2019 Division III Girls Basketball All-Ohio

Yappi

Go Buckeyes
2019 DIVISION III GIRLS BASKETBALL ALL-OHIO

PLAYER OF THE YEAR: Jordan Horston, Columbus Africentric
COACH OF THE YEAR: Tim Gabbard, Waynesville

FIRST TEAM
Zoe Miller Berlin Hiland, soph., 6-foot, 18.0 points per game; Jordan Horston, Columbus Africentric, 6-2, sr., 16.0; Casey Bertkle, Cardington Lincoln, 6-3, jr., 21.8; Celeste Ryman, Loudonville, 5-3, sr., 18.5; Peyton Scott, Lynchburg-Clay, 5-8, sr., 26.4; Savanah Richards, Liberty-Benton, 5.8, sr., 19.1; Morgan Haney, Casstown Miami East, 5-8, sr., 23.3; Rachel Murray, Waynesville, 5-6, sr., 19.8; Emily Holzopfel, Rayland Buckeye Local, 5-8, sr., 24.0; Amil Ali-Shakur, Cincinnati Purcell Marian, 5-8, 13.2.

SECOND TEAM
Alyssa Evans, Amanda Clearcreek, 5-5, sr, 19.5; Faith Williams, Elyria Catholic, 5-6, sr., 14.0; Andrea Radcliff, Ravenna Southeast, 5-10, sr., 19.0; Celina Koncz, Doylestown Chippewa, 5-11, jr., 16.5; Jayden Moore, Castalia Margaretta, 5-8, jr., 13.5; Erin Kaufman, Ottawa-Glandorf, 5-10, sr., 13.0; Rachel Richardson, Albany Alexander, 5-7, sr., 14.0; La'Mya Ford, Warrensville Heights, 5-8, sr., 26.7; Emily Londot, Utica, 6-1, jr., 20.3; Marcella Sizer, Waynesville, 6-0, sr., 13.3.

THIRD TEAM
Majestic Sales, Massillon Tuslaw, 6-0, sr., 16.2; Morgan Reynolds, Sardinia Eastern Brown, 5-5, sr., 11.0; Cora Wyers, Collins Western Reserve, 6-0, sr., 16.1; Kayla Muslovski, Columbiana, 5-6, jr., 24.0; Kaylie Apperson, McConnelsville Morgan, 5-9, sr., 15.0; Jessica Bowerman, Seneca East, 5-9, soph., 14.8; Karli Anker, Akron Manchester, 5-6, soph., 20.6; Katrina Davis, Bellaire, 5-3, jr., 16.2; Jamie Schmeltz, Eastwood, 5-10, jr., 22.8; Caitlin Elseser, Liberty-Benton, 6-3, jr., 15.0.

SPECIAL MENTION
Bekah Muselin, Marion Elgin; Katherine Weakley, Worthington Christian; Kynlee Edwards, Cardington Lincoln; Derricka Bramwell, Columbus Ready; Josi Wolf, Marion Elgin; Ally Winnen, Elyria Catholic; Stephanie Martin, Wickliffe; Jalen Gibbs, Wellington; Camille Cummins, Middlefield Cardinal; Ashley Hall, Andover Pymatuning Valley; Sam Canner, Buckeye Trail; Zoe Johnson, Sugarcreek Garaway; Karlee Altimore, Magnolia Sandy Valley; Mikaila Carpenter, Orrville; Izzy Lamparty, Canfield South Range; Sharda Williams, Youngs. Liberty; Allie Marshall, Proctorville Fairland; Kaylee Darnell, Wheelersburg; Addi Dillow, Coal Grove-Dawson Bryant; Braiden Collins, Chillicothe Huntington; Caitlyn Brisker, Oak Hill; Jessica Chase, Williamsburg; Jenna Lovely, Camden Preble Shawnee; Lindsey Winner, Versailles; Abby Freeman, Delta; Kathleen, Leeper, Ashland Crestview; Lauren Gilliland, Coldwater; Merecedes Wagner, Sherwood Fairview; Sammi Mikonowicz, Rossford.

HONORABLE MENTION
Karissa Rankin, Oberlin; Kendall Baker, Andover Pymatuning Valley; Grace Wolfe, Kirtland; Jenna Sayle, Kirtland; Riley Wilson, Independence; Tyra Eppinger, Cleveland Heights Lutheran East; Larane Vance, Rocky River Lutheran West;
Emma Gumont, Warren Champion; Grace Mills, Garrettsville Garfield; Breeana Hutson, Newton Falls; Cassie Duplin, Louisville St. Thomas Aquinas; Allison Sembach, Newton Falls; Abby White, Warren Champion; Kyla Jamison, Salem; Nikki Weber, Loudonville; Shadra Hamsher, Orrville; Kelsey Wolfe, Apple Creek Waynedale;
Haylee Stevens, Ironton; Emilee Whitt, South Point; Baylee McKnight, Coal Grove Dawson-Bryant; Kelsie Warnock, Proctorville Fairland; Bre Call, Lucasville Valley; Caitlyn Puckett, Minford; Ashley Blankenship, Minford; Maddie Cook, South Webster; Abbie Kallner, Wheelersburg; McKena Rice, Albany Alexander; Mary-Kate McCulloch, Nelsonville-York; Grace McDowell, Seaman North Adams; Alexa Pennington, Sardinia Eastern Brown; Zoe Fittro, Lynchburg-Clay;
Sydney Starr, Cadiz Harrison Central; Jadyn Kuykendall, Zoarville Tuscarawas Valley; Maci Crozier, Bellaire; Natalie Stoner, Bellaire; Madison Ging, Martins Ferry; Kara Hopkins, McConnelsville Morgan; Morgan Yoder, Berlin Hiland;
Madison Fitzpatrick, Mount Gilead; Erika Linder, Pleasant; Gabbie King, West Jefferson; Sakima Walker, Columbus Africentric;
Simone Christmon, Cincinnati James Gamble Montessori; Kristen Dickison, West Milton Milton-Union; Taylor Gray, Arcanum; Sha’Dai Hale, Cincinnati Purcell Marian; Caitlin McEldowney, Versailles; Dasia Thornton, Cincinnati Clark Montessori; Reagan Ware, Springfield Greenon;
Ashley Schroeder, Ottawa-Glandorf; Danielle Horsley, North Robinson Colonel Crawford.
 
.
Top