Yappi Sports - THE Ohio Prep Sports Authority  

Go Back   Yappi Sports - THE Ohio Prep Sports Authority > Girls HS Sports > Girls Basketball

Hello Guest!
Take a minute to register, It's 100% FREE! What are you waiting for?
Register Now
Reply
 
Thread Tools Display Modes
  #181  
Old 07-13-18, 10:37 AM
IUDOGS IUDOGS is offline
All Yappi
 
Join Date: 07-29-01
Location: BLOOMINGTON, IN USA
Posts: 5,750
IUDOGS is on a distinguished road
Cool 2018 - 2019 Ohio High School Girls Basketball Head Coaches Changes

Its July 13, 2018

IUDOGS: 2018 - 2019 OHIO HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL HEAD COACHES CHANGES

__________________________________________________ __________________________________________________ ____________

DIVISION I

__________________________________________________ __________________________________________________ ____________

NO. SCHOOL__________________OLD COACH_______________NEW COACH

1. OLENTANGY BERLIN_________________________NEW COACH____________________________Megan Beidelman
__(NEW SCHOOL)
2. CINCINNATI MERCY-MCAULEY_________________Dan Wallace____________________________Nick Baltimore
3. WESTLAKE________________________________Art Daniels_____________________________Karen Swanson Haan
4. LIBERTY TOWNSHIP LAKOTA EAST_____________Gidgen Dudgeon_________________________Dan Wallace
5. ASHTABULA EDGEWOOD_____________________Paul Stofan
6. LEWIS CENTER OLENTANGY__________________ Mike Daniels___________________________ Kate Cummings
7. KETTERING FAIRMONT______________________ Lacy Drake____________________________ Kyle Boze
8. THOMAS WORTHINGTON____________________ Laurie Barr_____________________________Bill Sperlazza
9. PICKERINGTON NORTH_____________________ Dave Butcher___________________________ Silas Williams
10. BAY VILLAGE____________________________ Brian Hill_______________________________John Curran
11. GROVE CITY_____________________________Dave Corbett____________________________Joel Taylor
12. WEST CARROLLTON_______________________Joseph Washington
13. WESTERVILLE SOUTH_____________________ Silas Williams___________________________ Tomeka Brown
14. BRUNSWICK_____________________________Hale Schmidt___________________________ Anthony Ocacio
15. PATASKALA WATKINS MEMORIAL____________ Jayme Gates____________________________Tate Moore
16. MILFORD_______________________________ Kristi McKenney_________________________ Dave Falls
17. ASHLAND_______________________________Jason Snow
18. STRONGSVILLE__________________________Jeff Eicher______________________________Carl Walcher
19. OXFORD TALAWANDA_____________________Andrew Nieman__________________________Mary Jo Huisman
20. GENEVA_______________________________ Nancy Barbo
21. MARYSVILLE____________________________Mindy Eisnaugle__________________________ Brook Young
22. UNIONTOWN LAKE_______________________Bill Johnson______________________________Brian DeLap
23. LOGAN________________________________Jay Chadwell_____________________________ Jessica Harris
24. HILLIARD BRADLEY______________________Kathy Lindsey_____________________________Steve De Dent
25. NORTH ROYALTON_______________________Matt Stricker
26. GAHANNA LINCOLN______________________Betty Baker______________________________ Ron Bailey
27. FAIRBORN_____________________________ Billy Harchick_____________________________James Cole
28. TWINSBURG___________________________ Julie Solis
29. MEDINA HIGHLAND______________________Andy Gopp_______________________________James Madison

__________________________________________________ __________________________________________________ ____________

DIVISION II

__________________________________________________ __________________________________________________ ____________

NO. SCHOOL__________________OLD COACH

1. GALLIPOLIS GALLIS ACADEMY_________________Joe Justice_____________________________Jordan Deel
2. PARMA PADUA FRANCISCAN__________________ Dan Brown_____________________________Mary Hyland
3. KENTON__________________________________ Ryan Miller_____________________________Jay Bostelman
4. CINCINNATI INDIAN HILLS___________________ James Prugh
5. MANSFIELD SENIOR_________________________Todd Krill______________________________ JR Wilson
6. LIMA SHAWNEE____________________________ Jeff Heistan
7. UPPER SANDUSKY__________________________ Brent Fahle_____________________________Bill Neider
8. BETHEL - TATE_____________________________Dave Fallis_____________________________ Bernie Cropper
9. STRUTHERS_______________________________John Grandy____________________________Bill Neider
10. MORRAL RIDGEDALE_______________________Ike Greenwood__________________________Takia Fant
11. NEW LEXINGTON_________________________ Jarrod Vaughn__________________________ Jay Caldwell
12. RICHFIELD REVERE_______________________ Casey Nance____________________________Dan Brown
13. RAVENNA SOUTHEAST_____________________Jenny Gamertsfelder______________________Craig Nettleton
14. MINERVA_______________________________ Heather Frigyes__________________________Mike Waller
15. ELIDA__________________________________Chrissy Billiter___________________________ Roman Youngpeter
16. CANTON SOUTH__________________________Jim Gotshall_____________________________Craig Lieser
17. SPRINGFIELD SHAWNEE___________________ Blake Garberich_________________________ Kari Cooper
18. CELINA_________________________________Brandon Steinke_________________________Cenzie Rushton
19. MAUMEE________________________________Rod Hersha
20. GATES MILLS GILMOUR ACADEMY___________ John Curren_____________________________Julie Solis
21. CHESTERLAND WEST GEAUGA______________ Cheryl Rye______________________________Bob Beutel
22. NILES Mc KINLEY_________________________Doug Foster_____________________________Michael Cappuzzello
23. DELAWARE BUCKEYE VALLEY_______________ Travis Stout
24. SPRINGFIELD KENTON RIDGE_______________Matt Mc Curdy
25. PERRY_________________________________ Brindi Kandel____________________________Roy Infalvi Jr
26. CARROLLTON____________________________Tom Thompson__________________________ Corey Taylor
27. NEW PHILADELPHIA______________________ Tracy Payne
28. DAYTON DUNBAR________________________ James Cole

__________________________________________________ __________________________________________________ ____________

DIVISION III

__________________________________________________ __________________________________________________ ____________

NO. SCHOOL__________________OLD COACH

1. NAVARRE FAIRLESS_________________________Lindsey Gaut____________________________Chad Butcher
2. CANTON CENTRAL CATHOLIC_________________ Gary Isler______________________________ Kaylee Stroemple
3. COLUMBIANA______________________________Ronald Moschella________________________ Dave Crismon
4. URBANA__________________________________Bill Moss
5. COLUMBIA STATION COLUMBIA_______________ Tom Thompson__________________________ Corey Taylor
6. FOSTORIA________________________________ Gabriel Sierra___________________________ Craig Mintz
7. GENOA AREA______________________________Mike DeStazio___________________________ Kim Meyer
8. CENTERBURG_____________________________ Todd Nauman
9. MARION PLEASANT_________________________Nate Bendinger___________________________Travis Stout
10. VAN BUREN______________________________Shawn Ginnan
11. APPLE CREEK WAYNEDALE__________________ Sid Cline________________________________Rick Geiser
12. BATAVIA CLERMENT NORTHEASTERN _________William J Goldfuss_________________________Doug Portmann
13. COLUMBUS SCHOOL FOR GIRLS_____________ Isaac Klopfenstein_________________________Heath Goolsby
14. WORTHINGTON CHRISTIAN_________________Tammi Evans_____________________________Chris Joseph
15. ST BERNARD - ELMWOOD PLACE_____________Neschelle Williams
16. JOHNSTOWN - MONROE___________________ Carl Dufford
17. RICHWOOD NORTH UNION_________________Rachel Weaver____________________________Breann Nauman
18. CROOKSVILLE___________________________Curt Miller_______________________________ Mark Lane
19. LIMA PERRY_____________________________Ted Patton
20. PORTSMOUTH___________________________ Kristen Bradshaw
21. FREDERICKTOWN________________________ Jim Lester_______________________________ Tim Maceyki
22. BURTON BERKSHIRE______________________Dennis Lory
23. ARCANUM______________________________ Matt Grote_______________________________Michael Dean
24. COLUMBUS WELLINGTON__________________Danielle Fleming___________________________Kimball Johnson
25. MILFORD CENTER FAIRBANKS______________ Brook Oates______________________________Landon Fraker
26. MASSILLON TUSLAW______________________Jose Hose_______________________________ Henry Cobb
27. ROOTSTOWN____________________________Chip Bittecufter___________________________ John Zelenak
28. GEORGETOWN___________________________Janel Blankespoor________________________ Andrew Gil
29. COLDWATER____________________________Connie May______________________________ Keenan Leichty
30. GALION________________________________Nick Vukovich


__________________________________________________ __________________________________________________ ____________

DIVISION IV

__________________________________________________ __________________________________________________ ____________

NO. SCHOOL__________________OLD COACH

1. ELYRIA OPEN DOOR CHRISTIAN________________Bud Turner
2. BOTKINS__________________________________Michael Maurer
3. ADA_____________________________________ Bill Taflinger
4. NEW PARIS NATIONAL TRAIL__________________Michael Paige
5. FREMONT ST JOSEPH CENTRAL CATHOLIC_______ Mallory Holliday__________________________Eric Simon
6. EAST CANTON_____________________________ Todd Shadle_____________________________CJ Julian
7. TIFFIN CALVERT____________________________Patrick Herron
8. LANCASTER FISHER CATHOLIC________________ Daniel Hill______________________________ Jerrod Vaughn
9. UNION CITY MISSISSINAWA VALLEY____________Vance Venesky
10. SEBRING Mc KINLEY________________________Brian Palmer____________________________Sam Mathias
11. DELPHOS JEFFERSON_______________________Dave Hoffman___________________________Chrissy Billiter
12. PIONEER NORTH CENTRAL___________________Eric Stantz
13. CANAL WINCHESTER HARVEST PREP___________Andre Bollinger__________________________Bo Mc Clure
14. NEW WASHINGTON BUCKEYE CENTRAL________ Greg Moore_____________________________Ape Kaple
15. FAIRFIELD CINCINNATI CHRISTIAN____________Paul Owens_____________________________Terrance Mitchell
16. PATASKALA LIBERTY CHRISTIAN ACADEMY______DJ Sharp
17. YOUNGSTOWN VALLEY CHRISTIAN____________Bill Hoelzel
18. CALDWELL_______________________________Jodi Schott
19. BRADFORD______________________________ Patrick McKee
20. SARAHSVILLE SHENANDOAH________________ Sean Beskid_____________________________Sami Schott
21. MILLERSPORT____________________________Del Barr________________________________ Theresa Ralston
22. MIAMISBURG DAYTON CHRISTIAN____________Paul Orme
23. ZANESVILLE BISHOP ROSECRANS____________Laura Hagy

__________________________________________________ __________________________________________________ ____________


__35__ Schools that are still looking for a new Girls Head Basketball Coach

__75__ Schools that have a new Girls Head Basketball Coach

140_ days left before the beginning of the 2018 - 2019 Ohio High School Girls Basketball Season



This is IUDOGS signing off.

Last edited by IUDOGS; 07-13-18 at 11:02 AM.
Reply With Quote
  #182  
Old 07-13-18, 10:47 AM
IUDOGS IUDOGS is offline
All Yappi
 
Join Date: 07-29-01
Location: BLOOMINGTON, IN USA
Posts: 5,750
IUDOGS is on a distinguished road
Cool 2018 - 2019 Ohio High School Girls Basketball Head Coaches Changes

It's July 13, 2018

1. Galion (Division III) is now looking for a new Girls Head Basketball Coach to replace Coach Nick Vukovich

RESOURCE: ohsaa.org

2. Michael Dean is replacing Coach Matt Grove as the new girls Head Basketball Coach at Arcanum (Division III)

RESOURCE: www.dailyadovcate.com

140 days left before the beginning of the 2018 - 2019 Ohio High School Girls Basketball Season.



This is IUDOGS signing off.

Last edited by IUDOGS; 07-13-18 at 11:04 AM.
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
IUDOGS: 2018 Ohio High School Boys Basketball Coaches Changes IUDOGS Boys Basketball 174 07-15-18 05:44 PM
Wolverine-Buckeye tournaments - Over 1,000 entries for 2018 already Wolverine-Buckeye TC Baseball 0 12-28-17 11:21 PM
D VII State Semifinal: St. Paul (13-0) vs Minster (9-4) EagleFan Football 130 11-27-17 08:26 PM
Barberton: A Coaching Legacy frecriss Barberton Magics 16 06-18-17 07:07 PM
2017 Massillon Tiger Baseball DB135 Massillon Tigers 14 05-19-17 05:12 AM


All times are GMT -5. The time now is 03:36 PM.




Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2018, vBulletin Solutions, Inc.
Registration Booster - Powered By Dirt RIF CustUmz