Division III-The Final 64

Fizz

Member
2020 GIRLS BASKETBALL DIVISION III DISTRICT TOURNAMENT

REGION 9(CUYAHOGA FALLS)
@STRUTHRS DISTRICT
(15-8)Columbiana Crestview 69 (19-4)Youngstown Liberty 53
(17-6)Canfield South Range 58 (17-7)Columbiana 28
District Final: (17-7)Canfield South Range 48 (16-8)Columbiana Crestview 32

@CORTLAND DISTRICT
(19-4)Warren Champion 62 (13-10)Leavittsburg LaBrae 36
(18-5)Garrettsville Garfield 58 (19-4)Kirtland 56
District Final: (20-4)Warren Champion 59 (19-5)Garrettsville Garfield 44

@WOOSTER DISTRICT
(20-3)Massillon Tuslaw 50 (14-5)Smithville 23
(17-5)Apple Creek Waynedale 55 (15-8)Doylestown Chippewa 53
District Final: (21-3)Massillon Tuslaw 50 (18-5)Apple Creek Waynedale 41

@north RIDGEVILLE DISTRICT
(22-1)Elyria Catholic 60 (16-6)Warrensville Heights 38
(19-3)Cleveland Heights Lutheran East 32 (22-0)Independence 31
District Final: (23-1)Elyria Catholic 46 (20-3)Cleveland Heights 35

REGION 10(LEXINGTON/ADA)
@COLUMBUS #2 DISTRICT
(19-4)Columbus Africentric 77 (12-11)Marion Elgin 15
(16-8)Richwood North Union 57 (11-12)Johnstown Northridge 39
District Final: (20-4)Columbus Africentric 71 (17-8)Richwood North Union 35

@Shelby DISTRICT
(26-0)Bascom Hopewell-Loudon 51 (17-7)Carey 45
(22-1)Castalia Margaretta 63 (19-5)Ashland Crestview 47
District Final: (23-1)Castalla Margaretta 64 (27-0)Bascom Hopewell-Loudon 38

@WHITEHOUSE DISTRICT
(14-9)Bloomdale Elmwood 59 (13-10)Montpelier 44
(11-11)Millbury Lake 68 (21-3)Tontogany Otsego 65
District Final: (12-11)Millbury Lake 45 (15-9)Bloomdale Elmwood 34

@ELIDA DISTRICT
(22-1)Ottawa Glandorf 40 (20-3)Findlay Liberty Benton 30
(18-5)Sherwood Fairview 53 (17-4)Paulding 48
District Final: (23-1)Ottawa Glandorf 64 (19-5)Sherwood Fairview 43

REGION 11(LOGAN)
@COLUMBUS #1 DISTRICT
(18-5)Worthington Christian 44 (15-8)Marion Pleasant 27
(22-1)Cardington Lincoln 45 (13-10)Baltimore Liberty Union
District Final: (23-1)Cardington Lincoln 44 (19-5)Worthington Christian 42

@east DISTRICT
(19-5)Zoarville Tuscarawas Valley 56 (23-1)Belmont Union Local 49
(23-1)Berlin Hiland 69 (18-6)Martins Ferry 26
District Final: (24-1)Berlin Hiland 54 (20-5)Zoarville Tuscarawas Valley 37

@WAVERLY #1
(22-1)Winchester Eastern 46 (15-8)Albany Alexander 29
(15-8)Oak Hill 58 (20-4)Chillicothe Southeastern 44
District Final: (23-1)Winchester Eastern 43 (16-8)Oak Hill 40

@WAVERLY #2
(20-4)Seaman North Adams 45 (20-2)Wheelersburg 37
(21-3)Ironton 39 (14-8)South Point 26
District Final: (21-4)Seaman North Adams 43 (22-3)Ironton 34

REGION 12(SPRINGFIELD)
@springfield #3
(15-8)Waynesville 43 (18-6)West Liberty Salem 30
(18-6)Cincinnati Purcell Marian 66 (12-5)Cincinnati Seven Hills 26
District Final: (19-6)Cincinnati Purcell Marian 29 (16-8)Waynesville 21

@springfield #1
(19-4)Williamsburg 49 (19-4)Cincinnati Mariemont 45
(22-2)Cincinnati Summit Country Day 55 (16-7)Cincinnati Taft 41
District Final: (20-4)Williamsburg 38 (23-2)Cincinnati Summit Country Day 32

@springfield #2
(16-8)Versailles 62 (12-9)Middletown Madison 39
(18-5)Bethel Tate 53 (11-12)Cincinnati Clark Montessori 15
District Final: (17-8)Versailles 58(19-5)Bethel Tate 45

@springfield #4
(18-6)Arcanum 49 (20-4)Carlisle 36
(18-6)/Anna 49 (12-11)Casstown Miami East 30
District Final: (19-6)Anna 42 (19-6)Arcanum 40







Looking for corrections on records
 
Last edited:
OG defeats LB 40-30
Fairview beats Paulding 53-48

 

Mr. Slippery

Well-known member
South Range wins the Struthers District 48-32 over Columbiana Crestview.
Champion wins the Cortland District 59-44 over Garrettsville Garfield.

Tuslaw wins the Wooster District 50-41 over Waynedale.
Elyria Catholic wins the North Ridgeville District 46-35 over Lutheran East.

Those 4 district champions will pair up as listed above in the DIII Cuyahoga Falls Regional.
 
Last edited:
.
Top