Yappi Sports - THE Ohio Prep Sports Authority  

Go Back   Yappi Sports - THE Ohio Prep Sports Authority > Boys HS Sports > Wrestling

Hello Guest!
Take a minute to register, It's 100% FREE! What are you waiting for?
Register Now
Reply
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Old 11-01-16, 04:27 PM
McClearn7 McClearn7 is offline
All Ohio
 
Join Date: 10-10-05
Posts: 744
McClearn7 is on a distinguished road
Troy D-3 District Rankings

*=unsure about participation

Some of the weights are bound to be wrong, especially this early in the year. Feel free to let me know if you have any insight or information.
Iím guessing that there will be a late season draw between some of these sectionals like they had last year to determine who will wrestle here and who will go to the Heath or Waite Districts.
Iíll adjust wrestlers and teams between the districts as more information becomes available.


106-
1. Ethan Turner- Troy Chr. (7th middle school state)
2. Wyatt Riddle- Legacy Christian Academy (6th middle school state)
3. Tyler Bauer- Wayne Trace
4. J.C. Fox- Dixie (5th district)
5. Jackson Hugentobler- Madeira
6. Luke Bullinger- Lincolnview
7. Tarren Riffle- N. Union
8. Cael Vanderhorst- Covington

Turner finished an impressive 2nd place at the Hoosier Preseason Open where he defeated state qualifier Wade Monebrake 2-0 in the quarterfinals.
He should be a major player in the wide open race for the state finals at this weight.

Bauer finished 2nd to state finalist Camron Neal at Lima C.C. last year where he majored Brian Chmielewski 14-2.
He later bested J.C. Fox twice (6-3 and by pin) and defeated Chmielewski 4-1 to win the sectional title at Lima C.C.

113-
1. Jacob Edwards- Troy Chr. (2nd state)
2. Camron Neal- P. Shawnee (7th state)
3. Jordan Crist- Amanda-Clearcreek (SQ)
4. Brian Chmielewski- Coldwater
5. Devan Hendrix- Greeneview (6th district)
6. Lane McCombs- Southeastern
7. Jacob Poling- Versailles
8. Trey Sander- Bethel-Tate

Edwards won a title over state qualifier Cole Houser (12-4) at Tippecanoe last year and claimed a 4th place finish at the GMVWA where he pinned state qualifier Wade Monebrake.
He would earn a pair of wins over state placer Dylan Burns (9-7 and 7-2) before later rolling to a sectional title and finishing 2nd to Ronnie Pietro at the district tournament.
Edwards kicked off the state tournament with a third win over Burns, this time by pin. He followed up with a 6-3 win over 6th place finished Zack Larue and a 2-1 win over 4th place finisher Cole Mattin to reach his first state finals.

Crist picked up a 6-2 win over state alternate Collin Yinger in the regional semis of the state duals last year and later earned a sectional title after teching Tarren Riffle 19-2 in the finals.
He downed Chmielewski 1-0 in the district quarterfinals and then defeated Devan Hendrix 5-2 in the consolation semifinals to earn his first trip to the state tournament as a sophomore last year.

120-
1. Tommy Hoskins- Legacy Christian Acad. (1st, 1st state)
2. Graham Shore- Miami E. (3rd, 7th state)
3. Kobe Cunningham- Lima C.C. (SQ)
4. Drew Whaley- Troy Chr. (5th district)
5. Justin Sigler- Coldwater (6th district)
6. Kyle Denier- Blanchester (5th district, SQ 2014)*
7. Andrew Foust- D. Jefferson
8. Preston Brubaker- Columbus Grove

Two time state champ Hoskins has already made a verbal commitment to continue his wrestling career at Oklahoma once he graduates high school.
Last season he claimed an impressive 3rd at Ironman where he defeated state placers Jackson Lakso, Lukas Stricker (twice), and Fargo national champ Jordan Decatur (4-0).
Hoskins defeated Shore 7-1 to claim a title at Sidney and then defeated Decatur a second time (1-0) to win the Brecksville title after pinning D-1 state champ Caleb Yates in the semifinals.
He continued his impressive run at Top Gun where he pinned his way to the finals before defeating state finalist Matt Fields 9-2 in the title bout.
Hoksins was tripped up by Shore in the district finals but returned with a vengeance at the state tournament, besting Julian Sanchez (7-1) in the quarters, downing Tyler Wetzel (7-2) in the semis, and then defeating an excellent Greg Quinn 10-5 to claim his second state crown.

Shore won a title at Tippecanoe last season where he defeated 2x state placer Michael Sergent 8-4 in the finals.
He later placed 4th at Medina where he posted wins over state placers Jackson Lakso and Eric Bartos.
After downing state placer Tyler Wetzel 10-4 to win a title at Lima C.C., Shore picked up a second win over Wetzel to earn the sectional championship.
He pulled off the impressive 7-2 overtime win over state champ Hoskins in the district finals and then earned a 3rd place finish at the state tournament the next week after defeating Christian Wellman twice and avenging an earlier loss to Julian Sanchez with a 3-1 win the consolation semifinals.

126-
1. Michael Sergent- Troy Chr. (7th state, 4th state 2014)
2. Rueger Goeltzenleuchter - Wayne Trace (5th state)
3. Tyler Wetzel- Mechanicsburg (5th, 8th state)
4. Preston Platfoot- Versailles (5th district)
5. Max Neiling- Patrick Henry (SQ)
6. Kalib Patterson- Ridgedale (6th district)
7. Brent Hopkins- Blanchester
8. Jacob Parsley- Amanda-Clearcreek

Sergent claimed a tournament title at Marion County last season where he pinned state placer Seth Transue in the semifinals and then defeated state placer Matt Taylor 7-4 in the title match.
He posted a pin over state placer Gavin Stika at St. Maryís and later finished 2nd to Alex Rhine at sectionals.
A week later, Sergent finished 2nd at the district tournament where he defeated Goeltzenleuchter 4-2 in the quarterfinals and pinned Kalib Patterson in the semis.
He placed 7th at the state tournament where he defeated Griffin Jenkins 8-1, pinned Gavin Stika, and stuck Cameron Gessner.

Rueger Goeltzenleuchter posted a season as awesome as his name last year, winning titles at Lima C.C., Troy, and Van Buren before placing 3rd at LCC where he twice majored a very good Nate Vasquez (12-2 and 15-3).
He earned a stunning victory over 2x state finalist Hunter Lucas (6-5) in the sectional finals and then qualified for the state tournament a week later after defeating Preston Platfoot 10-2 in their go-to-state bout.
In Columbus, Goeltzenleuchter bested Brandon White (4-2), Matt Seifert (6-5), Cameron Gessner (8-4), and Isaac Elliott (11-9) while placing 5th at his first state tournament.

132-
1. Alex Rhine- Mechanicsburg (SQ, 3rd state 2015)
2. Alex Isbrandt- Miami E. (7th, 7th state)
3. A.J. Warner- Legacy Christian Academy (SQ)
4. Richie Stalnaker- Newark Cath. (SQ)
5. Dylan Schenk - Milton-Union (6th district)
6. Joey Caprella- Lima C.C.
7. Jared Ford- Covington
8. James Badial-Luna- Bluffton

Rhine picked up an impressive 3rd place finish at a loaded Brecksville Tournament last year where he defeated 3x state placer Harry Feuer (5-0), 2x state placer Nick Henneman (10-6), and state champ Brendon Fenton (9-1).
Rhine earned the sectional title with an 11-7 finals win over 2x state placer Michael Sergent, and he claimed a solid 3rd place finish at the district tournament where his only loss was to 2x state finalist Hunter Lucas.
He will be among the state title favorites at 132 coming into this season.

Isbrandt was tournament champ at Tippecanoe last year where he majored state qualifier Warner 13-2 in the finals.
He would later post a 6th place finish at Medina, a title at Western Brown, and a runner-up finish to state champ George Clemens at Lima C.C. where he downed state placer J. D. Reisinger 2-0 in the semifinals.
Isbrandt finished 3rd at the district to earn a second trip to state in as many years, posting victories over Luke Coniker (4-3), Noah Mattin (6-5), and Caleb Brooks (4:23) while finishing 7th in Columbus for a second consecutive year.

