Saturday Finals (2/20)

Yappi

Go Buckeyes
Please post final scores from today's games in this thread...

Indicate if the game is a tournament or regular season game.
 

gils

Well-known member
Licking County League Tournament scores
D-IV Central District
Newark Catholic 78 (15-1)
Granville Christian 17
Second half was played with a running clock. That was Coach Rob Smith 200th win at Newark Catholic.

D-III Central District
Johnstown 49
North Union 48
Abigail Adkins 4 point play with 10 seconds left secures the Johnstown win.

D-III Central District
Harvest Prep. 48
Johnstown Northridge 36

D-II East District
Zanesville 57
East Liverpool 19
 
Last edited:

Mr. Slippery

Well-known member
DI Northeast 1
12. Walsh Jesuit 59 (OT)
8. Warren Harding 56
Walsh Jesuit will play #5 McKinley in the district semifinal

DI Northeast 2
11. Aurora 71
20. Akron Kenmore-Garfield 39
Aurora will play #3 Hoban in the district semifinal

DI Northeast 4
6. St. Joseph Academy 66
22. Amherst Steele 16
Steele played its 1st round game yesterday. SJA will play #3 Highland in the district semifinal

DI Northeast 5
14. Avon Lake 49
16. Hathaway Brown 44
Avon Lake will play #1 Olmsted Falls in the district semifinal. OF has yet to play a tournament game.
 
Last edited:

Mr. Slippery

Well-known member
DII Northeast 1
1. Perry 53
18. Cortland Lakeview 19

7. Canton South 43
12. Struthers 25
Battle of the Wildcats!

4. Salem 49
13. Streetsboro 30

6. Kenston 41
10. NDCL 38

DII Northeast 2
2. Poland Seminary 53
14. Jefferson Area 35

11. West Geauga 41
9. Cardinal Mooney 37

3. Marlington 56
17. Girard 39

5. West Branch 54
26. Alliance 11

DII Northeast 3
1. Laurel 73
32. Cleveland CC 17

16. Lutheran East 47
25. Padua 42

9. Beaumont 53
15. Bay 41
Scorestream lists Bay as the winner, but the bracket lists Beaumont as the winner.

6. Gilmour Academy 54
21. Tallmadge 27

DII Northeast 4
3. CVCA 57
27. Akron Springfield 13

13. Hawken 43
19. Cloverleaf 30

5. Canal Fulton Northwest 47
24. Lutheran West 24

12. Firelands 41
11. Triway 33

DII Northeast 5
10. Copley 39
14. Buchtel 27

2. Norton 56
34. Shaw 19

7. Revere 58
26. Holy Name 22

8. Akron SVSM 43
4. Rocky River 42
 
Last edited:

Mr. Slippery

Well-known member
DIII Northeast 1
1. South Range 59
22. Mineral Ridge 15

15. East Palestine 52
13. Berkshire 34

6. Columbiana Crestview 51
8. Labrae 42

3. Brookfield 48
10. United 41

DIII Northeast 2
2. Garrettsville Garfield 67
20. Conneaut 22

9. Rootstown 49
14. Grand Valley 30

5. Youngstown Ursuline 65
11. Youngstown Liberty 46

4. Champion 49
12. Columbiana 48

DIII Northeast 3
1. Waynedale 60
13. Akron Manchester 13

10. Fairless 39
9. Smithville 34

5. Tuslaw 64
17. Brooklyn 23
Tuslaw will play #12 Orrville in the district semifinal

DIII Northeast 4
2. Elyria Catholic 56
11. West Salem Northwestern 45

4. Warrensville Hts. 77
20. Wickliffe 15

3. Norwayne 53
21. Rittman 16

8. Chippewa 50
7. Independence 35
 
Last edited:

Mr. Slippery

Well-known member
DIV Northeast 1
1. McDonald 96
24. Chalker 16

8. New Middletown Springfield 48
18. Mathews 31

5. Bristol 42
9. Valley Christian 37

3. Newton Falls 52
12. Lowellville 16

DIV Northeast 2
2. Berlin Center Western Reserve 55
21. Ashtabula St. John 10

7. Maplewood 49
13. Salineville Southern 23

4. East Canton 47
10. Leetonia 42

6. Jackson-Milton 62
15. Windham 31

DIV Northeast 3
2. Cornerstone Christian 42
9. Lake Center Christian 37

4. Cuyahoga Hts. 43
5. Columbia 22

1. Loudonville 71
6. Andrews Osborne 63

3. Dalton 56
7. Kidron Central Christian 31
 

gcfqn

Member
OCC Scores Central District Division I
(7)
Pickerington Central - 65
(31) Upper Arlington - 35

(34) Logan - 45
(32) Olentangy Berlin - 42

(6) Gahanna Lincoln - 40
(28) Thomas Worthington - 42

MVL Scores East District Division II
(15)
Indian Valley - 30
(4) Maysville - 50

(10) Minerva - 63
(6) John Glenn - 49

(17) Meadowbrook - 31
(2) Indian Creek - 75

(11) Stubenville - 52
(7) Philo - 38

(16) Riverview - 22
(3) West Holmes - 56

(1) Tri-Valley forfiet win over Lisbon Beaver and will play (13) Zanesville next a 57-19 winner over (12)East Liverpool..
 
Last edited:
.
Top