Yappi Sports - THE Ohio Prep Sports Authority  

Go Back   Yappi Sports - THE Ohio Prep Sports Authority > Girls HS Sports > Girls Basketball

Hello Guest!
Take a minute to register, It's 100% FREE! What are you waiting for?
Register Now
Reply
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Old 03-13-19, 03:31 PM
Yappi Yappi is offline
Go Buckeyes
 
Join Date: 04-15-01
Location: Ohio
Posts: 55,098
Yappi will become famous soon enoughYappi will become famous soon enough
2019 Division II Girls Basketball All-Ohio

2019 DIVISION II GIRLS BASKETBALL ALL-OHIO

PLAYER OF THE YEAR: Zia Cooke, Toledo Rogers.
COACH OF THE YEAR: Kevin Cornell, New Philadelphia

FIRST TEAM
Annika Corcoran, Gates Mills Gilmour Academy, 5-foot-8, sr., 17.9 points per game; Dayshanette Harris, Youngstown Ursuline, 5-7, sr., 28.3; Mikala Morris, Springfield Kenton Ridge, 6-2, sr., 27.0; Zia Cooke, Toledo Rogers, 5-9, sr., 22.5; Hannah Haithcock, Washington Court House Washington, 6-0, sr., 17.0; Layne Ferrell, Franklin, 6-1, sr., 20.8; Casey Santoro, Bellevue, 5-4, jr., 21.9; Madison Royal-Davis, Toledo Rogers, 5-10, 17.9; Samaria Rodgers-Gossett, Columbus Eastmoor, 5-6, sr., 14.0; Maddie Antenucci, Cincinnati Indian Hill, 5-10, jr., 19.3.

SECOND TEAM
Cassidy Crawford, Willard, 5-10 Jr., 20.2; Aaliyah Currence, New Philadelphia, 5-10, sr., 15.0; Elisabeth Bush, Dayton Carroll, 5-8, sr., 13.5; Maddie Edgerly, Bay Village Bay, 5-9, sr., 15.0; Morgan Bentley, McArthur Vinton County, 5-10, soph., 17.1; Emma Broermann, Hamilton Badin, 6-2, sr., 17.0; Kendyl Mick, Thornville Sheridan, 5-9, jr., 9.3; Bryana Housley, Norton, 5-3, sr., 9.4; Carlisa Strickland, Columbus Independence, 5-6, sr., 21.1; Bailee Smith, Zanesville Maysville, 5-6, soph., 17.3.

THIRD TEAM
Chloe Davis, Carroll Bloom-Carroll, 6-2, sr., 16.2; Jenna Riccardo, Lisbon Beaver, 6-0, jr., 23.0; Taylor Rinn, Richfield Revere, 5-9, sr., 18.0; Carly Perusek, Cleveland Heights Beaumont, 5-8, jr., 15.5; Kaydan Lawson, Pepper Pike Orange, 5-11, jr., 16.2; Makayla Abram, Steubenville, 5-10, soph., 16.4; Rachel Bolyard, Streetsboro, 5-5, sr., 21.2; Kenzie McConnell, Circleville, 6-0, soph., 16.4; Madyson Hacking, Perry, 5-4, soph., 15.3.

SPECIAL MENTION
Lauren Hapgood, Dayton Oakwood; Shae Pedroza, Napoleon; Javaan Rogers, Akron Buchtel; Megan Mitchell, Canton South; Sydney Bourquin, Jonathan Alder; Taylor Thierry, Shaker Heights Laurel; Bella Dalessandro, Chagrin Falls; Samantha Blair, Dover; Jessica Hartsock, Warsaw River View; Taylor Jones, Wintersville Indian Creek; Lanae Riley, Akron St. Vincent-St. Mary; Sarah Bury, Poland Seminary; Alex Ochman, Warren Howland; Caitlyn DeMassimo, Creston Norwayne; Shay McDonald, Washington Court House Miami Trace; Jocie Fisher, Chillicothe Unioto; Kassidy Betzing, Pomeroy Meigs; Kylee Sheppard, St. Bernard Roger Bacon; Emma Randall, Shelby; Chandler Clark, Lima Bath.

HONORABLE MENTION
Casey Smith, Pepper Pike Orange; Giuliana Marinozzi, Shaker Heights; Lydia Gattozzi, Cleveland Heights Beaumont; Jordan Vencill; Brooke Rebman, Lorain Clearview; Jaida Malone, Cleveland East Tech; Emma Liberatore, Chardon Notre Dame-Cathedral Latin;
Shaye Foutty, Canal Fulton Northwest; Lauren Calhoun, Ravenna; Grace Hete, Richfield Revere; Maria Dobson, Akron St. Vincent-St. Mary; Kelsey Hosey, Norton; Maria Sziva, Mogadore Field; Peyton Alazaus, Beloit West Branch; Trinity McDowell, Struthers; Conchetta Rinaldi, Youngstown Cardinal Mooney; Kayla Clark, Warren Howland;
Shayna Hoop, Circleville; Rayana Burns, Wash. C.H. Washington; Hannah Burnside, Lancaster Fairfield Union; Abby Hatter, Circleville Logan Elm; Laura Manderick, Athens; Zoiee Smith, Waverly; Kayla Burchett, Greenfield McClain; Rachel Cooke, Thornville Sheridan; Josie Ousley, McArthur Vinton County;
Kylie Kiger, Wintersville Indian Creek; Josie Pry, New Philadelphia; Addie Rhodes, Minerva; Katie Strama, St. Clairsville; Madison Fields, Steubenville; Macie Jarrett, Zanesville Maysville; Bethany Colling, Duncan Falls Philo;
Erin Boehm, Sunbury Big Walnut; Hannah Cowan, Delaware Buckeye Valley; Madison Linn, Hebron Lakewood; Malorie Colwell, London; Kadai Green-Tucker, Columbus South; Abby Jones, Plain City Jonathan Alder; Hailey Jordan, Columbus Eastmoor Academy; Jessica Nation, Olentangy Berlin; Cate Schieber, Granville; Maddy Vincent, Columbus Bexley;
Emily Byrne, Cincinnati McNicholas; Clarissa Craig, St Bernard Roger Bacon; Paige Garr, Goshen; Sha’mya Leigh, Trotwood-Madison; Ashleigh Mader, Tipp City Tippecanoe; Chloe Smith, Germantown Valley View; Sky Thomas, Cin. Wyoming;
Olivia Howard, Sandusky Perkins; Cory Santoro, Bellevue; Kaia Woods, Tiffin Columbian; Bailey Walter, Shelby; Kennedy Lamberson, Bryan; Lexi Robinson, Millbury Lake.
Reply With Quote
Sponsored Links
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
IUDOGS: 2019 - 2020 Ohio High School Girls Basketball Head Coaches Changes IUDOGS Girls Basketball 25 03-19-19 11:23 AM
OHSAA Girls Basketball State Tournament – Where to Watch and Listen Yappi Girls Basketball 0 03-13-19 01:44 PM
IUDOGS: 2018 - 2019 Ohio High School Girls Basketball Head Coaches Changes IUDOGS Girls Basketball 227 11-08-18 09:39 AM
Ohio All-Star Wrestling Team Now Accepting Applications for 2019 & 2020 Teams Ohio TofC Wrestling 3 10-23-18 11:37 AM
Junior National Duals- Team Ohio MikeMattin Wrestling 25 06-25-17 09:35 AM


All times are GMT -5. The time now is 01:50 PM.




Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, vBulletin Solutions, Inc.
Registration Booster - Powered By Dirt RIF CustUmz