138-
1. Chase Sumner- Ada (4th state)
2. Kamron Paulus- Milton-Union (SQ)
3. Zane Strubler- Miami E. (SQ)
4. Schuyler Caprella- Allen E. (5th district)
5. Wyatt Place- D. Jefferson (5th district, 6th district 2015)
6. Luke Cordell- Northeastern
7. Adam Bramble- Greeneview
8. Exekiel Hoffman- Amanda-Clearcreek

Sumner made waves in his sophomore season, closing out with his first state medal after a sterling overall campaign.
He racked up titles at Van Wert, Lincolnview, and Van Buren, defeating Place 4-3 in the finals of the last of those events.
Sumner majored Place 16-4 to win a Northwest Conference title but fell to Collin Hennon in the sectional finals (his second loss to Hennon on the year).
A week later, Sumner finally got over the hump against Hennon, winning a 3-2 go-to-state bout before earning 6-0 over Strubler to finish 3rd in the district.
He lost his first bout at the state tournament but rebounded with 4 straight wins (Dylan Little, Dylan Mansor, Nick Miller, and Alex Gordy) en route to a 4th place finish.
The win over Miller reversed his loss from the district quarters the week before.

Paulus won a title at his home tourney last season and also claimed an SWBL crown after besting Jacob Kordik 6-2 in the finals.
He would finish 2nd to Nick Miller at both the sectional and district tournaments, while also earning a 5-2 win over Collin Hennon in the district semifinals to secure a return trip to the state tournament.
Paulus won a consolation bout 9-1 over Jadon Dix at the state tournament, but Nick Miller continued to be a bane for him as he fell 7-2 in the match to place.

145-
1. Tanner Smith- Mechanicsburg (3rd, 5th state)
2. Henry Danishek- Dayton Chr. (SQ)*
3. Tanner Bey- Versailles (SQ)
4. T.J. Rhamy- Patrick Henry (4th middle school state)
5. Zack Zizzo- Triad
6. Jesse Mitchell- Southeastern
7. Jordan Cress- Milton-Union
8. Tyler Burrell- Amanda-Clearcreek

Smith had a bit of an up and down Brecksville tournament, placing 8th while beating state placer Nathan Langston and losing to state placer Eric Beck as well as David Johnson.
He was the model of consistency the rest of the year, winning a title at the Maumee Bay Classic where he beat 2x state placer James Wimer (3-2) in the semis before majoring Langston 9-0 in the title bout.
Smith picked up another title at Lima C.C. where he defeated 3x state placer Ryan Ford 6-4 in overtime in the finals, and he could later defeat state champ Dustin Marteney 3-1 in sudden victory in the state duals finals.
He won the sectional title over Ryan Ford (3-1) and then dominated his way to a sectional title with 3 pins and a tech the next week.
At the state tournament, Smith reached the semifinals on the merit of a first round tech and a 7-2 win over state placer Trevor Scherf. Here, he was pinned by the ever dangerous Brandon Fitzgerald, sending him into the consolation rounds.
Undeterred, Smith rebounded with a 6-2 win over Cody Rhoads and a pin over Ryan Ford to take 3rd.

I didnít see Danishek listed in Boroís rankings, so itís possible that he is elsewhere this season, but Iíll leave him here until I know otherwise.
He won a title at Sidney last season, defeating Bey 5-0 in the finals, and he would later claim a sectional title with an 11-1 win over Jesse Mitchell in the finals.
He pulled off a huge upset at the district tournament, pinning Ryan Ford in the semifinals before picking up a 6-1 win over Bey in the semis to earn his first trip to the state tournament.
Danishek kicked off his state tournament with a pin over Santino Kusic before falling to state champ Marteney and 6th place finisher Rhoads in his next two bouts.


