2019 OHSAA Volleyball Regional Pairings

Yappi

Go Buckeyes
2019 OHSAA Volleyball Regional Pairings
Home Team Listed First. Dates, Locations and Times Subject to Change.
Records Indicated Are as of District Final from Available Information.
Rankings are from the Ohio High School Volleyball Coaches Association State Poll released on Monday, October 14, 2019.

Division I
Hudson Region

Canton GlenOak (23-1) vs. Painesville Riverside (20-5) at Hudson High School, Thurs., 6 p.m.
Solon (15-9) vs. Akron Archbishop Hoban (16-6) at Hudson High School, Thurs., 7:30 p.m.
Regional Final: Nov. 2 at Hudson High School, 2 p.m.

Norwalk Region
No. 7 Cleveland St. Joseph Academy (19-6) vs. No. 4 Toledo St. Ursula Academy (20-3) at Norwalk High School, Thurs., 6 p.m.
Toledo Notre Dame Academy (15-10) vs. No. 1 Parma Padua Franciscan (25-0) at Norwalk High School, Thurs., 7:30 p.m.
Regional Final: Nov. 2 at Norwalk High School, 2 p.m.

Worthington Region
No. 17 Powell Olentangy Liberty (18-7) vs. No. 8 Lewis Center Olentangy Orange (20-4) at Worthington Kilbourne High School, Thurs., 6 p.m.
No. 18 Columbus Bishop Watterson (21-5) vs. No. 6 Columbus St. Francis DeSales (23-2) at Worthington Kilbourne High School, Thurs., 7:30 p.m.
Regional Final: Nov. 2 at Worthington Kilbourne High School, 2 p.m.

West Chester Region
Cincinnati Mercy McAuley (13-13) vs. No. 2 Cincinnati Mount Notre Dame (23-2) at Lakota West High School, Thurs., 6 p.m.
No. 5 Cincinnati St. Ursula Academy (20-5) vs. No. 3 Cincinnati Ursuline Academy (22-3) at Lakota West High School, Thurs., 7:30 p.m.
Regional Final: Nov. 2 at Lakota West High School, 2 p.m.

Division I State Tournament at Wright State University, Dayton
Hudson Region vs. Worthington Region, Fri., Nov. 8 at Noon
West Chester Region vs. Norwalk Region, Fri., Nov. 8 at 2 p.m.
Division I State Championship: Sat., Nov. 9 at 3 p.m.

Division II
Stow Region

Akron St. Vincent-St. Mary (12-12) vs. No. 15 Canfield (17-5) at Stow-Munroe Falls High School, Thurs., 6 p.m.
No. 3 Chardon Notre Dame-Cathedral Latin (18-7) vs. Gates Mills Gilmour Academy (19-6) at Stow-Munroe Falls High School, Thurs., 7:30 p.m.
Regional Final: Nov. 2 at Stow- Munroe Falls High School, 2 p.m.

Heath Region
No. 2 Dover (22-2) vs. No. 8 Thornville Sheridan (24-2) at Heath High School, Thurs., 6 p.m.
No. 18 New Concord John Glenn (20-4) vs. No. 12 Sparta Highland (22-4) at Heath High School, Thurs., 7:30 p.m.
Regional Final: Nov. 2 at Heath High School, 2 p.m.

Lexington Region
Maumee (20-7) vs. No. 5 Parma Heights Holy Name (23-2) at Lexington High School, Thurs., 6 p.m.
No. 11 Plain City Jonathan Alder (25-1) vs. Norwalk (17-9) at Lexington High School, Thurs., 7:30 p.m.
Regional Final: Nov. 2 at Lexington High School, 2 p.m.

Vandalia Region
No. 1 Middletown Bishop Fenwick (27-1) vs. No. 17 Cincinnati Wyoming (22-4) at Butler High School, Thurs., 6 p.m.
No. 6 St. Bernard Roger Bacon (22-3) vs. No. 9 Tipp City Tippecanoe (23-1) at Butler High School, Thurs., 8 p.m.
Regional Final: Nov. 2 at Butler High School, 6 p.m.

Division II State Tournament at Wright State University, Dayton
Heath Region vs. Lexington Region, Thurs., Nov. 7 at 4 p.m.
Vandalia Region vs. Stow Region, Thurs., Nov. 7 at 6 p.m.
Division II State Championship: Sat., Nov. 9 at 1 p.m.

Division III
Barberton Region

Apple Creek Waynedale (22-3) vs. No. 11 Mantua Crestwood (22-2) at Barberton High School, Thurs., 6 p.m.
No. 9 Columbiana Crestview (24-1) vs. No. 4 Independence (21-4) at Barberton High School, Thurs., 7:30 p.m.
Regional Final: Nov. 2 at Barberton High School, 2 p.m.

Millbury Region
No. 1 Ottawa-Glandorf (24-2) vs. No. 7 Galion (24-1) at Lake High School, Thurs., 6 p.m.
No. 19 Johnstown-Monroe (18-7) vs. No. 2 Findlay Liberty-Benton (24-2) at Lake High School, Thurs., 7:30 p.m.
Regional Final: Nov. 2 at Lake High School, 2 p.m.

Logan Region
Berlin Highland (25-1) vs. Chillicothe Huntington (17-7) at Logan High School, Thurs., 6 p.m.
No. 3 Wheelersburg (25-0) vs. Frankfort Adena (16-7) at Logan High School, Thurs., 7:30 p.m.
Regional Final: Nov. 2 at Logan High School, 2 p.m.

Kettering Region
No. 17 Cincinnati Hills Christian Academy (19-6) vs. Fredericktown (21-4) at Kettering Fairmont High School, Thurs., 6 p.m.
No. 12 Versailles (14-12) vs. Casstown Miami East (18-9) at Kettering Fairmont High School Thurs., 7:30 p.m.
Regional Final: Nov. 2 at Kettering Fairmont High School, 2 p.m.

Division III State Tournament at Wright State University, Dayton
Barberton Region vs. Logan Region, Thurs., Nov. 7 at Noon
Kettering Region vs. Millbury Region, Thurs., Nov. 7 at 2 p.m.
Division III State Championship: Sat., Nov. 9 at 11 a.m.

Division IV
Uniontown Region

No. 4 Monroeville (24-1) vs. New Middletown Springfield (22-4) at Lake High School, Thurs., 6 p.m.
Newton Falls (17-7) vs. No. 12 Dalton (23-2) at Lake High School, Thurs., 7:30 p.m.
Regional Final: Nov. 2 at Lake High School, 2 p.m.

Elida Region
No. 2 New Bremen (24-1) vs. No. 1 St. Henry (23-2) at Elida High School, Thurs., 6 p.m.
Miller City (22-3) vs. No. 3 Tiffin Calvert (24-1) at Elida High School, Thurs., 7:30 p.m.
Regional Final: Nov. 2 at Elida High School, 2 p.m.

Carroll Region
Newark Catholic (17-6) vs. Portsmouth Notre Dame (22-3) at Bloom-Carroll High School, Thurs., 6 p.m.
South Webster (20-5) vs. Sarahsville Shenandoah (16-7) at Bloom-Carroll High School, Thurs., 7:30 p.m.
Regional Final: Nov. 2 at Bloom-Carroll High School, 2 p.m.

Clayton Region
Russia (16-10) vs. Sidney Fairlawn (16-12) at Northmont High School, Thurs., 7:30 p.m.
No. 5 Fort Loramie (25-2) vs. Lancaster Fairfield Christian Academy (13-8) at Northmont High School, Thurs., 6 p.m.
Regional Final: Nov. 2 at Northmont High School, 2 p.m.

Division IV State Tournament at Wright State University, Dayton
Elida Region vs. Uniontown Region, Fri., Nov. 8 at 4 p.m.
Carroll Region vs. Clayton Region, Fri., Nov. 8 at 6 p.m.
Division IV State Championship: Sat., Nov. 9 at 5 p.m.
 

Smalls

Active member
I know it is the same story every year, but would be nice if they re-seeded once they get to the final 4.

***MaxPreps Rankings

Norwalk Regional
Padua #1 State, #1 Nation, 5-0 vs Sweet 16 teams
St. Joe #5 State, #25 Nation, 1-4 vs Sweet 16 teams
Toledo St Ursula #6 State, #42 Nation, 7-3 vs Sweet 16 teams
Toledo Notre Dame #26 State, #358 Nation, 0-3 vs Sweet 16 teams

13-10 .565 vs Sweet 16 teams

Lakota Regional
Mount Notre Dame #2 State, #2 Nation, 9-2 vs Sweet 16 teams
Ursuline #3 State, #14 Nation, 6-2 vs Sweet 16 teams
Cinnci. St. Ursula #7 State, #45 Nation, 3-3 vs Sweet 16 teams
Mercy McAuley #32 State, #418 Nation, 0-7 vs Sweet 16 teams

18-14 vs Sweet 16 teams .562 vs Sweet 16 teams

Worthington Regional
Columbus St. Francis #4 State, # 26 Nation, 5-1 vs Sweet 16 teams
Olentangy Orange #12 State, #173 Nation, 2-4 vs Sweet 16 teams
Olentangy Liberty #22 State, #244 Nation, 0-7 vs Sweet 16 teams
Bishop Watterson #14 State, #182 Nation, 3-4 vs Sweet 16 teams

10-16 .385 vs Sweet 16 teams

Hudson Regional
Glenoak #38 State, #662 Nation, 0-0 vs Sweet 16 teams
Riverside #42 State, #599 Nation, 0-1 vs Sweet 16 teams
Solon #75 State, #1,054 Nation, 0-1 vs Sweet 16 teams
Hoban #103 State, #1,616 Nation, 0-0 vs Sweet 16 teams

0-2 .000 vs Sweet 16 teams

Obviously there are some other out of state games vs highly ranked teams, but don't have the time to look them up.
 

Auggie

Well-known member
As mentioned on another thread because of re-seeding do HS players and their supporters want to travel 2 hours on a Thursday evening to play a volleyball match? Yes it is more "fair" to re-seed but eventually you have to play these top teams and a packed gym that is only 30 minutes or so from each school is a lot better atmosphere than an empty one hours away. I mean the atmosphere and volleyball that will be played at Lakota West on Thursday evening will be great. Those girls have probably known each other since 3rd grade and many play together at the club level in the spring, how is it better for them to be playing a Cleveland team in Columbus instead?
 
Last edited:

Smalls

Active member
I am talking about reseeding the Final 4, not the regional.

The Lakota vs Norwalk semi final is fed by the #1, #2, #3, #5, #6, #7, #26, #32 teams in the state.

The Worthington vs Hudson semi final is fed by the #4, #12, #14, #22, #38, #42, #75, #103 teams in the state.

Max Preps has updated since I posted those ranking, but still very similar.
 
Last edited:
.
Top