D1 - East Region

Which 2 teams advance to State


  • Total voters
    9
  • Poll closed .

adselder09

Well-known member
Seeds:
1. Hilliard Darby
2. Pickerington North
3. Westerville South
4. Westerville North
5. Olentangy
6. Hilliard Davidson
7. Gahanna Lincoln
8. Hilliard Bradley
9. Pickerington Central
10. Dublin Coffman
11. Olentangy Liberty
12. Dublin Jerome
13. Westerville Central
14. Thomas Worthington
15. Upper Arlington
16. Delaware Hayes
17. Northland

Brackets:

East #1

5/13 - Round 1
16. Delaware Hayes vs. 7. Gahanna Lincoln - 6:00pm at Gahanna Lincoln
-Winner to play 4. Westerville North

5/13 - Quarterfinal
9. Pickerington Central vs. 12. Dublin Jerome - 5:30pm at Hilliard Darby
1. Hilliard Darby vs. 17. Northland - 7:00pm at Hilliard Darby

5/14 - Quarterfinal
4. Westerville North vs. DH/GL Winner - at Olentangy
5. Olentangy vs. 11. Olentangy Liberty - 11:30am at Olentangy


East #2

5/13 - Quarterfinal
2. Pickerington North vs. 15. Upper Arlington - 5:30pm at Pickerington North
8. Hilliard Bradley vs. 13. Westerville Central - 7:00pm at Pickerington North

5/14 - Quarterfinal
6. Hilliard Davidson vs. 10. Dublin Coffman - 10:30am at Westerville South
3. Westerville South vs. 14. Thomas Worthington - 12:00pm at Westerville South
 

adselder09

Well-known member
Friday, May 13:

1. Hilliard Darby def. 17. Northland 25-14, 25-17, 25-7
12. Dublin Jerome def. Pickerington Central 17-25, 25-21, 16-25, 25-18, 15-11
7. Gahanna Lincoln def. 16. Delaware Hayes 25-14, 25-18, 25-8

2. Pickerington North def. 15. Upper Arlington 25-9, 25-9, 25-11
8. Hilliard Bradley def. 13. Westerville Central 25-15, 25-16, 23-25, 25-18

Saturday, May 14:

4. Westerville North def. 7. Gahanna Lincoln 25-8, 25-23, 25-16
5. Olentangy def. 11. Olentangy Liberty 21-25, 22-25, 25-23, 25-22, 15-11

10. Dublin Coffman def. 6. Hilliard Davidson 18-25, 25-13, 25-19, 19-25, 15-9
3. Westerville South def. 14. Thomas Worthington 25-13, 25-5, 25-11
 
Last edited:

TheDude

Active member
EAST #1
5/17
(4) Westerville North vs (5) Olentangy @ 5:30pm
(12) Dublin Jerome vs (1) Hilliard Darby @ 7:00pm

EAST #2
5/17
(10) Dublin Coffman vs (3) Westerville South @ 5:30pm
(2) Pickerington North vs (8) Hilliard Bradley / (13) Westerville Central @ 7:00pm
 

adselder09

Well-known member
EAST #1
5/17
(4) Westerville North vs (5) Olentangy @ 5:30pm at Hilliard Darby
(12) Dublin Jerome vs (1) Hilliard Darby @ 7:00pm Hilliard Darby

EAST #2
5/17
(10) Dublin Coffman vs (3) Westerville South @ 5:30pm at Pickerington North
(2) Pickerington North vs (8) Hilliard Bradley @ 7:00pm at Pickerington North
Locations added. Bracket updated.
 

adselder09

Well-known member
Tuesday, May 17:

East #1 - Semifinal
1. Hilliard Darby def. 12. Dublin Jerome 25-10, 25-16, 25-14
5. Olentangy def. 4. Westerville North 26-24, 25-22, 25-17

East #2 - Semifinal
3. Westerville South def. 10. Dublin Coffman 25-13, 24-26, 25-19, 22-25, 15-10
2. Pickerington North def. 8. Hilliard Bradley 25-23, 25-15, 25-21
 

TheDude

Active member
East #1 Final - 5/20
(1) Hilliard Darby vs. (5) Olentangy - 8:00pm @ Westerville Central

East #2 Final - 5/20
(2) Pickerington North vs. (3) Westerville South - 6:30pm @ Westerville Central
 
.
Top