It's June 09, 2020
01. SHAKER HEIGHTS HATHAWAY BROWN SCHOOL ___ Carrie Barnabei_______________________________Brandon Stewart
02. MARYSVILLE ______________________________________Brooke Young________________________________Klark Ransome
03. CLEVELAND ST JOSEPH ACADEMY ________________AJ Hyland___________________________________ Karen Swanson Haan
04. TRENTON EDGEWOOD ____________________________Robert Hunt_________________________________ Matt Tolliver
05. POWELL OLENTANGY LIBERTY ____________________Sam Krafty___________________________________Tom Waterwash
06. CINCINNATI WITHROW ____________________________Mike Boggan_________________________________Sasha Young
07. KINGS MILLS KINGS ______________________________Katelyn Haralsmos____________________________ Steve Green
08. COLUMBUS BISHOP WATTERSON _________________Tom Woodford________________________________Sam Davis
09. THOMAS WORTHINGTON _________________________ Bill Sperlazza_________________________________Megan Mummey
10. TROY ____________________________________________ Aaron Johnson_______________________________ Jeremy Hughes
11. WESTLAKE ______________________________________ Karen Swanson Haan__________________________Cory Rojeck
12. LEWIS CENTER OLENTANGY ORANGE _____________Daniell Roe
13. DUBLIN JEROME _________________________________Natalie Herring
14. PATASKALA WATKINS MEMORIAL _________________Tate Moore
15. YOUNGSTOWN BOARDMAN ______________________ Justin Coffin
16. ASHVILLE TEAYS VALLEY _________________________ Trevor Younkin________________________________Joel Baker
17. ASHLAND ________________________________________David Swartz__________________________________Renee Stipert
18. BRECKSVILLE BROADVIEW HEIGHTS _____________Greg Roderick
____________________________________________________________________________________________________________________________________
01. ROCKY RIVER LUTHERAN WEST ___________________Trey Senney__________________________________Andrea Petta
02. COLUMBUS CENTENNIAL _________________________ Pete Baumannn______________________________Ernest Bell
03. GRANVILLE _______________________________________Eric Steele___________________________________Tate Moore
04. SALEM ___________________________________________Vince Nittoli__________________________________ Sarah Hamilton
05. CHILLICOTHE ____________________________________ Jeremy Beverly
06. CELINA ___________________________________________Cenzie Ruston_______________________________Brandon Rushtona
07. OAK HARBOR ____________________________________ Thomas Kontak______________________________Adam Steinbrick
08. TALLMADGE ______________________________________Brett Bickar_________________________________Joe Leonard
09. SHAKER HEIGHTS LAUREL SCHOOL ______________ Tim McMahon_______________________________Kevin Braaten
10. FAIRVIEW PARK __________________________________ Andrew Petta_______________________________ Dave Murphy
11. MAUMEE _________________________________________JYL McCarthy
12. BELLEFONTAINE _________________________________ Henry Stolly
13. GNADENHUTTEN INDIAN VALLEY _________________Randy Emler
14. MEDINA BUCKEYE _______________________________Ron Clady
15. TOLEDO CENTRAL CATHOLIC ____________________Corri Helldobler_______________________________Erica Haney
16. RAVENNA _______________________________________ Sonny Tilden
17. HILLSBORO _____________________________________ Glen Moberly
18. WOOSTER TRIWAY _______________________________Brian Kiper
19. BELLVILLE CLEAR FORK _________________________ Chuck Schmitt_______________________________Randy Pore
20. GNADENHUTTON INDIAN VALLEY ________________ Randy Emler_________________________________Scott Melvillle
21. AKRON EAST ____________________________________Daryl L Anderson_____________________________David DiLauro
22. TOLEDO SCOTT _________________________________Chris McBrayer_______________________________Misha Green
23. MINERVA _______________________________________ Mike Waller
24. CINCINNATI AIKEN ______________________________Beau Menefee
25. EAST LIVERPOOL BEAVER ______________________ Stephenie Cole
____________________________________________________________________________________________________________________________________
01. NEW FRANKLIN MANCHESTER ____________________Shawn Zavodney_____________________________ AJ Hits
02. MIAMISBURG DAYTON CHRISTON SCHOOL ________Kathryn Hill
03. NEW LEBANON DIXIE _____________________________ Robyn Meinking
04. SPRINGFIELD NORTHEASTERN ___________________ Tim Lafollette
05. WELLINGTON SCHOOL ___________________________ Nathan Morris
06. CANTON CENTRAL CATHOLIC ____________________ Kaylee Stroemple_____________________________Tim Vandervaart
07. COLUMBUS GRANDVIEW HEIGHTS ________________Briamn O'Mara
08. McCONNELSVILLE MORGAN ______________________Matt Zumbro
09. BOWLING GREEN OTSEGO _______________________ Scott Bernthisel
10. ATWATER WATERLOO ____________________________ Jeremy Huth __________________________________Kevin J Longanecker
11. BARNESVILLE ____________________________________Jamie Carpenter_______________________________Jason Perkins
12. BELMONT UNION LOCAL _________________________ Kelly Hanlon__________________________________Robert A Bare
13. BETHEL - TATE ___________________________________ Beanie Cropper
____________________________________________________________________________________________________________________________________
01. CINCINNATI MIAMI VALLEY CHRISTIAN_____________ Josh Terwilleger
02. LIMA CENTRAL CATHOLIC _________________________Ron Williams_________________________________Bill Taflinger
03. MCDONALD ______________________________________ Amy Dolsak__________________________________Tony Matisi
04. STRASBURG - FRANKLIN _________________________ Jason Wade_________________________________ Troy McClellan
05. DeGRAFF RIVERSIDE _____________________________ Bryce Hodge_________________________________Rod Yoder
06. AKRON OUR LADY OF THE ELMS _________________ Kathy Bline __________________________________ Patricia Kelley
07. ARLINGTON ______________________________________Seth Newlove________________________________ Jimmy Nicholson
08. BOWERSTON CONOTTON VALLEY ________________ Jennifer Hiles
09
10
____________________________________________________________________________________________________________________________________
026 High Schools still looking for a new Girls Basketball Head Coach
038 High Schools that have a new Girls Basketball Head Coach
??? Days left before the beginning of the 2020 - 2021 Ohio High School Girls Basketball Season
? ?
This is IUDOGS signing off.
IUDOGS: 2020 OHIO HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL HEAD COACHES CHANGES
118 Ohio High School Girls Basketball Head Coaching Changes in 2019
____________________________________________________________________________________________________________________________________DIVISION I
NO. SCHOOL_________________________________________OLD COACH_________________________________NEW COACH
01. SHAKER HEIGHTS HATHAWAY BROWN SCHOOL ___ Carrie Barnabei_______________________________Brandon Stewart
02. MARYSVILLE ______________________________________Brooke Young________________________________Klark Ransome
03. CLEVELAND ST JOSEPH ACADEMY ________________AJ Hyland___________________________________ Karen Swanson Haan
04. TRENTON EDGEWOOD ____________________________Robert Hunt_________________________________ Matt Tolliver
05. POWELL OLENTANGY LIBERTY ____________________Sam Krafty___________________________________Tom Waterwash
06. CINCINNATI WITHROW ____________________________Mike Boggan_________________________________Sasha Young
07. KINGS MILLS KINGS ______________________________Katelyn Haralsmos____________________________ Steve Green
08. COLUMBUS BISHOP WATTERSON _________________Tom Woodford________________________________Sam Davis
09. THOMAS WORTHINGTON _________________________ Bill Sperlazza_________________________________Megan Mummey
10. TROY ____________________________________________ Aaron Johnson_______________________________ Jeremy Hughes
11. WESTLAKE ______________________________________ Karen Swanson Haan__________________________Cory Rojeck
12. LEWIS CENTER OLENTANGY ORANGE _____________Daniell Roe
13. DUBLIN JEROME _________________________________Natalie Herring
14. PATASKALA WATKINS MEMORIAL _________________Tate Moore
15. YOUNGSTOWN BOARDMAN ______________________ Justin Coffin
16. ASHVILLE TEAYS VALLEY _________________________ Trevor Younkin________________________________Joel Baker
17. ASHLAND ________________________________________David Swartz__________________________________Renee Stipert
18. BRECKSVILLE BROADVIEW HEIGHTS _____________Greg Roderick
____________________________________________________________________________________________________________________________________
DIVISION II
NO. SCHOOL_________________________________________OLD COACH_________________________________NEW COACH
01. ROCKY RIVER LUTHERAN WEST ___________________Trey Senney__________________________________Andrea Petta
02. COLUMBUS CENTENNIAL _________________________ Pete Baumannn______________________________Ernest Bell
03. GRANVILLE _______________________________________Eric Steele___________________________________Tate Moore
04. SALEM ___________________________________________Vince Nittoli__________________________________ Sarah Hamilton
05. CHILLICOTHE ____________________________________ Jeremy Beverly
06. CELINA ___________________________________________Cenzie Ruston_______________________________Brandon Rushtona
07. OAK HARBOR ____________________________________ Thomas Kontak______________________________Adam Steinbrick
08. TALLMADGE ______________________________________Brett Bickar_________________________________Joe Leonard
09. SHAKER HEIGHTS LAUREL SCHOOL ______________ Tim McMahon_______________________________Kevin Braaten
10. FAIRVIEW PARK __________________________________ Andrew Petta_______________________________ Dave Murphy
11. MAUMEE _________________________________________JYL McCarthy
12. BELLEFONTAINE _________________________________ Henry Stolly
13. GNADENHUTTEN INDIAN VALLEY _________________Randy Emler
14. MEDINA BUCKEYE _______________________________Ron Clady
15. TOLEDO CENTRAL CATHOLIC ____________________Corri Helldobler_______________________________Erica Haney
16. RAVENNA _______________________________________ Sonny Tilden
17. HILLSBORO _____________________________________ Glen Moberly
18. WOOSTER TRIWAY _______________________________Brian Kiper
19. BELLVILLE CLEAR FORK _________________________ Chuck Schmitt_______________________________Randy Pore
20. GNADENHUTTON INDIAN VALLEY ________________ Randy Emler_________________________________Scott Melvillle
21. AKRON EAST ____________________________________Daryl L Anderson_____________________________David DiLauro
22. TOLEDO SCOTT _________________________________Chris McBrayer_______________________________Misha Green
23. MINERVA _______________________________________ Mike Waller
24. CINCINNATI AIKEN ______________________________Beau Menefee
25. EAST LIVERPOOL BEAVER ______________________ Stephenie Cole
____________________________________________________________________________________________________________________________________
DIVISION III
NO. SCHOOL_________________________________________OLD COACH_________________________________NEW COACH
01. NEW FRANKLIN MANCHESTER ____________________Shawn Zavodney_____________________________ AJ Hits
02. MIAMISBURG DAYTON CHRISTON SCHOOL ________Kathryn Hill
03. NEW LEBANON DIXIE _____________________________ Robyn Meinking
04. SPRINGFIELD NORTHEASTERN ___________________ Tim Lafollette
05. WELLINGTON SCHOOL ___________________________ Nathan Morris
06. CANTON CENTRAL CATHOLIC ____________________ Kaylee Stroemple_____________________________Tim Vandervaart
07. COLUMBUS GRANDVIEW HEIGHTS ________________Briamn O'Mara
08. McCONNELSVILLE MORGAN ______________________Matt Zumbro
09. BOWLING GREEN OTSEGO _______________________ Scott Bernthisel
10. ATWATER WATERLOO ____________________________ Jeremy Huth __________________________________Kevin J Longanecker
11. BARNESVILLE ____________________________________Jamie Carpenter_______________________________Jason Perkins
12. BELMONT UNION LOCAL _________________________ Kelly Hanlon__________________________________Robert A Bare
13. BETHEL - TATE ___________________________________ Beanie Cropper
____________________________________________________________________________________________________________________________________
DIVISION IV
NO. SCHOOL_________________________________________OLD COACH_________________________________NEW COACH
01. CINCINNATI MIAMI VALLEY CHRISTIAN_____________ Josh Terwilleger
02. LIMA CENTRAL CATHOLIC _________________________Ron Williams_________________________________Bill Taflinger
03. MCDONALD ______________________________________ Amy Dolsak__________________________________Tony Matisi
04. STRASBURG - FRANKLIN _________________________ Jason Wade_________________________________ Troy McClellan
05. DeGRAFF RIVERSIDE _____________________________ Bryce Hodge_________________________________Rod Yoder
06. AKRON OUR LADY OF THE ELMS _________________ Kathy Bline __________________________________ Patricia Kelley
07. ARLINGTON ______________________________________Seth Newlove________________________________ Jimmy Nicholson
08. BOWERSTON CONOTTON VALLEY ________________ Jennifer Hiles
09
10
____________________________________________________________________________________________________________________________________
026 High Schools still looking for a new Girls Basketball Head Coach
038 High Schools that have a new Girls Basketball Head Coach
??? Days left before the beginning of the 2020 - 2021 Ohio High School Girls Basketball Season
? ?
This is IUDOGS signing off.
Last edited: