Division I-The Final 64

Fizz

Member
2020 GIRLS BASKETBALL DIVISION I DISTRICTS TOURNAMENT

REGION 1(CANTON)
@PARMA HEIGHTS DISTRICT
(17-6)Rocky River Magnificat 49 (9-13)Cleveland St.Joseph Academy 39
(11-8)Solon 52 (17-6)Medina 51
District Final: (18-6)Rocky River Magnificat 60 (12-8)Solon 44

@perry DISTRICT
(20-3)Eastlake North 66 (16-8)Mentor 48
(16-7)Lyndhurst Brush 61 (8-11)Euclid 56
District Final: (21-3)Eastlake North 73 (17-7)Lyndhurst Brush 54

@Massillon DISTRICT
(12-12)North Canton Hoover 45 (21-2)Massillon Jackson 18
(15-7)Canton GlenOak 50 (15-7)Louisville 34
District Final: (16-7)Canton Glen Oak 63 (13-12)North Canton Hoover 38

@RAVENNA DISTRICT
(21-2)Warren Harding 55 (17-7)Canfield 33
(20-2)Stow-Munroe Falls 47 (15-6)Aurora 41
District Final: (22-2)Warren Harding 44 (21-2)Stow-Munroe Falls 32

REGION 2(NORWALK)
@Medina DISTRICT
(20-2)Macedonia Nordonia 50 (18-5)Strongsville 40
(18-5)Akron Archbishop Hoban 32 (19-4)Medina Highland 28
District Final: (21-2)Macedonia Nordonia vs.(19-5)Akron Archbishop Hoban

@MILLBURY DISTRICT
(17-6)Perrysburg 44 (13-9)Toledo Whitmer 31
(14-9)Toledo Start 56 (13-4)Sylvania Southview 51
District Final: (17-6)Perrysburg vs.(15-9)Toledo Start

@TOLEDO DISTRICT
(14-10)Sylvania Northview 46 (13-9)Toledo St.Ursula Academy 40
(20-3)Toledo Notre Dame Academy 59 (14-10)Findlay 40
District Final: (15-10)Sylvania Northview vs.(21-3)Toledo Notte Dame Academy

@ELYRIA DISTRICT
(11-10)Amherst Steele 35 (17-3)Olmsted Falls 33
(20-3)Westlake 68 (11-9North Ridgeville 55
District Final: (21-3)Westlake 59 (12-10)Amherst Steele 48

REGION 3(WESTERVILLE)

@COLUMBUS #4
(22-2)Newark 52 (21-2)Pataskala Watkins Memorial 16
(19-5)Canal Winchester 48 (17-7)Olentangy Liberty 43
District Final: (23-2)Newark vs.(20-5)Canal Winchester

@COLUMBUS #3
(21-2)Dublin Coffman 61 (15-9)Dublin Jerome 33
(18-6)Gahanna Lincoln 60 (17-6)Hilliard Bradley 38
District Final: (22-2)Dublin Coffman vs.(19-6)Gahanna Lincoln

@COLUMBUS #2
(22-2)Columbus Bishop Watterson 45 (18-6)Worthington Kilbourne 40
(19-5)Pickerington Central 48 (17-6)Dublin Scioto 33
District Final: (23-2)Columbus Bishop Watterson vs.((20-5)Pickerington Central

@COLUMBUS #1
(19-4)Westerville South 46 (15-7)Columbus Bishop Hartley 40
(17-7)Reynoldsburg 59 (19-5)Westerville North 39
District Final: (20-4)Westerville South vs.(18-7)Reynoldsburg

REGION 4(KETTERING)
@cincinnati #
(22-2)Kettering Fairmont 36 (15-9)Beavercreek 14
(21-3)Cincinnati Walnut Hills 74 (19-4)Cincinnati Princeton 59
District Final: (23-2)Kettering Fairmont vs.(22-3)Cincinnati Walnut Hills

@cincinnati #1
(17-5)Cincinnati Mercy McAuley 39 (18-6)Cincinnati Sycamore 38
(22-2)Huber Heights Wayne 66 (12-12)Miamisburg 29
District Final: (18-5)Cincinnati Mother of Mercy vs.(23-2)Huber Heights Wayne

@cincinnati #2
(20-4)West Chester Lakota 66 (11-13)Fairfield 31
(19-5)Springboro 53 (15-8)Centerville 50
District Final: (21-4)West Chester Lakota vs.(20-5)Springboro

@cincinnati #3
(21-3)Loveland 55 (15-8)Mason 41
(24-0)Cincinnati Mount Notre Dame 86 (18-6)Trenton Edgewood 25
District Final: (22-3)Loveland vs.(25-0)Cincinnati Mount Notre Dame









Looking for record corrections
 
Last edited:

crudog

Member
Final: (22-2)Warren Harding 44 (21-2)Stow-Munroe Falls 32

The OHSSA website is showing that Stow beat Harding. ???
 
.
Top