IUDOGS: 2018 - 2019 Ohio High School Head Football Coaches Changes

IUDOGS

Active member
2018 - 2019 Ohio High School Boys Football Head Coaches Changes

It's September 06, 2019


IUDOGS: 2018 - 2019 Ohio High School Head Football

Coaches Changes

117 New Ohio High School Football Coaches Changes in 2017 - 2018 Season
101 New Ohio High School Football Coaches Changes in 2016 - 2017 Season
113 New Ohio High School Football Coaches Changes in 2015 - 2016 Season
145 New Ohio High School Football Coaches Changes in 2013 - 2014 Season

IC= interim Coach
________________________________________________________________________________________________________________

DIVISION I
NO. SCHOOL______________________________________________OLD COACH________________NEW COACH
1. UPPER ARLINGTON_____________________________________Joel Cutler___________________Jeremy Scally
2. CANTON GLENOAK_____________________________________ Scott Garcia_________________Beau Balderson
3. NEWARK_______________________________________________ Mike Kopachy_______________ Bill Franks
4. WEST CHESTER LAKOTA WEST__________________________Jeff Wadl____________________Tom Bolden
5. HAMILTON______________________________________________Chad Murphy________________ Nate Mahon
6. SHAKER HEIGHTS______________________________________Jarvis Gibson_________________Alex Nicholson
7. ELYRIA_________________________________________________Sean Arno____________________Delvin Culliver
8. CINCINNATI COLERAIN_________________________________Tom Bolden___________________Shawn Cutright
9. MIAMISBURG__________________________________________Steve Channel________________ Lance Schneider
10. CANTON MCKINLEY__________________________________ Dan Reardon__________________Marcus Wattley
11. CINCINNATI ARCHBISHOP MOELLER__________________ Doug Rosfeld_________________Todd Naumann
12. AUSTINTOWN - FITCH_________________________________Phillip Annarella_______________ Jon Elliot
13. HUBER HEIGHTS WAYNE______________________________Jay Minton___________________ Roosevelt Mukes

________________________________________________________________________________________________________________



DIVISION II
NO. SCHOOL______________________________________________OLD COACH_________________NEW COACH
1. WORTHINGTON KILBOURNE_____________________________Vince Trombett_______________Mike Edwards
2. CUYAHOGA FALLS WALSH JESUITS______________________ Scott Beigie________________ Nick Alexander
3. UNIONTOWN GREEN____________________________________Jon Wallace__________________Mark Geis
4. OXFORD TALAWANDA___________________________________J D Vonderheide______________Larry Cox
5. FAIRBORN______________________________________________Chris Roark__________________ Randy Kerns
6. CINCINNATI WITHROW__________________________________ Nathaniel Snow______________ Kali Jones
7. KINGS MILLS KINGS_____________________________________Andy Olds___________________ Alex Garvin
8. LOVELAND______________________________________________Fred Cranford________________ Andy Cruse
9. COPLEY________________________________________________ Scott Chouinard______________Jake Parsons
10. LOGAN________________________________________________ Billy Burke___________________Mike Eddy
11. WESTLAKE____________________________________________ Jason Hall___________________ Dan LaRocco
12. MORROW LITTLE MIAMI________________________________Nathan Mahon_______________ Caleb Jones
13. KENT ROOSEVELT_____________________________________ Mark Geis____________________Alan Vanderink
14. GARFIELD HEIGHTS____________________________________Lance Reisland_______________Jason Osborne
15. CHILLICOTHE__________________________________________Ron Hinton__________________ Doug Prior
16. SYLVANIA SOUTHVIEW________________________________ James Mayzes_________________Jeremy Rowe
17. CLEVELAND BENEDICTINE_____________________________Carter Welo___________________Jaritt Goode
18. BEDFORD_____________________________________________Sean Williams_________________ Charles Saulter
19. TROY_________________________________________________ Matt Burgbacher_______________Dan Gress
20. PATASKALA LICKING HEIGHTS_________________________ Darren Waters________________ Kelan Waaland
21. ASHLAND_____________________________________________Scott Valentine_________________Sean Seder

_______________________________________________________________________________________________________________

DIVISION III
NO. SCHOOL______________________________________________OLD COACH________________NEW COACH
1. GREENVILLE____________________________________________Aaron Shaffer_______________ Bart Schnitz
2. MONROE_______________________________________ ________Brett Stubb_________________Bobby Mullins
3. MENTOR LAKE CATHOLIC_______________________________Scott O'Donnell_____________ Marty Gibbons
4. COLUMBUS MARION-FRANKLIN_________________________Brian Haffele________________David Lakso
5. THE PLAIN ATHENS_____________________________________ Ryan Adams_______________ Nathan White
6. BELOIT WEST BRANCH__________________________________DJ Dota____________________Ken Harris
7. ALLIANCE MARLINGTON________________________________Beau Balderson_____________ Mark Gulling
8. LEXINGTON____________________________________________Taylor Gerhardt_______________Tim Scheid
9. WEST CARROLLTON___________________________________ Derek Hauk__________________Dion Black
10. LOUISVILLE__________________________________________ John Demarco_______________ Jeff Twiddy
11. MAUMEE_____________________________________________Marc Gibson_________________ Cam Coutcher
12. VINCENT WARREN____________________________________Daniel Day___________________Matt Kimes
13. TIPP CITY TIPPECANOE______________________________ Jon Derge___________________ Matt Burgbacher
14. DAYTON CARROLL___________________________________ Ben Rulli_____________________ Cody Byrd
15. CINCINNATI WOODWARD____________________________ Kali Jones___________________ Greg Conwell
16. TALLMADGE_________________________________________ Alan Vanderink________________Mike Hay
17. COLUMBUS BEECHCROFT___________________________ Charles Gibson_______________ Lee Snyder
18. GOSHEN_____________________________________________Ryan George_________________ Greg Miller
19. RICHFIELD REVERE_________________________________ James Boyeas_________________Terry Cistone


________________________________________________________________________________________________________________

DIVISION IV
NO. SCHOOL______________________________________________OLD COACH__________________NEW COACH
1. YOUNGSTOWN URSULINE_______________________________Larry Kempe__________________Dan Reardon
2. MINERVA_______________________________________________Lance Willison_________________Mark Hundley
3. NEW LEXINGTON_______________________________________ Bill Franks____________________ Kevin Board
4. SHELBY________________________________________________Erik Will_______________________ Robby Mahaney
5. WAUSEON______________________________________________Travis Cooper__________________Shawn Moore
6. UHRICHSVILLE CLAYMONT______________________________Jonathan McCluskey___________Eric Henry
7. LIMA BATH_____________________________________________ Bryant Miller__________________ Ryan Reindel
8. COLUMBUS BEXLEY____________________________________ Nathan Castorena_____________ Mike Golden
9. CARROLLTON__________________________________________ Phil Mauro_____________________Jim Tsilimos
10. MCARTHUR VINTON COUNTY__________________________Jeff Downs____________________ Travis Bethel
11. CIRCLEVILLE_________________________________________ Heath Hinton___________________ Luke Katris
12. SHEFFIELD BROOKSIDE_______________________________ Paul Ferguson__________________Scott O'Donnell
13. POMEROY MEIGS_____________________________________Michael Bartrum_________________Dave Tennant

