 1
BEN HAMMER 12 4
GRANT GIRTEN 12 6
KURT HELTMAN 12 10
AARON PANG *** 12 16
NOLAN CONNOLLY 12 18
JACOB THORN 12 19
LOGAN MATHER 12 20
AARON MYERS 12 25
MAX CAPPELL 12 26
COACH:
NICHOLAS HELLWIG
Jessen Link
2013 Finish: 4th South Regionals
UPPER ARLINGTON HIGH SCHOOL
“GOLDEN BEARS”
ALEX RABE 10 1 / 17
CHRISTOPHER WALKER 11 2
COREY MILES 12 3
DOMINIC LEBRON 10 5
SEBASTIAN IMITOLA 10 6
ETHAN FISCHER 11 7
AUSTIN GORSKI 12 8
TEDDY KHABIRI 11 9
DREW WILSON 10 10
WILL SEARS 10 11
PARKER NERI 10 12
ANDREW KIBBE 10 13
IAN WATSON 12 15
NEBYAT MAMO 11 18 / 1A
Graduated:
ZACH NEWCOME *** 12 4
THOMAS TRACE *** 12 20
RYAN BAAS 12 22
COACH:
MIKE de BEAR
ELLIOTT KEEFER
2013 Finish: Regional Runners-Up / 5th Place at States
NAPOLEON HIGH SCHOOL
“WILDCATS”
DEREK MEIENBURG 11 1 / 9
JACOB HAROLD 11 4
JON CREAGER 11 8
AARON CARROL 10 11
QUINN NYE *** 12 15
AARON DREWES 11 16
KYLE KREINBRINK 10 18
CHRIS ARNO 12 19
MATTHEW BUCHHOP 11 20
Graduated:
AUSTIN MAHLMAN 12 7
JONNY SMITH *** 12 13
BENNET JANSSEN 12 17 / 1A
AVERY WITT 12 23
COACH:
MIKE NYE
TYLER HAASE
TANA JUNGE
MICHAEL RETCHER
2013 Finish: 6th at Regionals
NEW ALBANY HIGH SCHOOL
“EAGLES”
VICTOR AFONSO 11 1 / 11
PARKER EDMAN 3
HARRISON JENNY 11 5
JORDAN GUNDLACH 12 9
NICKHIL MALAKALADALLI 11 10
Graduated:
MAX GLICK *** 12 2
GRIFFIN SPYCHALSKI *** 12 6
BRENDAN MURPHY *** 12 7
COACH:
JJ SPANGLER
ORION SWANSON
2013 Finish: 7th at Regionals
ST. CHARLES HIGH SCHOOL
“CARDINALS”
NAME GRADE CAP
JACK LUMPE 12 1A
ANDREW ALFRED 12 3
DEREK NGUYEN 11 4
AUSTIN BEAM 11 5
WIL PRICE 10 6
ADAM GRYZBICKI 12 8
DAVID ALLEN 11 9
JOEY HICKMAN 12 10
SAM SMITH 12 11
STUART DECKER 10 12
JAMES GRODESKY 10 13
TYLER WELTY 12 14
BRIAN LANDERS 12 15
HANNES KABELKA 10 16
NOAH MILLER 12 17
BRYCE LONG 11 18
ALEC RODERER 10 19
BEN SUGAR 10 20
NICK WARD 11 21
VINCENT SEARS 11 23
JOE HELLER 11 24
ADAM LIESER 11 25
CONNOR TIMMONS 11 26
JOHN LEWIS 10 27
JACK CARLIN 10 29
COLIN HAWES 11 31
Graduated:
DYLAN HAMMON *** 12 1
CASEY HORAN 12 2
ANDREW HOFFMAN *** 12 7
FRANZ KABELKA 12 22
COACH:
GEOFF GEAR
NATE COHEN
SAM KOCHER
2013 Finish: 3rd at Regionals / State Champions
ST. XAVIER HIGH SCHOOL
“BOMBERS”
MATT DOYLE 12 1
ADAM DORNOFF 10 1B
JOSH FOGARTY 12 4
ALEX LUTMER 12 5
LIAM MORAN 12 6
MAC BRIELMAIER 11 7
NATE JONAS 11 8
ALEX PUTHOFF 11 9
GRAHAM LINDQUIST 12 11
GORDON WHEELER 10 12
CHARLIE LIEBSON 10 13
GRANT HOUSE 10 14
MAX WESTERKAMP 11 16
TREVOR KUNCL 10 17
SEAN BRANDABUR 10 18
PATRICK GUYE 11 21
ZACH GROENE 10 22
PATRICK HUDAK 10 23
CONNOR TRAGESSER 10 24
PETER NELSON 10 25
Graduated:
KEVIN BOYLE *** 12 2
KURT NELSON *** 12 3
JACOB WESTERKAMP *** 12 10
MIME MONTAGUE 12 15
ROBERT KUYATH 12 19
COLLIN SCOTT 12 20
VIKRAM CHATERJEE 12 26
COACH:
JEFF CARR
MIKE ROBERTS
JOHN WALLACE
NICK LONG
T. COURTNEY ROBERTS M.D.
2013 Finish: Regional Champions / State Runner-Up
SYLVANIA WATER POLO
“MAPLE LEAFS”
NOAH LeSTRANGE 11 1
SETH MITCHELL 10 4
NICK VLASNIK 11 5
JAKE HASSLEBACK 11 6
ROBERT DISALLE *** 11 7
JACOB PERINO *** 12 8
CHRIS CROPPER 12 9
ZAC FRAME 12 10
ZACH MERCER 11 12
JACOB MEEKS 12 13
JOHN SCHLACHTER *** 12 19
Graduated:
None
COACH:
PETE DANKERT
JAKE WECHSEL
2013 Finish: 5th at Regionals
THOMAS WORTHINGTON HIGH SCHOOL
“CARDINALS”
BRENDON ARMITAGE 11 1 / 9
LUKE PORTEUS 12 2
WILLIAM FORD 12 4
TOMMY KESSLER 12 5
STUART MUELLER 11 7
MICHELE BOSCHULTE 11 10
COREY HANNIGEN 11 11
GRANT SMITH 12 13
DANIEL MAXWELL 10 15
REID WOLLETT 10 17
THOMAS STIMPERT 12 18
BRADY ROESCH 12 21
IAN BANKS 11 22
Graduated:
CORY LAWELL *** 12 6
JAMES MILLER *** 12 8
MATT JONES 12 12
MATT REED *** 12 14
MICHAEL WOLF *** 12 19
COACH:
JOHN WOLF
RICK YURICH
2013 Finish: Regional Champions / 4th at States
TOLEDO ST. FRANCIS HIGH SCHOOL
“KNIGHTS”
WILL VANDINI 12 1
BEN GORDON 12 2
JACK ROMANOFF 12 4
EVAN WILLIAMS 12 6 / 1A
CHRISTIAN SOBCZAK 12 8
LOGAN SCHOFIELD 11 12
AARON BORGMAN 12 13
WARREN LEE 12 16
GRANT LAZENBY 12 18
Graduated:
JACK BARONE 12 3
SAM NUSBAUM 12 5
JACK DiSALLE 12 9
NICK BIRKEMEIER 12 10
NOAH PEEPS *** 12 11
NICK BRODIE 12 21
COACH:
DAVE EISENSTEIN
ROBERT BRNDER
ADAM BORGMAN
2013 Finish: Regional Runner-Up / 3rd at States
WORTHINGTON KILBOURNE HIGH SCHOOL
“WOLVES”
DOMINIC CATANZARITE 11 1
GERIK MELVIN 11 5
HENRY O’HARRA 10 8
MIKE WEIRICK 10 9
GILBERT SOTO 11 10
GRAYTON GIESMAN 11 12
CHASE FICKELL 11 14
MICHAEL MOUSOU 12 15
CONNOR JORDAN 11 16
ANDREW COOK 11 17
Graduated:
MASON SCHAAF *** 12 2
JONATHON HADDAD 12 4
RIKU KAIDA *** 12 6
DILLON CASTELLI 12 7
BEN WALLIN *** 12 11
COACH:
JOHN WOLF
RICK YURICH
2013 Finish: 4th at Regionals
Good luck to all teams this year. Have fun with the debate.
Last edited: