Yappi Sports - THE Ohio Prep Sports Authority  

Go Back   Yappi Sports - THE Ohio Prep Sports Authority > Boys HS Sports > Boys Golf

Hello Guest!
Take a minute to register, It's 100% FREE! What are you waiting for?
Register Now
Reply
 
Thread Tools Rate Thread Display Modes
  #1  
Old 10-02-17, 06:40 PM
ferflog ferflog is offline
All Region
 
Join Date: 12-08-15
Location: Cambridge, OH
Posts: 314
ferflog is on a distinguished road
Ohio Division II District Tournament (10/2/17)

Ohio Division II District Tournament
Eagle Sticks Golf Club; South Zanesville, OH (Par 70)
Monday, October 2, 2017

The top team and the top individual not on a qualifying team advance to the Division II
State Golf Tournament on October 13-14 at North Star Golf Resort near Sunbury.

Team scores:
1. New Concord John Glenn 330
2. Coshocton 347
3. Minerva 349
4. Uhrichsville Claymont 357
5. Carrollton 365
6. Cadiz Harrison Central 367
7. Magnolia Sandy Valley 381
8. West Lafayette Ridgewood 395

John Glenn
Jack Williams 79
Jonah Hanes 80
Chase Karling 82
Bo Orecchio 89
Carson Bennett 97

Coshocton
Clay Davis 83
Logan Desender 85
Mason Waycaster 86
Jacob George 93
Reese Andrews 94

Minerva
Chris Lowe 79
Connor Wright 86
Scotty Wilson 91
Mitchell Myers 93
Trey Weber 102

Claymont
Cameron Henry 84
Joe Cottis 86
A. J. Henry 87
Owen Baker 100
Jarrett Warrington 125

Carrollton
Christian Barto 74 (Medalist; qualifies for State Tournament)
Emmett Davis 90
Justin Shaw 97
Bryce Ferrell 104
Drue Moore 104

Harrison Central
Clint Heavilin 82
Cameron McIntosh 91
Nick Coffland 96
Cruz Capers 98
Sam Santille 110

Sandy Valley
Logan Leichtamer 84
Jared Eichelberger 90
Anthony Churilla 103
Rob Schreffler 104
Keegan Offenberger 108

Ridgewood
Trey Stoffer 84
Ryan Zinkon 99
Adam Matusik 104
Palmer Erb 108
Kenny Lott 110

Individual District Qualifiers:

Trey Singleton (Byesville Meadowbrook) 79 (Runner-up medalist by 2-hole playoff)
Alex Tambellini (East Liverpool) 81
Brendan Vucelich (St. Clairsville) 82
Paul Mastros (Steubenville) 90
Dalton Burcher (Gnadenhutten Indian Valley) 90
Brandon Goldsmith (Zoarville Tuscarawas Valley) 91
Cameron Lane (Lisbon Beaver Local) 92
Jacob Jeffries (St. Clairsville) 95
Reply With Quote
Sponsored Links
Reply

Thread Tools
Display Modes Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is Off
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Troy D-3 District Rankings (Off Season #3) McClearn7 Wrestling 0 09-21-17 02:28 PM
Waite D-3 District Rankings (Off-Season #1) McClearn7 Wrestling 15 07-22-17 10:47 AM
Junior National Duals- Team Ohio MikeMattin Wrestling 25 06-25-17 09:35 AM
Coshocton D-3 District Rankings (off season #1) McClearn7 Wrestling 3 05-30-17 07:19 AM
District Champs 2017 Yappi Baseball 11 05-21-17 07:07 PM


All times are GMT -5. The time now is 04:30 AM.




Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions, Inc.
Registration Booster - Powered By Dirt RIF CustUmz