152-
1. Colt Yinger- Mechanicsburg (3rd state)
2. Joshua Campbell- Summit Country Day (5th district)
3. Gage DeHart- Covington
4. Peter Hummel- Brookville
5. Wyatt Lefker- Williamsburg
6. Luke Brown- Allen E.
7. Cody Dickson- Spencerville (6th district)
8. Evyn Pohlman- Del. St. Johnís

I was surprised to see Yinger make the jump from Nelsonville-York to Mechanicsburg, but he certainly put himself in the best possible position in terms of chasing both a team and individual state title.
He will have state title favorite Smith below him in the line-up and 3x state champ Romero will be above him to train with every day (as well as state placer Bogan).
Yinger finished 2nd to Wade Smiddy at Brecksville last year where he beat state placers Joe Boley (6-5), C.J. Frost (3-2), and Michigan state finalist Zach Blevins (7-6) consecutively.
He added 2 more titles at Nelsonville-York and Marion County before finishing 2nd to state champ Rocky Jordan New Lexington.
Yinger rolled to titles at the Tri-Valley Conference, sectionals, and district tournaments while posting wins over Bobby Stewart (6-2) and Jonathan Junk (17-2) in the semis and finals of the Heath District.
In Columbus, Yinger beat Adam Bates (12-8) and Josh Tompkins (17-2) to reach the state semis where he fell to Wade Smiddy. He rebounded with a 10-2 win over Alex Neuberger and a 3-1 sudden victory triumph over returning state finalist Derek Gross to earn a 3rd place medal.

Campbell was the state alternate out of this district last season, beating Joseph Eisele 9-3 in the 5th place final.
The win avenged the 2 pervious losses Campbell suffered to Eisele at Lima C.C. a month prior.
He also posted a pair of impressive wins over a tough Brandon Soules (8-4 and 5-4) at the 2 events.

160-
1. Corey Bogan- Mechanicsburg (8th state)
2. Lance Miller- Covington (5th district, SQ 2015)
3. Seth Henderson- Miami Valley
4. Christian Koch- N. Union
5. Caleb Schultz- Wayne Trace
6. Austin Mault- Bluffton
7. Brant Moreland- E. Knox
8. Grant Goecke- Ottawa-Glandorf

Bogan was 2nd to Garrett Grime at Lima C.C. last year where he bested district placer Joe Eisele 6-3 in the semifinals.
He pinned Gage DeHart in the consolation finals at sectionals, falling only to state placer Luke Buxton (3-2) in the semifinals.
The next week, Bogan was 4th at the district tournament, pinning Seth Henderson in the quarterfinals and knocking off Josh Campbell 6-2 in the advancement match.
At the state tournament, he posted win over Brett Kahl, and Steele Strout (3-1 SV) while claiming his first placement medal.

Miller finished 2nd to state champ Garrett Jordan at the GMVWA over the holidays, beating state qualifier Zach Bowman 8-4 in the quarters and then downing district placer Shota Sisco 19-7 in the semifinals.
Miller earned a tournament title over Jordan Hardrick at Troy and finished 2nd to Kaleb Romero at Lima C.C.
He finished as the state alternate out of Troy, knocking off state qualifier Brett Vonderwell 11-6 in the quarterfinals and downing Calvin Wourinen 8-5 in the 5th place final.

170-
1. Kaleb Romero- Mechanicsburg (1st, 1st, 1st state)
2. Hunter Binkley- D. Jefferson (SQ)
3. Brett Vonderwell- Del. St. Johnís (SQ)
4. Jonathan Moorman- Versailles (5th district)
5. Cole Wilson- Bluffton
6. Billy Matyac- Mt. Gilead
7. Craig Montgomery- National Trail (4th middle school state)
8. Danny Rosales- Ottawa-Glandorf

Romero is one of the best wrestlers in the state regardless of division, and I for one am thrilled that he decided to continue his career as a Buckeye at the next level.
He was undefeated last season, winning a Brecksville title where he knocked off state champs Austin Hiles and Jesse Beverly in the semis and finals respectively.
After dominating his way to titles at Clay and Lima C.C., Romero teched state finalist Josh Doherty 26-11 in the regional semis of the state duals and followed that win with a 17-6 victory over 4x state placer Reid Stanley in the state duals semis.
None of his matches at the sectional, district, or state tournaments went the distance as he teched Noah Baker, Anthony Risley, Damion Vitt, and Josh Doherty consecutively at the state tournament to win his 3rd state title.

Binkley was 2nd to state qualifier Andrew Caris at Lima C.C. last year where he beat Vonderwell 3-1 in the semifinals.
He posted an impressive 5-2 win over Jensen Love in the opening round of the district tournament and later earned a 5-1 win over Dustin Knapp in the advancement match to earn his first trip to the state tournament.

182-
1. Dustin Knapp- Mechanicsburg (6th district)
2. Tyler Ebbeskotte- Ottawa-Glandorf
3. Jerome Bey- Versailles
4. Wyatt Long- Lehman Cath.
5. Dylan Warga- Amanda-Clearcreek
6. Andrew Meyer- Coldwater
7. Robert Williams- Stivers
8. Connor Sheehan- Newark Cath.

Knapp seemed to get better and better as the season wore on last year after enduring the rigors of Mechanicsburgís schedule.
He beat state qualifier Austin Delk 3-2 in the sectional consolation finals, and earned his first district medal the next week after defeating Tyler Ebbeskotte 5-2 in the district quarters.

Ebbeskotte picked up some nice wins over the course of last season, defeating Knapp 10-7 at Lima C.C. where he also downed state qualifier Isaiah Pritchard 6-2 while placing 5th.
His most impressive tournament may have come at sectionals where he won the title over state qualifier Hunter Binkley with a 4-3 decision in the finals.

195-
1. Daniel Beemer- Ottawa-Glandorf (5th state)
2. Kent Petersen- Patrick Henry (SQ)
3. Josh Pearson- Col. Academy (SQ)
4. Deandre Nasser- Bluffton
5. Wyatt OíNeill- Bethel-Tate
6. Dylan Bailey- Williamsburg
7. Tyler Gray- Tri-County N.
8. Tyler Cooper- Mt. Gilead

Beemer posted an awesome sophomore year, claiming his first state medal at seasonís end.
He won a title at Van Buren last January after knocking off state placer Madison Jaso 2-1 in the championship bout.
All told, Beemer won 3 tournaments at Lima C.C. last year, including the sectional title.
He added a district title at Troy the next week where he defeated eventual state bronze medalist Corbin Bunsold 6-4 in the semifinals.
At the state tournament, 3x state placer Tristan Anderson was the only wrestler to defeat Beemer (twice) as he bested Carlos Kusic (4-0), Kian Thompson (10-4), Hudson Jump (5-3), and Josh Bialosky (11-5) while placing 5th.

Petersen also won 3 tournaments at Lima C.C. last year including the sectional title where he downed Nasser 9-2 in the championship bout.
At Troy, he toughed out a 3-1 sudden victory win over Davionne Laney in the quarters and added a 14-6 win over Kyle Gigandet in the semis to secure a return trip to the state tournament.
He posted a nice 11-4 win over Caleb Carpenter at the state tournament while losing in the blood round to 4th place finisher Jake Burns.

220-
1. Ben Sullivan- National Trail (1st, 3rd, 2nd state)
2. Reece Human- Carlisle (4th, 5th state)
3. Zach Klosterman- Coldwater (5th district)
4. Isaiah Harding- Greeneview (6th district, 5th district 2015)
5. Gunner Gerhart- Southeastern
6. Will Morrow- Patrick Henry (1st middle school state)
7. Seth Thomas- Covington
8. Jacob Rismiller- Versailles

Sullivan reached the top of the mountain in 2016, claiming his first state title after placing 3rd and 2nd the past 2 years.
Despite a late start to the season, Sullivan won the sectional title 5-0 over state qualifier Dylan Hartley.
The next week, he was upended in overtime by Human in the district semis but battled back with pins over Zach Klosterman and Elijah Pryce to claim 3rd.
No one would stand in Sullivanís way at the state tournament as he downed Milan Pozderac 3-2 in the quarters, bested 3x state placer Cameron Conaway 9-2 in the semis, and defeated 2x state placer Jerek Cropper 7-0 to earn state gold.

2x state placer Human looks to be Sullivanís greatest threat to repeating at the state tournament this year.
Aside from the big win over Sullivan at the district tournament, Human also defeated state placer Johnny Shafer 5-4 to win a title at Valley View and pinned Dylan Hartley to earn the district title after the Sullivan match.
In Columbus, Human beat Nick Devore (4:50), Hunter Bodkin (3-0), and Milan Pozderac (4:01) while bettering his previous state placement from 5th to 4th.

285-
1. Cameron Coffman- Dixie (5th district)
2. Dylan Hartley- Mechanicsburg (SQ)
3. Seth Douglas- Troy Chr. (SQ 2015)
4. Brian Stears- Williamsburg
5. Kermit Beckworth- Bethel-Tate (6th district)
6. Alex Steele- Preble Shawnee
7. Dylan Hager- National Trail
8. Mack Smith- Amanda-Clearcreek

This weight class looks very dense coming into the year, and Coffman returns as the highest district placer from 285.
He pinned Douglas in the sectional semifinals before finishing 2nd to state placer Ben Ferguson.
Coffmanís only losses at the district tournament where to Ferguson and 3-2 in overtime to state placer Brandon Cox. He also pinned Douglas a second time and added a pin of Beckworth in the 5th place final.

Hartley has a legit shot at the crown here at 285, if he is indeed wrestling at this weight after qualifying for state at 220 last year. Iím not sure if his presence here means that teammate Hartman will make the cut to 220, or if thatís even a possibility.
Last season, Hartley pinned state qualifier Nick Devore and beat Zach Klosterman 9-2 while earning a title at Lima C.C.
He followed up a 2nd place finish to Sullivan at sectionals with a 2nd place finish to Human at the district tournament where he beat Klosterman 3-2 in the quarters and then defeated Isaiah Harding 7-4 in the semis to earn his first trip to the state tournament.

Team:
1. Mechanicsburg
2. Troy Christian
3. Versailles
4. Legacy Christian Academy
5. Miami E.
6. Patrick Henry
7. Ottawa-Glandorf
8. Covington

With the addition of state bronze medalist Yinger, Mechanicsburg become the clear favorite in what previously appeared to be a tight team race for the state title.
Romero is as sure a lock as anyone in D-3, and Smith is a strong favorite for a state title as well. Yinger is the lead man in what should be a competitive weight class.
Plus, you add in state placers Rhine, Wetzel, and Bogan as well as Hartley, Knapp, and Hartman who could all make the state tournament.
This should be a really fun team to watch.

Itís weird to think that Troy Christian has a sneaky good team. It seems like not that long ago they were state champions, but the D-3 state climate seems to change and evolve as rapidly as any division.
Edwards returns as a state finalist, Sergent has placed twice, Douglas has qualified, Turner will have a shot at the state finals as a freshman, and Whaley certainly has a legit shot at qualification for a team that should place well at state as well as the district tournament where they could snag a trophy.

Versailles is another good D-3 squad with Platfoot, Moorman, Bey, Rismiller, another Bey, Mangen, and possibly another Bey all with the opportunity to place.

Legacy Christian seems to be another D-3 squad that has popped up in the state discussion.
They inherit 2x state champ Hoskins who recently committed to wrestle at Oklahoma, D-1 state qualifier Warner, and middle school state placer Riddle who could help the team make a push for a district trophy and help establish this school as a team on the rise.


A special thanks to Boro Fan for all the insight into the weights of the wrestlers, Baumís Page and Jakeís Wrestling for all of the results that they provide, and to any of the other wrestling nerds that actually read these things.


-Max Pearce
Reply With Quote
Sponsored Links
  #2  
Old 11-01-16, 08:40 PM
CoachYing CoachYing is offline
All Ohio
 
Join Date: 03-20-13
Posts: 825
CoachYing is on a distinguished road
Great job but tough for me to read the Yinger name for Mechanicsburg. However it is a great fit for him. The Burg family has taken him in and taken care of him. And yes the partners are his biggest wrestling challenges day in and day out. Great job supporting our sport and promoting these young men. Lets go Burg via the Ville.
Reply With Quote
  #3  
Old 11-02-16, 07:52 AM
rjewards rjewards is offline
All American
 
Join Date: 11-15-10
Location: RoCkPoRt
Posts: 1,087
rjewards is on a distinguished road
Very good informative review, keep em coming
Reply With Quote
  #4  
Old 11-02-16, 01:31 PM
rjewards rjewards is offline
All American
 
