Yappi Sports - THE Ohio Prep Sports Authority  

Go Back   Yappi Sports - THE Ohio Prep Sports Authority > Boys HS Sports > Wrestling

Hello Guest!
Take a minute to register, It's 100% FREE! What are you waiting for?
Register Now
Reply
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Old 02-14-18, 02:43 PM
McClearn7 McClearn7 is offline
All Ohio
 
Join Date: 10-10-05
Posts: 903
McClearn7 is on a distinguished road
Norwalk D-2 District Rankings #6

I love doing these rankings, but as it has been pointed out before, they are just for fun. To any wrestlers who read these and feel that they are ranked too low, you may be right.
I am bound to be wrong on many of the rankings, but fortunately they have absolutely no impact on how anyone will finish at any tournament this season or any other year.

Please let me know if anyone has inside information about new weights, schools, or wrestlers that they think should be added.

Iíve tried shifting the wrestlers around from schools that changed divisions. Please let me know if any are wrong, or if Iím forgetting any schools/wrestlers.

* = unsure about participation

106-
1. Payton Burgdorf- Firelands (4th state)
2. Jake Manley- Otsego (SQ)
3. Caleb Hernandez- Napoleon (SQ)
4. Rico Cunningham- Sandusky
5. Max Oprzadek- Perkins
6. Jayden Mayes- Bellevue
7. Damon Molina- Wauseon
8. Clayton Drummond- St. Maryís Memorial

Burgdorf won a Patriot Conference title (@113), beating Zach Lahood 14-5 in the finals.

113-
1. Gavin Ritter- Wauseon (SQ)
2. Jimmy Balazy- Padua (SQ)
3. Anthony Ashley- Buckeye
4. Lincoln Healy- Napoleon
5. Tristan Villareal- Defiance
6. Connor Eckman- Firelands
7. Noah Alda- Bellevue
8. J.D. Thom- Perkins

Ritter posted an 8-2 win over Anthony Trivisonno in the state duals finals.

120-
1. Alex Slattman- Wauseon (5th district 2016)
2. Josh Lyons- Mansfield Sen.
3. Matt Kaufmann- Fairview (6th district)
4. Jimmy Pelland- Napoleon
5. Cameron Pollard- Otsego
6. David Ocasio- Brookside
7. Jordan Holt- Perkins (6th district)
8. Lupe Martinez- Defiance

Kaufmann pinned Ocasio in the finals of the Patriot Conference Tournament.

126-
1. Nolan Ray- Wauseon
2. Jake Bartinelli- Buckeye (SQ 2016)
3. Damoni Williams- Mansfield Sen.
4. Brian Shaw- Padua (SQ)
5. Andrew Branson- Columbian (SQ)
6. Luke Beach- Wapakoneta (6th district)
7. Mike Morganstern- Clear Fork
8. Brayzin McDaniel- Upper Sandusky

Ray posted a big win in the state duals finals, defeating 2x state placer Connor McCrone 10-8.

Bartinelli beat state qualifier Seth Majewski 9-3 in the finals of the Patriot Conference Tournament.

132-
1. Hunter Yackee- Wauseon (3rd state)
2. Caden Blust- Columbian (8th state)
3. Gabe Steyer- Van Wert (5th district)
4. Logan Schoen- Perkins (5th district)
5. Angel Granados- Napoleon (6th district, SQ 2016)
6. Matthew Stauffer- Benedictine
7. Sam Fender- Padua (6th district)
8. Elijah Hunter- Sandusky

Yackee majored Tommy Frazier 12-3 in the finals of the state duals.

138-
1. Mauricio Barajas- Wauseon (6th district, SQ 2015)
2. Michael Clark- Buckeye (SQ)
3. Tim Tusick- Padua
4. Eian Sherman- Sandusky
5. Mason Haas- Maumee (5th district)
6. Isaiah Bretz- Van Wert
7. Muhammed Mahdi- Toledo C.C.
8. Mason Hoskins- Lexington

Clark pinned Chas Jackson in the finals of the Patriot Conference Tournament.

145-
1. Timothy Grunden- Wauseon (2nd, 3rd state)
2. Collin Mell- Bath (SQ)
3. Justin Schneider- Maumee (6th district)
4. Sam LoFaso- Padua (5th district, 6th district 2016)
5. Jaret Lowry- Buckeye
6. Jacob Anderson- Columbian
7. Colton Turnbaugh- Ontario
8. Calvin Brown- Elida (SQ)

Grunden beat David Reinhart (8-6) and Dakota Ryan (5-2) in the semis and finals of the state duals.

Lowry won the title at the Patriot Conference Tournament, where he beat Mason Wright 4-1 in the finals.

152-
1. Sandro Ramirez- Wauseon (2nd, 2nd, 3rd state)
2. Nick Smythe- Bellevue
3. Zach Altman- Napoleon (6th district 2016)
4. Joey Simcoe- Columbian
5. John McNulty- Padua
6. Ian McClintock- Fairview
7. Nick Neitenbach- Buckeye
8. Ethan Phillips- Norwalk (7th middle school state)

Ramirez majored state qualifier Luke McKeon 15-5 in the finals of the state duals tournament.

Smythe won a title at Margaretta, defeating Trevor Franks 3-2 in the finals.

McClintock defeated Neitenbach 3-1 in the finals of the Patriot Conference Tournament.

