D1 - South Region

Which 2 teams advance to State?

  • Fairfield

    Votes: 0 0.0%
  • Mason

    Votes: 0 0.0%
  • Oak Hills

    Votes: 0 0.0%
  • Princeton

    Votes: 0 0.0%
  • Sycamore

    Votes: 0 0.0%

  • Total voters
    8
  • Poll closed .

adselder09

Well-known member
Seeds:
1. Archbishop Moeller
2. Elder
3. St Xavier
4. Mason
5. LaSalle
6. Oak Hills
7. Fairfield
8. Loveland
9. Princeton
10. Milford
11. Sycamore
12. Colerain

Brackets:

South #1

5/13 - Quarterfinals
11. Sycamore vs. 12. Colerain - 6:00pm at Sycamore
-Winner to play 1. Moeller
5. LaSalle vs. 6. Oak Hills - 6:00pm at LaSalle
-Winner to play 4. Mason

South# 2

5/13 - Quarterfinals
9. Princeton vs. 10. Milford - 6:00pm at Princeton
-Winner to play 2. Elder
8. Loveland vs. 7. Fairfield - 5:00pm at Fairfield
-Winner to play 3. St Xavier
 
Last edited:

adselder09

Well-known member
Friday, May 13:

6. Oak Hills def. 5. LaSalle 25-22, 19-25, 25-20, 25-17
9. Princeton def. 10. Milford 25-13, 25-17, 25-20
7. Fairfield def. 8. Loveland 22-25, 25-19, 25-23, 24-26, 15-11
 
Last edited:

TheDude

New member
South #1

5/19
(1) Moeller vs (11) Sycamore @ 5:00pm
(6) Oak Hills vs (4) Mason @6:30pm

South #2

5/19
(2) Elder vs (9) Princeton @ 6:30pm
(3) St Xavier vs (7) Fairfield @ 5:00pm
 

adselder09

Well-known member
South #1

5/19
(1) Moeller vs (11) Sycamore @ 5:00pm at Archbishop Moeller
(6) Oak Hills vs (4) Mason @6:30pm at Archbishop Moeller

South #2

5/19
(2) Elder vs (9) Princeton @ 6:30pm at Elder
(3) St Xavier vs (7) Fairfield @ 5:00pm at Elder
Locations added.
 

TheDude

New member
Three not so competitive games tonight, and one very competitive one.

I have...

Moe in 3
Mason in 5

Elder in 3
X in 3
 

adselder09

Well-known member
Thursday, May 19:

South #1
1. Archbishop Moeller def. 11. Sycamore 25-4, 25-6, 25-8
4. Mason def. 6. Oak Hills 25-19, 25-18, 25-17

South #2
2. Elder def. 9. Princeton 25-14, 25-14, 25-14
3. St Xavier def. 7. Fairfield 25-17, 25-20, 25-14
 
Last edited:

adselder09

Well-known member
Saturday, May 21:

Regional Final South #1
1. Archbishop Moeller def. 4. Mason 25-15, 25-20, 25-11

Regional Final South #2
2. Elder def. 3. St Xavier 25-18, 25-18, 16-25, 25-23
 
Last edited:
.
Top