Join Date: 11-15-10
Location: RoCkPoRt
Posts: 1,087
rjewards is on a distinguished road
how many state champs come out of this district?
i think seven: 113, 120, 132, 145, 152, 170, 220
Reply With Quote
  #5  
Old 11-02-16, 04:03 PM
PIQUA_Bolin PIQUA_Bolin is offline
All Ohio
 
Join Date: 09-05-01
Location: Piqua, OH USA
Posts: 687
PIQUA_Bolin
Send a message via Yahoo to PIQUA_Bolin
Where is Danishek wrestling if there's no team at Dayton Christian?
Reply With Quote
  #6  
Old 11-02-16, 04:17 PM
McClearn7 McClearn7 is offline
All Ohio
 
Join Date: 10-10-05
Posts: 744
McClearn7 is on a distinguished road
Quote:
Originally Posted by rjewards View Post
how many state champs come out of this district?
i think seven: 113, 120, 132, 145, 152, 170, 220
I would guess 5 with the possibility of 7.

113-I'd be surprised if Edwards beats D'Emilio
120-Hoskins is the favorite
132-Rhine has a legit shot at a state title though he did lose to Hrynciw at state last year who may be at this weight.
145-Smith enters the season as the favorite
152-Yinger is the likely favorite in a race with Sorboro and Gross
170-Romero may be the biggest favorite in the state
195-Beemer is in a loaded weight-class, but i wouldn't count him out
220-the top 2 are the most likely to win, though I wonder if one may opt for heavyweight
Reply With Quote
  #7  
Old 11-02-16, 08:37 PM
Fun2Bme Fun2Bme is offline
All American
 
Join Date: 02-04-05
Location: The Nati
Posts: 1,561
Fun2Bme
Send a message via AIM to Fun2Bme
It's really odd to go through a list like this and not see a kid from Reading.
Reply With Quote
  #8  
Old 11-02-16, 10:02 PM
yedohw yedohw is offline
All Region
 
Join Date: 02-21-06
Posts: 343
yedohw is on a distinguished road
Quote:
Originally Posted by Fun2Bme View Post
It's really odd to go through a list like this and not see a kid from Reading.
Reading is now D2. They were last year as well.
Reply With Quote
  #9  
Old 11-03-16, 12:05 AM
Boro Fan Boro Fan is offline
All Yappi
 
Join Date: 12-23-07
Location: Reminderville, Ohio
Posts: 9,420
Boro Fan is on a distinguished road
Supposedly Danishek is not wrestling.
Reply With Quote
  #10  
Old 11-03-16, 06:04 PM
Fun2Bme Fun2Bme is offline
All American
 
Join Date: 02-04-05
Location: The Nati
Posts: 1,561
Fun2Bme
Send a message via AIM to Fun2Bme
Quote:
Originally Posted by yedohw View Post
Reading is now D2. They were last year as well.
I guess that would be a good reason
Reply With Quote
  #11  
Old 11-03-16, 06:38 PM
McClearn7 McClearn7 is offline
All Ohio
 
Join Date: 10-10-05
Posts: 744
McClearn7 is on a distinguished road
Quote:
Originally Posted by Boro Fan View Post
Supposedly Danishek is not wrestling.
Thanks for letting me know. I'll remove him from the rankings until I see otherwise.
Reply With Quote
  #12  
Old 11-03-16, 06:42 PM
titanpride titanpride is offline
Freshman
 
Join Date: 12-16-15
Posts: 7
titanpride is on a distinguished road
At this point Daniel Beemer is planning to wrestle at 182
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Wilmington D-2 District Rankings McClearn7 Wrestling 9 10-18-16 12:48 PM
Fostoria D-3 District Preview McClearn7 Wrestling 13 12-17-15 07:18 AM
Mentor D-1 District Preview McClearn7 Wrestling 4 11-25-15 03:05 PM
Troy D-3 District Rankings McClearn7 Wrestling 13 02-26-15 01:04 PM
Brecksville Holiday Tournament 2014 toledodean Wrestling 175 01-07-15 04:25 AM


All times are GMT -5. The time now is 06:05 AM.




Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions, Inc.
Registration Booster - Powered By Dirt RIF CustUmz