160-
1. Xavier Torres- Wauseon (SQ)
2. Ethan Hernandez- Norwalk (SQ)
3. Brahm Ginter- Shelby (7th state)
4. Justin Mayes- Bellevue (2nd middle school state)
5. Trevor Boyd- Vermillion
6. Austin Willard- Padua
7. Nick Jackson- Bowling Green
8. Izaiah Salinas-Diaz- Defiance

Torres bested former middle school state champ Cole Hivnor 4-2 in the finals of the state duals.

170-
1. Jarrod Setliff- Buckeye
2. Lucas Salmon- Perkins (5th district)
3. Gabe Phillips- Norwalk
4. Johnny Witschi- Clear Fork
5. Quay Brown- Sandusky
6. Noah Pasquinelli- Maumee
7. Brandon Derr- Upper Sandusky
8. Clay Adlesh- (Lima) Shawnee

Pasquinelli posted a 4-2 dual meet win over Timothy Marshall.

182-
1. Noah Clary- Upper Sandusky (SQ)
2. David McCullough- Keystone (5th district, 6th district 2016)
3. Sam Hunter- Sandusky
4. Matt Abraham- Padua
5. Ryan Haas- Maumee
6. Trent Davis- Wauseon
7. Lawrence Slygh- Elida
8. Wesley Babcock- Napoleon

McCullough pinned his way to a title at the Patriot Conference Tournament, defeating Colin Hayes in the finals.

195-
1. Matthew Cover- Bay (SQ)
2. Justin Ocheltree- Keystone (SQ)
3. Aaron Harris- Wauseon
4. Zac Miller- Wapakoneta
5. Noah Arnett- Defiance
6. Sam McNulty- Perkins
7. Alec Maloney- Norwalk
8. Noah Eikenberry- Kenton

Miller defeated Arnett 5-3 in overtime in their dual last week.

220-
1. Connor Johnston- Upper Sandusky (5th district, 5th district 2016)
2. Evan Kaeck- Wapakoneta
3. Tyler Bath- Vermilion (SQ)
4. Brandon Phillips- Maumee (2nd state)
5. Sebastian Chavez- Napoleon
6. Samuel Sosa- Wauseon
7. Austin Giesige- St. Maryís Memorial
8. Jackson Meter- Defiance

Kaeck beat Meter 12-4 in their dual meet.

285-
1. Sean Lipscomb- Firelands
2. Alex Sosa- Wauseon (5th district)
3. Mason Weldon- Galion (SQ)
4. A.J. Adams- Lexington
5. Jacob Jackson- Toledo C.C.
6. Brenan Knueve- Wapakoneta
7. Bobby Grothjan- (Lima) Shawnee
8. Kyler Capizzi- Perkins

Lipscomb pinned J.D. McCardle in the Patriot Conference finals.

Teams:
1. Wauseon
2. Padua
3. Buckeye
4. Napoleon
5. Perkins
6. Upper Sandusky
7. Maumee
8. Sandusky

Wauseon defeated Miami Trace (72-3), Canfield (38-33), and Lake Catholic (48-12) on their way to the state dual meet title. Congratulations to the squad on claiming their first team title, state championships are no easy feat.


A special thanks to Boro Fan for all the insight into the weights of the wrestlers, Baumís Page and Jakeís Wrestling for all of the results that they provide, and to any of the other wrestling nerds that actually read these things.


-Max Pearce
Reply With Quote
Sponsored Links
  #2  
Old 02-14-18, 03:20 PM
Krasula24 Krasula24 is offline
All Region
 
Join Date: 01-06-15
Location: Wauseon
Posts: 348
Krasula24 is on a distinguished road
According to http://www.nwdab.org/wordpress/wp-co...stling_vs4.pdf

Keystone isnít listed as a team to attended Norwalk.. anyone know why?
Reply With Quote
  #3  
Old 02-14-18, 03:37 PM
crabrider4 crabrider4 is offline
Junior Varsity
 
Join Date: 02-19-14
Posts: 30
crabrider4 is on a distinguished road
Need to look at the Northeast District to see the teams feeding from Bay Sectional...that's the fourth sectional feeding Norwalk District
http://nedab.org/wp-content/uploads/...stling_vs7.pdf
Reply With Quote
  #4  
Old 02-14-18, 03:42 PM
Krasula24 Krasula24 is offline
All Region
 
Join Date: 01-06-15
Location: Wauseon
Posts: 348
Krasula24 is on a distinguished road
Thanks!
Reply With Quote
  #5  
Old 02-14-18, 08:58 PM
dion dion is offline
All Region
 
Join Date: 12-07-15
Posts: 300
dion is on a distinguished road
Wauseon is one hell of a team. Could imagine the "blood bath" if they were at the Alliance District? They will hardly get tested at Norwalk.
Reply With Quote
  #6  
Old 02-15-18, 10:24 PM
Wrestling1 Wrestling1 is offline
Varsity
 
Join Date: 12-22-14
Posts: 65
Wrestling1 is on a distinguished road
Andrew Branson From Tiffin is out for the year. Broken hand.
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Norwalk D-2 District Rankings #5 McClearn7 Wrestling 4 02-08-18 03:06 PM
Troy D-3 District Rankings (Off Season #3) McClearn7 Wrestling 0 09-21-17 02:28 PM
Waite D-3 District Rankings (Off-Season #1) McClearn7 Wrestling 15 07-22-17 10:47 AM
Coshocton D-3 District Rankings (off season #1) McClearn7 Wrestling 3 05-30-17 07:19 AM
District Champs 2017 Yappi Baseball 11 05-21-17 07:07 PM


All times are GMT -5. The time now is 12:29 PM.




Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2018, vBulletin Solutions, Inc.
Registration Booster - Powered By Dirt RIF CustUmz