Division IV-The Final 64

Fizz

Member
2020 GIRLS BASKETBALL DIVISION IV DISTRICTS TOURNAMENT

REGION 13(Massillon)
@ORWELL DISTRICT
(18-6)Bristolviille Bristol 47 (22-1)Cortland Maplewood 35
(18-6)Willoughby Cornerstone Christian 63 (9-13).Brookfield 31
District Final: (19-6)Willoughby Cornerstone Christian 54 (19-6)Bristolville Bristol 29

@CRESTON DISTRICT
(20-2)Dalton 33 (12-11)Cuyahoga Heights 7
(10-14)East Canton 47 (11-13)Kidron Central Christian 36
District Final: (21-2)Dalton 49 (11-14)East Canton 34

@MINERAL RIDGE DISTRICT
(21-2)McDonald 44 (14-9)North Jackson Jackson-Milton 30
(20-4)Berlin Center Western Reserve 52 (15-8)Newton Falls 31
District Final: (22-2)McDonald vs.(21-4)Berlin Center Western Reserve

WILLARD DISTRICT
(20-3)Attica Seneca East 41 (15-3)Norwalk St.Paul 30
(18-5)New Washington Buckeye Central 50 (17-4)Lucas 34
District Final: (19-5)New Washington Buckeye Central 52 (21-3)Attica Seneca East 51

REGION 14(ELIDA)
@FOSTORAI DISTRICT
(16-3)Toledo Christian 55 (10-9)Toledo Ottawa Hills 49
(14-8)Arcadia 50 (18-5)New Riegel 33
District Final: (17-3)Toledo Christian 64 15-8)Arcadia 50

@WAPAKONETA DISTRICT
(18-5)Minster 54 (19-4)Maria Stein Marion Local 44
(17-7)New Knoxville 46 (17-5)Fort Recovery 44
District Final: (19-5)Minster 54 (18-7)New Knoxville 45

@DEFIANCE DISTRICT
(14-8)Ottoville 48 (15-9)Convoy Crestview 33
(19-4)Haviland Wayne Trace 55 (13-10)Antwerp 29
District Final: (20-4)Haviland Wayne Trace 60 (15-8)Ottoville 49

@OTTAWA DISTRICT
(19-3)Columbus Grove 52 (12-12)Delphos St.Johns 39
(18-5)Arlington vs.(17-7)Kalida 41 (18-5)Arlington 31
District Final: (18-7)Kalida 41 (20-3)Columbus Grove 32

REGION 15(JACKSON/PICKERINGTON)
@jackson #2 DISTRICT
(19-3)Peebles 46 (12-8)Waterford 45
(19-4)Glouster Trimble 44 (16-7)New Boston Glenwood 34
District Final: (20-3)Peebles 51 (20-4)Glouster Trimble 45

@jackson #1 DISTRICT
(20-2)Portsmouth Notre Dame 39 (13-11)Manchester 27
(18-5)Belpre 44 15-5)Franklin Furnace Green 30
District Final: (21-2)Portsmouth Notre Dame 49 (19-5)Belpre 35

@COLUMBUS #1 DISTRICT
(23-1)Sugar Grove Berne Union 50 (12-11)Lancaster Fisher Catholic 23
(18-5)Newark Catholic 44 (13-9)Galion Northmor 16
District Final: (24-1)Sugar Grove Berne Union 50 (19-5)Newark Catholic 37

@east DISTRICT
(19-6)Woodsfield Monroe Central 57 (14-10)Zanesville Bishop Rosecrans 38
(21-2)Beverly Fort Frye 60 (19-3)Beallsville 26
District Final: (22-2)Beverly Fort Frye 39 (20-6)Woodsfield Monroe Central 24

REGION 16(VANDALIA)
@TROY #2 DISTRICT
(22-2)Pitsburg Franklin Monroe 43 (11-4)Troy Christian 23
(22-0)Fort Loramie 66 (1-10)DeGraff Riverside 6
District Final: (23-0)Fort Loramie 40 (23-2)Pitsburg Franklin Monroe 26

@COLUMBUS #2
(17-7)Danville 50 (15-4)Delaware Christian 45
Lancaster Fairfield Christian Academy 49 (11-11)Howard East Knox 37
District Final: (18-7)Danville 50 Lancaster Fairfield Christian Academy 42

@TROY #3
(18-3)Xenia Legacy Christian 69 (7-12)Felicity-Franklin 40
(23-1)New Madison-Tri Village 62 (16-7)Springfield Catholic Central 32
District Final: (24-1)New Madison Tri Village 43 (19-3)Xenia Legacy Christian 36

@TROY #1
(21-2)Cincinnati Country Day 62 (7-16)Cedarville 12
(21-2)Mechanicsburg 59 (16-7)Botkins Memorial 29
District Final: (22-2)Cincinnati Country Day 56 (22-2)Mechanicsburg 46









Looking for corrections on records
 
Last edited:

gils

Member
Columbus 1 District Final: Sat. Feb. 29 at Ohio Dominican 6pm. #1 Berne Union (24-1) vs. #2 Newark Catholic (19-5)
 
.
Top