________________________________________________________________________________________________________________


DIVISION V
NO. SCHOOL______________________________________________OLD COACH_________________ NEW COACH
1. SABINA EAST CLINTON__________________________________Mark Scovanner______________ Steve Olds
2. BLANCHESTER_________________________________________ Brandon Sammons___________ John Mulvihill
3. ZOARVILLE TUSCARAWAS VALLEY_______________________George Zagales_______________Greg Dickerhout
4. SULLIVAN BLACK RIVER_________________________________Al Young______________________Kyle Clark
5. VERSAILLES____________________________________________ Adam Miller___________________Ryan Jones
6. CARLISLE______________________________________________ TJ Smart______________________Scott Clodfelter
7. COLUMBUS BISHOP READY____________________________ Brian Cross___________________Joel Cutler
8. SWANTON______________________________________________Randall Kerns_________________ Denton Saunders
9. MASSILLON TUSLAW___________________________________ Mark Gulling__________________ Matt Gulling
10. MIDDLETOWN MADISON______________________________ Steve Poff____________________ Ricky Davis
11. DOYLESTOWN CHIPPEWA_____________________________ Mike Bohley___________________Mike Bohley
12. MILLBURY LAKE_______________________________________Mark Emans__________________ Josh Andrews
13. ORWELL GRAND VALLEY______________________________ John Glavickas________________ Clint Nims
14. MCDERMOTT NORTHWEST____________________________ Doug Montavon_______________ Bill Crabtree
15. BYESVILLE MEADOWBROOK___________________________Jeff Twiddy___________________ Coular Clendenning
16. WARRENSVILLE HEIGHTS______________________________Debra Washington_____________ Romie Graham
17. WELLSTON___________________________________________ Jay Lucas_____________________ Bruce Smith
18. BEACHWOOD_________________________________________ Damion Creel__________________ Damion Creel
19. CLEVELAND VILLA - ANGELA ST JOSEPH_______________Bill Sowers____________________ Elvis Grbac
20. BUCYRUS_____________________________________________Aaron Eckert___________________Matt Makeever
21. CHESAPEAKE_________________________________________Andy Clark_____________________Todd Knipp
22. WILLARD______________________________________________Britton Devier__________________Kade Long


________________________________________________________________________________________________________________



DIVISION VI
NO. SCHOOL_____________________________________________OLD COACH________________ NEW COACH
1. MINERAL RIDGE_______________________________________Steven Wyllie________________ Brian Shaner
2. ASHLAND CRESTVIEW_________________________________Dan Mager___________________ Steve Haverdill
3. CAMPBELL MEMORIAL________________________________ Butch Jennings_______________Mickey Sikora
4. CINCINNATI RIVERVIEW EAST ACADEMY_______________ Greg Conwell_________________Scott Gildea
5. DAWSON BRYAN COAL GROVE________________________ Evan Ferguson_______________ Jay Lucas
6. DELPHOS JEFFERSON_________________________________ Luke Taviano________________ Ben Rahrig
7. MOUNT GILEAD_______________________________________Joe Ulrey_____________________Phil Mauro
8. DELTA________________________________________________ Jeff Wolford__________________ Nate Ruple
9. STEUBENVILLE CATHOLIC CENTRAL___________________Steve Daley___________________Tony Agresta
10. ROCKFORD PARKWAY________________________________Rob Rutledge_________________Joel Henkle
11. MIDDLEFIELD CARDINAL_____________________________ Eric Cardinal_________________ George Gresko
12. TROY CHRISTIAN____________________________________ Ryan Jones___________________Jeff Weaver
13. CINCINNATI COUNTRY DAY__________________________ Greg Ross___________________ Dennis Coyle
14. TIPP CITY BETHEL___________________________________ Scott Clodfelter_______________Steve Ferrell
15. FAYETTVILLE - PERRY________________________________Kevin Finch__________________ Wayne Stacy

________________________________________________________________________________________________________________



DIVISION VII
NO. SCHOOL_____________________________________________OLD COACH_________________ NEW COACH
1. CRESTLINE___________________________________________ Kevin Sipes____________________Jonathan King
2. MOUNT VICTORY RIDGEMONT_________________________Todd Burns____________________Brian Claybaugh
3. WINDHAM_____________________________________________Anthony Maiorca_______________Jake Eye
4. DEGRAFF RIVERSIDE__________________________________ Tim McGill____________________ Bryce Hodge
5. SEBRING MCKINLEY_______________________________ ___Brian Palmer___________________Matt Siedel
6. NEW WASHINGTON BUCKEYE CENTRAL________________Rob Detterman________________Chad Jensen
7. ANTWERP_____________________________________________ Drew Altimus_________________ Jason Hale
8. RICHMOND HEIGHTS__________________________________ Tim Gorham__________________ Dante Darby
9. BEALLSVILLE__________________________________________Larry Deem___________________ Rusty Lucas
10. DALTON______________________________________________Kaleb Reed___________________ Broc Dial
11. ASHLAND MAPLETON________________________________ Robby Mahaney_______________Raymond Meek
12. NORTH LEWISBURG TRIAD___________________________ Joe Cardinal__________________ Zack Winslow
13. ZANESVILLE BISHOP ROSECRANS____________________Mark Johnson ________________ Greg Lotozo
14. BRADFORD__________________________________________John Cruse____________________Robert Price
15. CINCINNATI COLLEGE PREPARATORY ACADEMY______Robert Davis___________________Jeremy Pflug
16. MOUNT BLANCHARD RIVERDALE____________________ Mark Frey______________________Britton Devier
17. DEFIANCE AYERSVILLE______________________________ Adam Baker____________________Chris Dales
18. CINCINNATI MIAMI VALLEY CHRISTIAN ACADEMY_____Jomont Ware___________________Robert Virando
19. SYCAMORE MOHAWK_______________________________ Brent Konkle___________________Eric Daniel
20. STRYKER____________________________________________Justin Sonnenberg______________Kent Holsopple
21. DOLA HARDIN NORTHERN___________________________ Mike Dennis___________________ Travis Rettig
22. ANSONIA____________________________________________Eugene Hoening________________Matt Macy

________________________________________________________________________________________________________________

00 Schools in need of a new Head Football Coach.

125 Schools that have a new Head Football Coach

:party:πŸŒπŸ‘:grouphug::crush:

This is IUDOGS signing off.
 
Last edited:

IUDOGS

Active member
2018 - 2019 Ohio High School Boys Football Head Coaches Changes

It's August 17, 2019

1. Dola Hardin Northern (Division VII) is now looking for a new Head Football Coach to replace Coach Mike Dennis.

REFERENCE: www.419sports.com

A BIG THANKS goes to IUDOGS, StateChampion2012 for their HELP.

13 days left before the beginning of the 2019 Ohio High School Football Season.

:party:πŸŒπŸ‘:grouphug::crush:

This is IUDOGS signing off.
 

StateChampion2012

Well-known member
2018 - 2019 Ohio High School Boys Football Head Coaches Changes

It's August 17, 2019

1. Dola Hardin Northern (Division VII) is now looking for a new Head Football Coach to replace Coach Mike Dennis.

REFERENCE: www.419sports.com

A BIG THANKS goes to IUDOGS, StateChampion2012 for their HELP.

13 days left before the beginning of the 2019 Ohio High School Football Season.

:party:πŸŒπŸ‘:grouphug::crush:

This is IUDOGS signing off.
The 419sports article said that Travis Rettig is the head Coach at Hardin Northern.


Another change I read about in the Cross County Conference thread was Eugene Hoening retiring at Ansonia and was replaced by Matt Macy.

 

IUDOGS

Active member
2019 - 2020 Ohio High School Head Football Coaches Changes

It's August 20, 2019

1. Travis Rettig is replacing Coach Mike Dennis as the new Head Football Coach at Dola Hardin Northern (Division VII)

REFERENCE: www419sports.com

A BIG THANKS goes to StateChampion2012 for his HELP.

10
days left before the beginning of the 2019 Ohio High School Football Season.

:giggle: :D :) 😎 πŸ˜› 😁

This is IUDOGS signing off.
 

IUDOGS

Active member
2018 - 2019 Ohio High School Head Football Coaches Changes

It's August 20, 2019

1. Matt Macy is replacing Coach Eugene Hoening as the new Head Football Coach at Ansonia (Division VII).

NO REFERENCE:

A BIG THANKS goes to StateChampion2012 for his HELP.

😁:giggle::D:)πŸ˜ŽπŸ˜›

This is IUDOGS signing off.
 

IUDOGS

Active member
2018 - 2019 Ohio High School Head Football Coaches Changes

It's September 06, 2019

1. Dante Darby is replacing Coach Tim Gorman as the new Head Football Coach at Richmond Heights (Division VII).

NO REFERENCE:

A BIG THANKS goes to IUDOGS for his HELP.

😁:giggle::D:)πŸ˜ŽπŸ˜›

This is IUDOGS signing off.
 
.
Top